Mest blankade aktier i Sverige
Korta nettopositioner anmälda till Finansinspektionen | listan uppdaterades hos FI 2026-10-12 10:34 | RSS
Den som blankar en aktie tjänar på att kursen faller. Korta nettopositioner på minst 0,5 % av aktiekapitalet måste anmälas till Finansinspektionen och publiceras öppet. Här ser du vilka svenska bolag som är mest blankade just nu och vilka fonder som ligger bakom. Allt är gratis och uppdateras dagligen.
Blankningsaktivitet
antal anmälningar per månad, senaste 24 månMest blankade bolag
summa blankning % (alla positioner ≥ 0,1 %)
Mest aktiva blankare
antal aktuella positioner per innehavare
Aktuella positioner
339 bolag | summa blankning ≥ 0,1 %
| Bolag | LEI-kod | Summa blankning % | Datum |
|---|---|---|---|
| Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB | 549300HX9MRFY47AH564 |
16,54 %
|
2026-10-08 |
| Elekta AB (publ) | 54930044O54BK617EP80 |
15,83 %
|
2026-10-08 |
| JM AB | 529900X0UEM9DOM6FK12 |
11,50 %
|
2026-10-09 |
| RaySearch Laboratories AB (publ) | 549300TYFVYGS0JFWM28 |
10,97 %
|
2026-10-08 |
| Hemnet Group AB (publ) | 5493008VIU67J3HUAR07 |
10,80 %
|
2026-10-08 |
| Aktiebolaget Electrolux | 549300Y3HHZB1ZGFPJ93 |
10,44 %
|
2026-10-08 |
| BONESUPPORT HOLDING AB | 549300COLY053IGTLD63 |
10,34 %
|
2026-10-08 |
| Cibus Real Estate AB (publ) | 549300PW36MFK96GCR23 |
9,85 %
|
2026-10-08 |
| Truecaller AB | 549300TEYF1FA5G5GK26 |
9,75 %
|
2026-10-08 |
| Mips AB | 549300LZSA4S0L54VQ25 |
9,32 %
|
2026-10-08 |
| Dynavox Group AB | 5493008X1XZR4R5R0P66 |
9,08 %
|
2026-10-08 |
| Embracer Group AB | 549300RFXXKT652HB549 |
8,67 %
|
2026-10-08 |
| Beijer Ref AB (publ) | 549300PZZEUVH08H4G75 |
8,56 %
|
2026-10-08 |
| Xvivo Perfusion Aktiebolag | 549300G2464FYLS14B41 |
8,42 %
|
2026-10-09 |
| AAK AB (publ) | 549300GK4LGIDDWJWL07 |
8,15 %
|
2026-10-07 |
| New Wave Group AB | 5493006EIYZZYQILKS31 |
7,95 %
|
2026-10-08 |
| Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA | 549300FW5JDRV1IJ0M67 |
7,60 %
|
2026-10-08 |
| Aktiebolaget SKF | 549300B6HWYEE57O8J84 |
7,07 %
|
2026-10-08 |
| INVISIO AB | 54930054EB7KX3MY2Q11 |
6,87 %
|
2026-10-08 |
| Kinnevik AB | 2138006PZH76JOS6MN27 |
6,61 %
|
2026-10-09 |
| Castellum Aktiebolag | 549300GU5OHTR1T5IY68 |
6,40 %
|
2026-10-09 |
| Essity Aktiebolag (publ) | 549300G8E6YUVJ1DA153 |
6,40 %
|
2026-10-09 |
| Munters Group AB | 549300KYCB37YAVUV523 |
5,80 %
|
2026-10-08 |
| Hexatronic Group AB | 2138001VSY1B4U9JLM82 |
5,73 %
|
2026-10-07 |
| Husqvarna AB | 549300GYQIIJ3UXB7655 |
5,70 %
|
2026-10-08 |
| Sivers Semiconductors AB | 254900UBKNY2EJ588J53 |
5,53 %
|
2026-10-08 |
| Hansa Biopharma AB | 549300LLEO25ZJJ3NT91 |
5,43 %
|
2026-10-09 |
| Corem Property Group AB | 213800CHXQQD7TSS1T59 |
5,21 %
|
2026-10-02 |
| NIBE Industrier AB | 549300ZQH0FIF1P0MX67 |
5,17 %
|
2026-10-07 |
| H & M Hennes & Mauritz AB | 529900O5RR7R39FRDM42 |
5,07 %
|
2026-10-07 |
| Asker Healthcare Group AB | 636700RZEYK9TOWV8F05 |
5,02 %
|
2026-10-08 |
| Vitec Software Group AB (publ) | 5493005EB5RV1QHE6H94 |
5,01 %
|
2026-10-08 |
| Powercell Sweden AB (publ) | 54930075IJ7TGOK3VC02 |
4,97 %
|
2026-10-06 |
| Securitas AB | 635400TTYKE8EIWDS617 |
4,97 %
|
2026-10-09 |
| Smart Eye Aktiebolag (publ) | 549300BUD7ZPFPKM6856 |
4,90 %
|
2026-10-09 |
| Wallenstam AB | 21380081R2P9MKFQBD25 |
4,79 %
|
2026-10-06 |
| Avanza Bank Holding AB | 549300MBWR5H8SIJLE03 |
4,77 %
|
2026-10-08 |
| Camurus AB | 5493003S6Z6VI7WYFQ06 |
4,72 %
|
2026-10-09 |
| Evolution AB (publ) | 549300SUH6ZR1RF6TA88 |
4,66 %
|
2026-10-07 |
| Intrum AB | 549300UNCO2FCUWXX470 |
4,66 %
|
2026-10-09 |
| Tobii AB | 54930045LD4XTJCBGS35 |
4,57 %
|
2026-10-08 |
| Volvo Car AB | 5299000EAMGGBEYP7J33 |
4,57 %
|
2026-10-08 |
| Apotea AB (publ) | 636700XU8GQ8ZL4RNM17 |
4,33 %
|
2026-10-05 |
| Hacksaw AB | 636700SMLZDCBPNPMJ36 |
4,30 %
|
2026-10-07 |
| Addnode Group Aktiebolag (publ) | 213800CQXEA3W1YWXZ31 |
4,10 %
|
2026-10-05 |
| Nobia AB | 529900MZ8Y3QGPDF6815 |
4,09 %
|
2026-10-07 |
| Sinch AB (publ) | 549300UXY7QM6IDCGI12 |
4,03 %
|
2026-10-08 |
| Haypp Group AB (publ) | 549300NDGL14NS31UP49 |
3,88 %
|
2026-10-08 |
| Instalco AB | 549300DZ9ONT2AXY4029 |
3,88 %
|
2026-10-08 |
| Better Collective A/S | 2549001EPXH6NK7I2R78 |
3,87 %
|
2026-10-07 |
| engcon AB | 549300EMZ2B768S85S50 |
3,87 %
|
2026-10-08 |
| Vicore Pharma Holding AB | 549300KTNBPTZLF01130 |
3,83 %
|
2026-10-08 |
| Axfood AB | 549300QIXCZWZLHE8L05 |
3,82 %
|
2026-10-02 |
| Röko AB (publ) | 549300X76X1DK285JB13 |
3,82 %
|
2026-09-08 |
| Svenska Handelsbanken AB | NHBDILHZTYCNBV5UYZ31 |
3,69 %
|
2026-10-09 |
| Thule Group AB | 549300XHHOGBOERKU333 |
3,58 %
|
2026-09-29 |
| Verisure plc | 636700ZY9PP0NGXTA943 |
3,54 %
|
2026-10-09 |
| Scandic Hotels Group AB | 529900JY9ZBGUXGRKQ86 |
3,46 %
|
2026-10-06 |
| Karnov Group AB (publ) | 549300P7312749LJS754 |
3,36 %
|
2026-10-07 |
| Betsson AB | 549300W61XW8OFGBG077 |
3,33 %
|
2026-10-07 |
Senast stängda blankningar
fonder som minskat sin position under 0,5 % och inte längre rapporterar
Källa: Finansinspektionens blankningsregister | uppdaterat 2026-10-09. Endast positioner på minst 0,5 % publiceras per innehavare, så den totala blankningen kan vara högre. Informationen tillhandahålls i informationssyfte och utgör inte investeringsrådgivning.
Vanliga frågor
- Vad är blankning?
- Blankning innebär att en investerare säljer lånade aktier i hopp om att kunna köpa tillbaka dem billigare. En kort nettoposition visar hur stor andel av ett bolags aktiekapital som en innehavare netto har blankat.
- Varför visas bara positioner på minst 0,5 procent?
- Enligt EU:s blankningsförordning anmäls korta nettopositioner till Finansinspektionen redan vid 0,1 procent av aktiekapitalet, men bara positioner på minst 0,5 procent offentliggörs. Den totala blankningen i ett bolag kan därför vara högre än vad som visas här.
- Hur ofta uppdateras uppgifterna?
- Firmainfo läser Finansinspektionens offentliggöranden löpande varje handelsdag, så nya och ändrade positioner syns kort efter publicering.
- Är hög blankning ett säljtecken?
- Inte nödvändigtvis. En stor kort nettoposition betyder att en eller flera aktörer positionerat sig för nedgång, men positioner kan också ingå i säkrings- eller arbitragestrategier. Uppgifterna är marknadsdata, inte investeringsrådgivning.