Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Aktanius Projekt och Konsult AB

Org.nr Reg. 22 juni 2023 Säte Mjölby Momsreg.nr SE559439088101

Aktanius Projekt och Konsult AB är ett aktivt aktiebolag inom handel med elektricitet med säte i Mjölby som registrerades 2023. Aktanius Projekt och Konsult AB är registrerat för F-skatt och moms. Aktanius Projekt och Konsult AB redovisade 690 444 kronor i omsättning och 74 962 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor D | Försörjning av el, gas, värme och kyla
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
SKÄNNINGEVÄGEN 28
c/o JOHAN AKTANIUS
595 43 MJÖLBY
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättningstillväxt
516,3 %
Eget kapital
67 925SEK
Omsättning
690 444 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
74 962 SEK
Bokslut 2025
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
60,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-06-30

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 juli 2024 → 30 juni 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
424,6 %
Vinstmarginal Bra
10,9 %
Soliditet Mycket bra
60,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Aktanius Projekt och Konsult AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 690 444
Övrig omsättning -
Omsättning 690 444
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -615 560
Rörelseresultat 74 884
Finansiella intäkter 78
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto 74 962
Resultat före skatt 56 962
Skatt -11 134
Årets resultat 45 828

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Aktanius Projekt och Konsult AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 6 511
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 26 101
Kassa och bank 102 868
Summa omsättningstillgångar 135 480
SUMMA TILLGÅNGAR 135 480
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Aktanius Projekt och Konsult AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -2 903
Fritt eget kapital 42 925
Summa eget kapital 67 925
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 18 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 18 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 17 650
Summa långfristiga skulder 17 650
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0
Skatteskulder 11 134
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 15 771
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 5 000
Summa kortfristiga skulder 31 905
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 135 480

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
10,9 %
Kassalikviditet
424,6 %
Soliditet
60,7 %
Skuldsättningsgrad
0.65
Avkastning eget kapital | ROE
91,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
55,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
10,8 %
Nettomarginal
6,6 %
Vinstmarginal före skatt
8,3 %
Bruttomarginal
97,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
72,4 %
Skuldandel
49,9 %
Kontantkvot
322,4 %
Rörelsekapital
103 575SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.1ggr
Effektiv skattesats
19,5 %
Bruttovinst
675 341SEK
Altman Z-score
7.76 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 42 925
Total föreslagen disposition 42 925

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 45 828 45 828
Balanseras i ny räkning -2 903 2 903 0
Justerat ingående eget kapital - - 22 097
Övrig rörelse - - 67 925

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Aktanius Projekt och Konsult AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-06 2025-06
Bokslutsperiod
Startdatum 22 juni 2023 1 juli 2024
Slutdatum 30 juni 2024 30 juni 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning 112 690
Övrig omsättning - -
Omsättning 112 690
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −115 −616
Rörelseresultat efter avskrivningar −3 75
Finansiella intäkter 0 0
Finansiella kostnader 0 0
Resultat efter finansnetto −3 75
Resultat före skatt −3 57
Skatt på årets resultat - −11
Årets resultat −3 46
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - -
Materiella anläggningstillgångar - -
Finansiella anläggningstillgångar - -
Anläggningstillgångar - -
Varulager - -
Kundfordringar - -
Kassa och bank 95 103
Omsättningstillgångar 157 135
Summa tillgångar 157 135
Aktiekapital 25 25
Fritt eget kapital −3 43
Eget kapital 22 68
Obeskattade reserver - 18
Avsättningar - -
Långfristiga skulder 10 18
Leverantörsskulder 69 0
Kortfristiga skulder 125 32
Summa eget kapital och skulder 157 135

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • L
    Leo Karl Borg
    Signatär
  • J
    Johan Aktanius
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SKÄNNINGEVÄGEN 28 Huvudkontor
SKÄNNINGEVÄGEN 28
595 43 MJÖLBY
Mjölby, Östergötland Karta

Företag i samma bransch

SNI 35150 | Handel med elektricitet | D | Försörjning av el, gas, värme och kyla

Vanliga frågor om Aktanius Projekt och Konsult AB

Vad har Aktanius Projekt och Konsult AB för organisationsnummer?
Aktanius Projekt och Konsult AB har organisationsnummer 559439-0881.
Vilken företagsform har Aktanius Projekt och Konsult AB?
Aktanius Projekt och Konsult AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 juni 2023.
Var ligger Aktanius Projekt och Konsult AB?
Aktanius Projekt och Konsult AB har sitt säte i Mjölby. Den registrerade postadressen är SKÄNNINGEVÄGEN 28, 595 43 MJÖLBY. Enligt SCB har Aktanius Projekt och Konsult AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Aktanius Projekt och Konsult AB?
Aktanius Projekt och Konsult AB omsatte 690 444 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Aktanius Projekt och Konsult AB?
Aktanius Projekt och Konsult AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 74 962 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Aktanius Projekt och Konsult AB?
Soliditeten i Aktanius Projekt och Konsult AB var 60,7 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Aktanius Projekt och Konsult AB F-skatt?
Ja, Aktanius Projekt och Konsult AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Aktanius Projekt och Konsult AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.