Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Aspire Nails AB

Org.nr Reg. 17 oktober 2019 Säte Företagets säte är Stockholm Momsreg.nr SE559222884401

Aspire Nails AB är ett aktivt aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Stockholm som registrerades 2019. Aspire Nails AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Aspire Nails AB redovisade 6,9 miljoner kronor i omsättning och 521 946 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva nagelvårds- salonger, försäljning av material till nagelvårdssalonger samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
RÅGÅNGSVÄGEN 14 A
163 42 SPÅNGA
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2019 | 7 år
Omsättningstillväxt
16,2 %
Omsättning CAGR 4 år
24,3 %
Resultattillväxt
248,6 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 146 187SEK
Eget kapital
735 643SEK
Omsättning
6 877 120 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
521 946 SEK
Bokslut 2026
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
33,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
108,3 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
8,0 %
Soliditet Bra
33,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Aspire Nails AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 6 877 120
Övrig omsättning -
Omsättning 6 877 120
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 330 163
Rörelseresultat 546 957
Finansiella intäkter 773
Finansiella kostnader 25 784
Resultat efter finansnetto 521 946
Resultat före skatt 521 946
Skatt -109 359
Årets resultat 412 587

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Aspire Nails AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 372 020
Finansiella anl.tillg. 447 131
Summa anläggningstillgångar 819 151
Omsättningstillgångar
Varulager 66 220
Kundfordringar 40 550
Övriga kortfristiga fordringar 27 666
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 446 210
Kassa och bank 770 842
Summa omsättningstillgångar 1 351 488
SUMMA TILLGÅNGAR 2 170 639
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Aspire Nails AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 273 056
Fritt eget kapital 685 643
Summa eget kapital 735 643
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 248 501
Övriga långfristiga skulder 0
Summa långfristiga skulder 248 501
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 4 370
Leverantörsskulder 295 224
Skatteskulder 114 235
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 314 334
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 458 332
Summa kortfristiga skulder 1 186 495
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 170 639

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
8,0 %
Kassalikviditet
108,3 %
Soliditet
33,9 %
Skuldsättningsgrad
1.95
Avkastning eget kapital | ROE
71,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
25,2 %
EBITDA
610 737SEK
Personalkostnader
3 063 846SEK
Personalkostnad / anställd
510 641SEK
Rörelsemarginal
8,0 %
Nettomarginal
6,0 %
Vinstmarginal före skatt
7,6 %
EBITDA-marginal
8,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
55,7 %
Skuldandel
66,1 %
Kontantkvot
65,0 %
Rörelsekapital
164 993SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.17ggr
Räntetäckningsgrad
21.2ggr
Omsättning / anställd
1 146 187SEK
Vinst / anställd
86 991SEK
Effektiv skattesats
21,0 %
Förädlingsvärde
3 674 583SEK
Förädlingsvärde / anställd
612 430SEK
Personalkostnadsandel
44,6 %
Föreslagen utdelning
300 000SEK
Utdelningsandel
72,7 %
Räntebärande nettoskuld
-522 341SEK
Nettoskuld / EBITDA
-0.9ggr
Altman Z-score
4.32 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 300 000
Föreslås balanseras i ny räkning 385 643
Total föreslagen disposition 685 643

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 452 597 -80 577 164 562 -12 637 372 020
Andra långfristiga fordringar 447 131 - - - 447 131

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 412 587 412 587
Balanseras i ny räkning 148 686 -148 686 0
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 300 000 - 300 000
Justerat ingående eget kapital - - 23 056
Övrig rörelse - - 735 643

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 66 220
Skulder - detalj
Förskott från kunder 4 370
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 248 501

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Aspire Nails AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 2023-06 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 300
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 885 3 227 3 786 5 916 6 877
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 2 885 3 227 3 786 5 916 6 877
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −2 680 −2 760 −3 744 −5 738 −6 330
Rörelseresultat efter avskrivningar 205 467 42 178 547
Finansiella intäkter 0 1 1 1 1
Finansiella kostnader 0 0 −8 −29 −26
Resultat efter finansnetto 205 467 36 150 522
Resultat före skatt 205 467 36 150 522
Skatt på årets resultat - - - −1 −109
Årets resultat 205 467 36 149 413
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 21 173 372
Finansiella anläggningstillgångar - 243 243 323 447
Anläggningstillgångar - 243 264 496 819
Varulager 8 10 5 17 66
Kundfordringar - - - - 41
Kassa och bank 448 418 551 765 771
Omsättningstillgångar 552 592 668 1 174 1 351
Summa tillgångar 552 836 932 1 671 2 171
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 126 89 124 273 686
Eget kapital 176 139 174 323 736
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 160 505 470 502 249
Leverantörsskulder 4 7 14 42 295
Kortfristiga skulder 217 192 287 846 1 186
Summa eget kapital och skulder 552 836 932 1 671 2 171

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • H
    Huyen Trang Tran
    Styrelseledamot
  • H
    Hung Tran Huy
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
RÅGÅNGSVÄGEN 14 A Huvudkontor
RÅGÅNGSVÄGEN 14 A
163 42 SPÅNGA
Stockholm, Stockholm 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 96220 | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar | T | Annan serviceverksamhet

Vanliga frågor om Aspire Nails AB

Vad har Aspire Nails AB för organisationsnummer?
Aspire Nails AB har organisationsnummer 559222-8844.
Vilken företagsform har Aspire Nails AB?
Aspire Nails AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 17 oktober 2019.
Var ligger Aspire Nails AB?
Aspire Nails AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är RÅGÅNGSVÄGEN 14 A, 163 42 SPÅNGA. Enligt SCB har Aspire Nails AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Aspire Nails AB?
Aspire Nails AB omsatte 6,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Aspire Nails AB?
Aspire Nails AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 521 946 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Aspire Nails AB?
Soliditeten i Aspire Nails AB var 33,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Aspire Nails AB?
Aspire Nails AB hade i medeltal 6 anställda under 2026.
Har Aspire Nails AB F-skatt?
Ja, Aspire Nails AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Aspire Nails AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva nagelvårds- salonger, försäljning av material till nagelvårdssalonger samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.