Citadel Securities (Europe) Limited
Blankning i svenska bolag | anmält till Finansinspektionen | senast 2026-10-08
Citadel Securities (Europe) Limited har 4 aktuella korta nettopositioner i svenska aktier, sammanlagt 2,43 %. Sedan 2023 har fonden anmält 304 positioner i 36 bolag.
Aktuella positioner
4
Bolag totalt
36
Högsta position
0,92 %
Anmälningar
304
Aktuella positioner
| Bolag | Andel | Förändring | Datum |
|---|---|---|---|
| SynAct Pharma AB | 0,72 % | ▲ +0,03 | 2026-08-19 |
| Tobii AB | 0,67 % | ▼ -0,05 | 2026-09-25 |
| Sivers Semiconductors AB | 0,54 % | ▲ +0,02 | 2026-10-08 |
| Enad Global 7 AB (publ) | 0,50 % | Ny | 2026-10-08 |
Anmälningshistorik
| Datum | Bolag | Andel |
|---|---|---|
| 2026-10-08 | Sivers Semiconductors AB aktuell | 0,54 % |
| 2026-10-08 | Enad Global 7 AB (publ) aktuell | 0,50 % |
| 2026-09-28 | Alzinova AB | 0,51 % |
| 2026-09-25 | Alzinova AB | 0,67 % |
| 2026-09-25 | Tobii AB aktuell | 0,67 % |
| 2026-09-22 | Studsvik AB | 0,56 % |
| 2026-09-18 | Alzinova AB | 0,79 % |
| 2026-09-18 | Studsvik AB | 0,61 % |
| 2026-09-18 | Terranet Holding AB | 0,58 % |
| 2026-09-17 | Alzinova AB | 0,69 % |
| 2026-09-16 | Terranet Holding AB | 0,67 % |
| 2026-09-09 | Terranet Holding AB | 0,79 % |
| 2026-09-04 | Terranet Holding AB | 0,66 % |
| 2026-09-04 | Smart Eye Aktiebolag (publ) | 0,60 % |
| 2026-09-04 | Studsvik AB | 0,51 % |
| 2026-09-04 | Tobii AB | 0,72 % |
| 2026-09-02 | Studsvik AB | 0,52 % |
| 2026-09-01 | Sivers Semiconductors AB | 0,52 % |
| 2026-08-31 | Tobii AB | 0,63 % |
| 2026-08-28 | Sivers Semiconductors AB | 0,79 % |
| 2026-08-28 | Nobia AB | 0,57 % |
| 2026-08-27 | Nobia AB | 0,60 % |
| 2026-08-26 | Terranet Holding AB | 0,74 % |
| 2026-08-26 | Smart Eye Aktiebolag (publ) | 0,79 % |
| 2026-08-25 | Dynavox Group AB | 0,50 % |
| 2026-08-24 | Nobia AB | 0,59 % |
| 2026-08-24 | Net Insight AB | 0,52 % |
| 2026-08-21 | Terranet Holding AB | 0,66 % |
| 2026-08-19 | SynAct Pharma AB aktuell | 0,72 % |
| 2026-08-19 | Ascelia Pharma AB | 0,65 % |
| 2026-08-18 | Ascelia Pharma AB | 0,54 % |
| 2026-08-17 | Sivers Semiconductors AB | 0,58 % |
| 2026-08-17 | Nobia AB | 0,62 % |
| 2026-08-13 | Nobia AB | 0,59 % |
| 2026-08-12 | SynAct Pharma AB | 0,69 % |
| 2026-08-06 | Nobia AB | 0,69 % |
| 2026-07-29 | Corem Property Group AB | 0,50 % |
| 2026-07-28 | Studsvik AB | 0,51 % |
| 2026-07-23 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,58 % |
| 2026-07-23 | Ascelia Pharma AB | 0,73 % |
| 2026-07-22 | Ascelia Pharma AB | 0,68 % |
| 2026-07-21 | AAC Clyde Space AB | 0,50 % |
| 2026-07-21 | Corem Property Group AB | 0,50 % |
| 2026-07-20 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,63 % |
| 2026-07-20 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,59 % |
| 2026-07-16 | Ascelia Pharma AB | 0,73 % |
| 2026-07-15 | Ascelia Pharma AB | 0,57 % |
| 2026-07-15 | SynAct Pharma AB | 0,79 % |
| 2026-07-14 | Nelly Group AB (publ) | 0,53 % |
| 2026-07-13 | Nobia AB | 0,71 % |
| 2026-07-13 | Ascelia Pharma AB | 0,79 % |
| 2026-07-10 | Ascelia Pharma AB | 0,68 % |
| 2026-07-10 | SynAct Pharma AB | 0,80 % |
| 2026-07-07 | SynAct Pharma AB | 0,79 % |
| 2026-07-07 | Dicot Pharma AB | 0,55 % |
| 2026-07-06 | Ascelia Pharma AB | 0,79 % |
| 2026-07-06 | Nobia AB | 0,61 % |
| 2026-07-03 | SynAct Pharma AB | 0,80 % |
| 2026-07-01 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,68 % |
| 2026-07-01 | Nobia AB | 0,57 % |
| 2026-06-30 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,79 % |
| 2026-06-30 | SynAct Pharma AB | 0,79 % |
| 2026-06-29 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,69 % |
| 2026-06-29 | SynAct Pharma AB | 0,69 % |
| 2026-06-26 | SynAct Pharma AB | 0,59 % |
| 2026-06-26 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,72 % |
| 2026-06-26 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,70 % |
| 2026-06-25 | Nobia AB | 0,66 % |
| 2026-06-24 | SynAct Pharma AB | 0,64 % |
| 2026-06-22 | SynAct Pharma AB | 0,50 % |
| 2026-06-18 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,65 % |
| 2026-06-18 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,64 % |
| 2026-06-17 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,57 % |
| 2026-06-17 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,70 % |
| 2026-06-16 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,67 % |
| 2026-06-16 | SynAct Pharma AB | 0,52 % |
| 2026-06-16 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,61 % |
| 2026-06-15 | CANTARGIA AB | 0,54 % |
| 2026-06-15 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,59 % |
| 2026-06-10 | CANTARGIA AB | 0,68 % |
| 2026-06-09 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,61 % |
| 2026-06-09 | Nelly Group AB (publ) | 0,58 % |
| 2026-06-08 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,60 % |
| 2026-06-04 | Nelly Group AB (publ) | 0,63 % |
| 2026-06-03 | Dicot Pharma AB | 0,51 % |
| 2026-06-02 | Nobia AB | 0,70 % |
| 2026-06-02 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,55 % |
| 2026-06-02 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,79 % |
| 2026-06-01 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,69 % |
| 2026-06-01 | Dicot Pharma AB | 0,59 % |
| 2026-05-29 | Nobia AB | 0,61 % |
| 2026-05-29 | CANTARGIA AB | 0,79 % |
| 2026-05-28 | Nobia AB | 0,57 % |
| 2026-05-26 | Nelly Group AB (publ) | 0,71 % |
| 2026-05-25 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,65 % |
| 2026-05-22 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,79 % |
| 2026-05-22 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,76 % |
| 2026-05-21 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,61 % |
| 2026-05-21 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,62 % |
| 2026-05-20 | Nelly Group AB (publ) | 0,68 % |
| 2026-05-19 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,50 % |
| 2026-05-18 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,53 % |
| 2026-05-13 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,79 % |
| 2026-05-13 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,51 % |
| 2026-05-12 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,66 % |
| 2026-05-12 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,58 % |
| 2026-05-12 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,66 % |
| 2026-05-11 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,78 % |
| 2026-05-08 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,58 % |
| 2026-05-07 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,59 % |
| 2026-05-05 | Nelly Group AB (publ) | 0,76 % |
| 2026-05-05 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,68 % |
| 2026-05-05 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,75 % |
| 2026-05-04 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,74 % |
| 2026-05-04 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,52 % |
| 2026-04-30 | Soltech Energy Sweden AB (publ) | 0,67 % |
| 2026-04-30 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,66 % |
| 2026-04-29 | Nelly Group AB (publ) | 0,80 % |
| 2026-04-28 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,53 % |
| 2026-04-28 | Nelly Group AB (publ) | 0,52 % |
| 2026-04-24 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,61 % |
| 2026-04-23 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,90 % |
| 2026-04-14 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,80 % |
| 2026-04-13 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,59 % |
| 2026-04-13 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,79 % |
| 2026-04-09 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,57 % |
| 2026-04-01 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,68 % |
| 2026-04-01 | Diamyd Medical Aktiebolag | 0,85 % |
| 2026-03-17 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,62 % |
| 2026-03-13 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,79 % |
| 2026-03-11 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,89 % |
| 2026-03-09 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,92 % |
| 2026-03-06 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,84 % |
| 2026-03-04 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,78 % |
| 2026-03-03 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,68 % |
| 2026-03-02 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,82 % |
| 2026-03-02 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,80 % |
| 2026-02-25 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,77 % |
| 2026-02-19 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,81 % |
| 2026-02-18 | Tobii AB | 0,58 % |
| 2026-02-18 | Scandinavian Enviro Systems AB | 0,50 % |
| 2026-02-18 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,71 % |
| 2026-02-17 | Tobii AB | 0,60 % |
| 2026-02-17 | G5 Entertainment AB (publ) | 0,54 % |
| 2026-02-13 | Net Insight AB | 0,57 % |
| 2026-02-13 | Nelly Group AB (publ) | 0,58 % |
| 2026-02-13 | Tobii AB | 0,59 % |
| 2026-02-12 | Nelly Group AB (publ) | 0,61 % |
| 2026-02-12 | Tobii AB | 0,65 % |
| 2026-02-11 | Nelly Group AB (publ) | 0,59 % |
| 2026-02-11 | Cint Group AB (publ) | 0,50 % |
| 2026-02-10 | Tobii AB | 0,54 % |
| 2026-02-06 | Tobii AB | 0,68 % |
| 2026-02-05 | Tobii AB | 0,74 % |
| 2026-02-04 | Tobii AB | 0,67 % |
| 2026-02-04 | OssDsign AB | 0,53 % |
| 2026-01-21 | Tobii AB | 0,53 % |
| 2026-01-16 | Oncopeptides AB | 0,65 % |
| 2026-01-13 | Studsvik AB | 0,53 % |
| 2026-01-12 | Tobii AB | 0,56 % |
| 2026-01-08 | Tobii AB | 0,63 % |
| 2026-01-07 | Tobii AB | 0,72 % |
| 2025-12-30 | Tobii AB | 0,66 % |
| 2025-12-29 | Tobii AB | 0,76 % |
| 2025-12-19 | Tobii AB | 0,65 % |
| 2025-12-17 | Tobii AB | 0,70 % |
| 2025-12-16 | Tobii AB | 0,65 % |
| 2025-12-15 | Tobii AB | 0,56 % |
| 2025-12-11 | Metacon AB (publ) | 0,54 % |
| 2025-12-04 | Guldbrev Holding AB (publ) | 0,69 % |
| 2025-12-04 | Tobii AB | 0,58 % |
| 2025-12-04 | Metacon AB (publ) | 0,66 % |
| 2025-12-01 | Tobii AB | 0,67 % |
| 2025-11-26 | Tobii AB | 0,51 % |
| 2025-11-20 | Metacon AB (publ) | 0,73 % |
| 2025-11-19 | Guldbrev Holding AB (publ) | 0,78 % |
| 2025-11-19 | Dicot Pharma AB | 0,53 % |
| 2025-11-18 | Metacon AB (publ) | 0,61 % |
| 2025-11-14 | Metacon AB (publ) | 0,58 % |
| 2025-11-14 | Dicot Pharma AB | 0,62 % |
| 2025-11-13 | Dicot Pharma AB | 0,57 % |
| 2025-11-11 | Dicot Pharma AB | 0,68 % |
| 2025-11-10 | Metacon AB (publ) | 0,51 % |
| 2025-11-10 | Dicot Pharma AB | 0,59 % |
| 2025-11-07 | Dicot Pharma AB | 0,75 % |
| 2025-11-04 | Guldbrev Holding AB (publ) | 0,82 % |
| 2025-11-04 | Dicot Pharma AB | 0,84 % |
| 2025-10-30 | Dicot Pharma AB | 0,79 % |
| 2025-10-29 | Dicot Pharma AB | 0,56 % |
| 2025-10-24 | Dicot Pharma AB | 0,79 % |
| 2025-10-23 | Guldbrev Holding AB (publ) | 0,76 % |
| 2025-10-21 | GRANGEX AB (publ) | 0,50 % |
| 2025-10-14 | GRANGEX AB (publ) | 0,52 % |
| 2025-10-03 | GRANGEX AB (publ) | 0,67 % |
| 2025-09-23 | GRANGEX AB (publ) | 0,76 % |
| 2025-09-22 | GRANGEX AB (publ) | 0,50 % |
| 2025-09-19 | Flat Capital AB (publ) | 0,66 % |
| 2025-09-18 | Flat Capital AB (publ) | 0,56 % |
| 2025-09-17 | GRANGEX AB (publ) | 0,55 % |
| 2025-09-17 | Flat Capital AB (publ) | 0,71 % |
Källa: Finansinspektionens blankningsregister | uppdaterat 2026-10-08. Endast positioner på minst 0,5 % publiceras per innehavare. Informationen tillhandahålls i informationssyfte och utgör inte investeringsrådgivning.