Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Acme Consulting AB

Org.nr Reg. 8 december 2016 Momsreg.nr SE559089526301

Acme Consulting AB är ett aktivt aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering som registrerades 2016. Acme Consulting AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Acme Consulting AB redovisade 299 729 kronor i omsättning och 198 336 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom projektledning. Bolaget skall även bedriva verksamhet inom personaluthyrning, charter, båt- och bilservice, foto, industriellt montage och underhåll, handel med fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 254900KI69L3U4FDZF10
Postadress
TORSBY SJÖVÄG 10
139 51 VÄRMDÖ
Öppna i Google Maps
Lönsam 9 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2016 | 9 år
Omsättningstillväxt
13,2 %
Omsättning CAGR 4 år
-3,0 %
Resultattillväxt
29,0 %
Eget kapital
917 441SEK
Omsättning
299 729 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
198 336 SEK
Bokslut 2025
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
59,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
371,3 %
Vinstmarginal Mycket bra
66,3 %
Soliditet Mycket bra
59,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Acme Consulting AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 299 729
Övrig omsättning -
Omsättning 299 729
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -101 358
Rörelseresultat 198 371
Finansiella intäkter 267
Finansiella kostnader 302
Resultat efter finansnetto 198 336
Resultat före skatt 161 627
Skatt -36 731
Årets resultat 124 896

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Acme Consulting AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 275 000
Summa anläggningstillgångar 275 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 423 000
Övriga kortfristiga fordringar 407 687
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 874 079
Summa omsättningstillgångar 1 704 766
SUMMA TILLGÅNGAR 1 979 766
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Acme Consulting AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 742 545
Fritt eget kapital 867 441
Summa eget kapital 917 441
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 333 213
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 333 213
Avsättningar
Summa avsättningar 270 000
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 17 152
Skatteskulder 81 593
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 360 367
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 459 112
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 979 766

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
66,3 %
Kassalikviditet
371,3 %
Soliditet
59,7 %
Skuldsättningsgrad
0.67
Avkastning eget kapital | ROE
16,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
10,0 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
20 440SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
66,2 %
Nettomarginal
41,7 %
Vinstmarginal före skatt
53,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
13,1 %
Skuldandel
53,7 %
Kontantkvot
190,4 %
Rörelsekapital
1 245 654SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.15ggr
Räntetäckningsgrad
657.7ggr
Effektiv skattesats
22,7 %
Förädlingsvärde
218 811SEK
Personalkostnadsandel
6,8 %
Altman Z-score
1.59 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 867 441
Total föreslagen disposition 867 441

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga fordringar 275 000 - - - 275 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 124 896 124 896
Balanseras i ny räkning 85 833 -85 833 0
Utdelning 200 000 - 200 000
Justerat ingående eget kapital - - 992 545
Övrig rörelse - - 917 441

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Avsättningar - detalj
Avsättningar för pensioner & liknande 270 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Acme Consulting AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 338 411 463 265 300
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 338 411 463 265 300
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −225 −116 −160 −110 −101
Rörelseresultat efter avskrivningar 113 295 303 155 198
Finansiella intäkter - - 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 0 −1 0
Resultat efter finansnetto 113 295 303 154 198
Resultat före skatt 84 219 224 112 162
Skatt på årets resultat −18 −47 −49 −26 −37
Årets resultat 67 172 175 86 125
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 270 270 270 275 275
Anläggningstillgångar 270 270 270 275 275
Varulager - - - - -
Kundfordringar 423 423 755 535 423
Kassa och bank 327 598 625 765 874
Omsättningstillgångar 753 1 268 1 616 1 614 1 705
Summa tillgångar 1 023 1 538 1 886 1 889 1 980
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 509 681 857 943 867
Eget kapital 559 731 907 993 917
Obeskattade reserver 100 175 255 297 333
Avsättningar 270 270 270 270 270
Långfristiga skulder - 40 0 0 -
Leverantörsskulder 2 107 167 17 17
Kortfristiga skulder 95 321 455 330 459
Summa eget kapital och skulder 1 023 1 538 1 886 1 889 1 980

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • H
    Heinz Wessely
    Styrelseledamot
  • A
    Alexander Wessely
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TORSBY SJÖVÄG 10 Huvudkontor
TORSBY SJÖVÄG 10
139 51 VÄRMDÖ
Värmdö, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 78100 | Arbetsförmedling och rekrytering | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Acme Consulting AB

Vad har Acme Consulting AB för organisationsnummer?
Acme Consulting AB har organisationsnummer 559089-5263.
Vilken företagsform har Acme Consulting AB?
Acme Consulting AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 8 december 2016.
Vilken adress har Acme Consulting AB?
Acme Consulting AB har den registrerade postadressen TORSBY SJÖVÄG 10, 139 51 VÄRMDÖ. Enligt SCB har Acme Consulting AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Acme Consulting AB?
Acme Consulting AB omsatte 299 729 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Acme Consulting AB?
Acme Consulting AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 198 336 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Acme Consulting AB?
Soliditeten i Acme Consulting AB var 59,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Acme Consulting AB?
Acme Consulting AB hade i medeltal 0 anställda under 2025.
Har Acme Consulting AB F-skatt?
Ja, Acme Consulting AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Acme Consulting AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom projektledning. Bolaget skall även bedriva verksamhet inom personaluthyrning, charter, båt- och bilservice, foto, industriellt montage och underhåll, handel med fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.