AB Svenska Spel
AB Svenska Spel är ett aktivt aktiebolag inom spel- och vadhållningsverksamhet som registrerades 1993. AB Svenska Spel är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Firmainfo har ännu inte kopplat någon årsredovisning till AB Svenska Spel.
Registrerad verksamhet
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt på affärsmässiga grunder anordna spel om pengar och andra vinster med ett värde i pengar samt utöva annan därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisning inte tillgänglig hos Firmainfo
Firmainfo har ännu inte kunnat koppla någon årsredovisning till företaget i de aktuella källorna. Det betyder inte automatiskt att företaget inte har lämnat in en årsredovisning. Sidan visar därför de registeruppgifter som finns tillgängliga utan att tolka saknade bokslutsvärden som noll.
Arbetsställen
Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister
Företag i samma bransch
SNI 92000 | Spel- och vadhållningsverksamhet | S | Kultur, idrott och fritid
Namnhistorik
3 tidigare namn
Namnhistorik
3 tidigare namn
| Namn | Från |
|---|---|
|
AB Svenska Spel
|
27 december 1996 |
|
Svenska Penninglotteriet
För den del av verksamheten som avser lotterier om penningar.
|
25 september 1996 |
|
Tipstjänst
För den del av verksamheten som avser vadhållning (tippning).
|
25 september 1996 |
Vanliga frågor om AB Svenska Spel
- Vad har AB Svenska Spel för organisationsnummer?
- AB Svenska Spel har organisationsnummer 556460-1812.
- Vilken företagsform har AB Svenska Spel?
- AB Svenska Spel är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 26 mars 1993.
- Hur många anställda har AB Svenska Spel?
- Enligt SCB tillhör AB Svenska Spel storleksklassen 500–999 anställda. Uppgiften är ett intervall, inte ett exakt antal.
- Hur stor är omsättningen i AB Svenska Spel?
- Enligt SCB:s storleksklass ligger omsättningen i AB Svenska Spel i intervallet > 9 999 999 tkr. Detta är ett intervall, inte ett exakt belopp.
- Har AB Svenska Spel F-skatt?
- Ja, AB Svenska Spel är godkänt för F-skatt.
- Vad gör AB Svenska Spel?
- Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt på affärsmässiga grunder anordna spel om pengar och andra vinster med ett värde i pengar samt utöva annan därmed förenlig verksamhet.
Källor
- Bolagsverket — registeruppgifter, status, namnhistorik | uppdaterat 2026-07-11
- SCB — bransch (SNI), säte, arbetsställen, storleksklass, skattestatus | uppdaterat 2026-07-12
- GLEIF — Legal Entity Identifier (LEI)
Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.
Informationen är allmän och beräknad ur offentliga årsredovisningar. Den utgör varken kreditupplysning eller rådgivning.