Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

aktiebolag svets och smide i Taberg

Org.nr Reg. 13 juli 2022 Säte Taberg Momsreg.nr SE559389600301

aktiebolag svets och smide i Taberg är ett aktivt aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Taberg som registrerades 2022. aktiebolag svets och smide i Taberg är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. aktiebolag svets och smide i Taberg redovisade 3,2 miljoner kronor i omsättning och 76 018 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

aktiebolaget svets och smide i Taberg ska bedriva verkstads arbeten, svets, smide. plåtarbeten.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
aktiebolag svets och smide i Taberg logotyp
Postadress
SJÖHULTSVÄGEN 13
562 41 TABERG
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Skuldfritt Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
4,4 %
Omsättning CAGR 3 år
2,2 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 598 046SEK
Eget kapital
257 570SEK
Omsättning
3 196 091 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
76 018 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
36,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
122,9 %
Vinstmarginal Svag
2,5 %
Soliditet Bra
36,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för aktiebolag svets och smide i Taberg (belopp i SEK)
Nettoomsättning 3 193 871
Övrig omsättning 2 220
Omsättning 3 196 091
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 117 058
Rörelseresultat 79 033
Finansiella intäkter 3
Finansiella kostnader 3 018
Resultat efter finansnetto 76 018
Resultat före skatt 76 018
Skatt -16 648
Årets resultat 59 370

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för aktiebolag svets och smide i Taberg (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 66 336
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 66 336
Omsättningstillgångar
Varulager 97 000
Kundfordringar 449 199
Övriga kortfristiga fordringar 40 614
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank 63 908
Summa omsättningstillgångar 650 721
SUMMA TILLGÅNGAR 717 057
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för aktiebolag svets och smide i Taberg (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 173 200
Fritt eget kapital 232 570
Summa eget kapital 257 570
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 9 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 9 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 277 917
Skatteskulder 20 495
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 98 226
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 53 849
Summa kortfristiga skulder 450 487
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 717 057

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
2,5 %
Kassalikviditet
122,9 %
Soliditet
36,9 %
Skuldsättningsgrad
1.71
Avkastning eget kapital | ROE
28,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
11,0 %
EBITDA
133 698SEK
Personalkostnader
1 097 635SEK
Personalkostnad / anställd
548 818SEK
Rörelsemarginal
2,5 %
Nettomarginal
1,9 %
Vinstmarginal före skatt
2,4 %
EBITDA-marginal
4,2 %
Bruttomarginal
58,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
29,6 %
Skuldandel
64,1 %
Kontantkvot
14,2 %
Rörelsekapital
200 234SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.46ggr
Räntetäckningsgrad
26.2ggr
Omsättning / anställd
1 598 046SEK
Vinst / anställd
38 009SEK
Effektiv skattesats
21,9 %
Förädlingsvärde
1 231 333SEK
Förädlingsvärde / anställd
615 666SEK
Personalkostnadsandel
34,3 %
Bruttovinst
1 872 688SEK
Altman Z-score
5.43 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 232 570
Total föreslagen disposition 232 570

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 23 327 -52 326 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 59 370
Balanseras i ny räkning 26 502 -26 502

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 97 000
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 0

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för aktiebolag svets och smide i Taberg - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-06 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 13 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 974 3 147 3 043 3 194
Övrig omsättning 16 6 17 2
Omsättning 2 990 3 153 3 061 3 196
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −2 772 −3 111 −3 050 −3 117
Rörelseresultat efter avskrivningar 218 42 10 79
Finansiella intäkter - 0 −1 0
Finansiella kostnader −17 −14 −9 −3
Resultat efter finansnetto 201 28 1 76
Resultat före skatt 132 53 36 76
Skatt på årets resultat −27 −11 −10 −17
Årets resultat 105 42 27 59
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar 200 150 121 66
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar 200 150 121 66
Varulager 146 130 130 97
Kundfordringar 455 330 393 449
Kassa och bank 371 45 0 64
Omsättningstillgångar 972 604 603 651
Summa tillgångar 1 172 754 724 717
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 105 147 173 233
Eget kapital 130 172 198 258
Obeskattade reserver 69 44 9 9
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder 334 125 7 0
Leverantörsskulder 264 88 170 278
Kortfristiga skulder 639 414 510 450
Summa eget kapital och skulder 1 172 754 724 717

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 7 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Lars Göransson
    Signatär
  • L
    Lars Göransson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SJÖHULTSVÄGEN 13 Huvudkontor
SJÖHULTSVÄGEN 13
562 41 TABERG
Jönköping, Jönköping 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 25530 | Metallegoarbeten | C | Tillverkning

Vanliga frågor om aktiebolag svets och smide i Taberg

Vad har aktiebolag svets och smide i Taberg för organisationsnummer?
aktiebolag svets och smide i Taberg har organisationsnummer 559389-6003.
Vilken företagsform har aktiebolag svets och smide i Taberg?
aktiebolag svets och smide i Taberg är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 13 juli 2022.
Var ligger aktiebolag svets och smide i Taberg?
aktiebolag svets och smide i Taberg har sitt säte i Taberg. Den registrerade postadressen är SJÖHULTSVÄGEN 13, 562 41 TABERG. Enligt SCB har aktiebolag svets och smide i Taberg ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för aktiebolag svets och smide i Taberg?
aktiebolag svets och smide i Taberg omsatte 3,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade aktiebolag svets och smide i Taberg?
aktiebolag svets och smide i Taberg redovisade ett resultat efter finansiella poster på 76 018 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade aktiebolag svets och smide i Taberg?
Soliditeten i aktiebolag svets och smide i Taberg var 36,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har aktiebolag svets och smide i Taberg?
Aktiebolag svets och smide i Taberg hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har aktiebolag svets och smide i Taberg F-skatt?
Ja, aktiebolag svets och smide i Taberg är godkänt för F-skatt.
Vad gör aktiebolag svets och smide i Taberg?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: aktiebolaget svets och smide i Taberg ska bedriva verkstads arbeten, svets, smide. plåtarbeten.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.