Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Ari Investment Center AB

Org.nr Reg. 11 december 2023 Momsreg.nr SE559461630101

Ari Investment Center AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2023. Ari Investment Center AB är registrerat för F-skatt och moms.

Registrerad verksamhet

Detaljhandel där det ska bedrivas olika typer av e-handelsbutiker. Som start kommer det ske försäljning av smycken, hemelektronik, hushållsinredning.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
KLAPPERSTENSVÄGEN 44
c/o ROBIN ARI
137 61 JORDBRO
Öppna i Google Maps
Fristående Kassastinn EK under aktiekapital Etablerat sedan 2023 | 2 år
Eget kapital
16 445SEK
Omsättning
- SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-4 860 SEK
Bokslut 2025
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
91,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
1112,0 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
91,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Ari Investment Center AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning -
Övrig omsättning -
Omsättning -
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 860
Rörelseresultat -4 860
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto -4 860
Resultat före skatt -4 860
Skatt -
Årets resultat -4 860

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Ari Investment Center AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 650
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 17 420
Summa omsättningstillgångar 18 070
SUMMA TILLGÅNGAR 18 070
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Ari Investment Center AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -3 695
Fritt eget kapital -8 555
Summa eget kapital 16 445
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 625
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 1 625
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 18 070

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
1112,0 %
Soliditet
91,0 %
Skuldsättningsgrad
0.1
Avkastning eget kapital | ROE
-29,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-26,9 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-29,6 %
Skuldandel
9,0 %
Kontantkvot
1072,0 %
Rörelsekapital
16 445SEK
Föreslagen utdelning
0SEK
Altman Z-score
-

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning -8 555

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -4 860
Balanseras i ny räkning -3 695 3 695

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under räkenskapsåret har ingen aktiv verksamhet bedrivits, och inga transaktioner har genomförts, förutom transaktioner som avser bankavgifter samt redovisningskostnader. Bolaget är för närvarande passivt förvaltat.

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Ari Investment Center AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 11 december 2023 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning - -
Övrig omsättning - -
Omsättning - -
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −4 −5
Rörelseresultat efter avskrivningar −4 −5
Finansiella intäkter - -
Finansiella kostnader - -
Resultat efter finansnetto −4 −5
Resultat före skatt −4 −5
Skatt på årets resultat - -
Årets resultat −4 −5
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - -
Materiella anläggningstillgångar - -
Finansiella anläggningstillgångar - -
Anläggningstillgångar - -
Varulager - -
Kundfordringar - -
Kassa och bank 21 17
Omsättningstillgångar 21 18
Summa tillgångar 21 18
Aktiekapital 25 25
Fritt eget kapital −4 −9
Eget kapital 21 16
Obeskattade reserver - -
Avsättningar - -
Långfristiga skulder - -
Leverantörsskulder - 2
Kortfristiga skulder - 2
Summa eget kapital och skulder 21 18

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • R
    Rusen Ari
    Verkställande direktör

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KLAPPERSTENSVÄGEN 44 Huvudkontor
KLAPPERSTENSVÄGEN 44
137 61 JORDBRO
Haninge, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 47772 | Detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken | G | Handel

Vanliga frågor om Ari Investment Center AB

Vad har Ari Investment Center AB för organisationsnummer?
Ari Investment Center AB har organisationsnummer 559461-6301.
Vilken företagsform har Ari Investment Center AB?
Ari Investment Center AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 11 december 2023.
Vilken adress har Ari Investment Center AB?
Ari Investment Center AB har den registrerade postadressen KLAPPERSTENSVÄGEN 44, 137 61 JORDBRO. Enligt SCB har Ari Investment Center AB ett registrerat arbetsställe.
Vilket resultat redovisade Ari Investment Center AB?
Ari Investment Center AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −4 860 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Ari Investment Center AB?
Soliditeten i Ari Investment Center AB var 91,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Ari Investment Center AB F-skatt?
Ja, Ari Investment Center AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Ari Investment Center AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Detaljhandel där det ska bedrivas olika typer av e-handelsbutiker. Som start kommer det ske försäljning av smycken, hemelektronik, hushållsinredning.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.