Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag

Org.nr Reg. 31 augusti 1989 Momsreg.nr SE556365113101

BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom annan övrig metallvarutillverkning som registrerades 1989. BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag redovisade 2,7 miljoner kronor i omsättning och −638 428 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av olika metallprodukter samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 984500DD1APCM36B4B81
BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag logotyp
Postadress
SKRÖTÅS EKENÄS 1
512 64 HOLSLJUNGA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 1989 | 37 år
Omsättningstillväxt
-22,1 %
Omsättning CAGR 4 år
-3,9 %
Resultattillväxt
-4,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 731 252SEK
Eget kapital
2 584 587SEK
Omsättning
2 731 252 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-638 428 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
65,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
110,8 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-23,3 %
Soliditet Mycket bra
65,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 724 164
Övrig omsättning 7 088
Omsättning 2 731 252
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 375 379
Rörelseresultat -644 127
Finansiella intäkter 8 434
Finansiella kostnader 2 735
Resultat efter finansnetto -638 428
Resultat före skatt -638 428
Skatt -
Årets resultat -638 428

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 21 530
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 21 530
Omsättningstillgångar
Varulager 2 418 643
Kundfordringar 74 553
Övriga kortfristiga fordringar 3 866
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 37 327
Kassa och bank 1 369 033
Summa omsättningstillgångar 3 903 422
SUMMA TILLGÅNGAR 3 924 952
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 3 103 015
Fritt eget kapital 2 464 587
Summa eget kapital 2 584 587
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 133 076
Skatteskulder 24 075
Skulder till koncernföretag 1 072 350
Övriga kortfristiga skulder 67 845
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 43 019
Summa kortfristiga skulder 1 340 365
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 924 952

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-23,3 %
Kassalikviditet
110,8 %
Soliditet
65,9 %
Skuldsättningsgrad
0.52
Avkastning eget kapital | ROE
-24,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-16,2 %
EBITDA
-637 668SEK
Personalkostnader
775 096SEK
Personalkostnad / anställd
775 096SEK
Rörelsemarginal
-23,6 %
Nettomarginal
-23,4 %
Vinstmarginal före skatt
-23,4 %
EBITDA-marginal
-23,3 %
Bruttomarginal
41,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-24,6 %
Skuldandel
34,1 %
Kontantkvot
102,1 %
Rörelsekapital
2 563 057SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.7ggr
Räntetäckningsgrad
-232.4ggr
Omsättning / anställd
2 731 252SEK
Vinst / anställd
-638 428SEK
Förädlingsvärde
137 428SEK
Förädlingsvärde / anställd
137 428SEK
Personalkostnadsandel
28,4 %
Bruttovinst
1 135 224SEK
Altman Z-score
2.13 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 2 464 587
Total föreslagen disposition 2 464 587

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 32 295 -4 306 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -638 428
Balanseras i ny räkning -611 833 611 833

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under året har bolaget utökat sitt produktsortiment med produkterna Bergslagsväskan och Långstikkan.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 400 5 271 5 647 3 502 2 724
Övrig omsättning - - - 6 7
Omsättning 3 200 4 784 7 149 3 508 2 731
Lagerförändring 800 −487 1 502 - -
Rörelsekostnader −2 108 −4 381 −5 494 −4 149 −3 375
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 091 403 1 656 −641 −644
Finansiella intäkter 6 10 61 29 8
Finansiella kostnader 0 0 −3 0 −3
Resultat efter finansnetto 30 416 1 713 −612 −638
Resultat före skatt 30 416 1 713 −612 −638
Skatt på årets resultat −27 −86 −553 0 -
Årets resultat 3 330 1 160 −612 −638
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - 28 22
Finansiella anläggningstillgångar 356 906 294 0 -
Anläggningstillgångar 356 906 294 28 22
Varulager 1 200 713 2 215 2 663 2 419
Kundfordringar 364 250 220 23 75
Kassa och bank 575 2 117 1 630 1 677 1 369
Omsättningstillgångar 2 254 3 336 4 315 4 868 3 903
Summa tillgångar 2 610 4 242 4 610 4 896 3 925
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 2 225 2 555 3 715 3 103 2 465
Eget kapital 2 345 2 675 3 835 3 223 2 585
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - 70 128 133
Kortfristiga skulder 266 1 568 775 1 673 1 340
Summa eget kapital och skulder 2 610 4 242 4 610 4 896 3 925

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 25 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Mimmi Lindgren
    Signatär
  • F
    Fredrik Lindgren
    Signatär
  • C
    Claes Österlin
    Signatär

Revisorer

  • K
    Kristofer Block
    Auktoriserad revisor

Fastställelseintyg

  • C
    Claes Österlin
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SKRÖTÅS EKENÄS 1 Huvudkontor
SKRÖTÅS EKENÄS 1
512 64 HOLSLJUNGA
Svenljunga, Västra Götaland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 25999 | Annan övrig metallvarutillverkning | C | Tillverkning

Varumärken

Registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket där BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag står som sökande.

1 registrerade
Alla 1 varumärken med klasser, ombud och historik

Vanliga frågor om BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag

Vad har BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag för organisationsnummer?
BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag har organisationsnummer 556365-1131.
Vilken företagsform har BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag?
BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 31 augusti 1989.
Vilken adress har BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag?
BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag har den registrerade postadressen SKRÖTÅS EKENÄS 1, 512 64 HOLSLJUNGA. Enligt SCB har BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag?
BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag omsatte 2,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag?
BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på −638 428 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag?
Soliditeten i BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag var 65,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag?
BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag F-skatt?
Ja, BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av olika metallprodukter samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Vilka varumärken har BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag?
BERGSLAGERNAS JÄRNVARUAktiebolag har 1 registrerade varumärken hos Patent- och registreringsverket, bland andra Stikkan.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.