Hoppa till innehåll
Aktivt Bostadsrättsförening

Bostadsrättsföreningen Luthergården

Org.nr Reg. 19 oktober 1954
Omsättning 1-499 tkr (2025) | SCB storleksklass

Bostadsrättsföreningen Luthergården är en aktiv bostadsrättsförening inom förvaltning i bostadsrättsföreningar som registrerades 1954. Bostadsrättsföreningen Luthergården är registrerad för moms och som arbetsgivare. Firmainfo har ännu inte kopplat någon årsredovisning till Bostadsrättsföreningen Luthergården.

Registrerad verksamhet

Föreningen har till ändamål att främja medlemmarnas ekonomiska intressen genom att i föreningens hus upplåta bostadslägenheter och lokaler under nyttjanderätt och utan tidbegränsning. Bostadsrätt är den rätt i föreningen som en medlem har på grund av upplåtelsen. Medlem som innehar bostadsrätt kallas bostadsrättshavare. Upplåtelse får även omfatta mark som ligger i ansluntning till föreningens hus, om marken ska användas som ett komplement till bostadslägenhet eller lokal.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor M | Fastighetsverksamhet
✕ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
KUNDNR: 4323, FE 231
831 88 ÖSTERSUND
Öppna i Google Maps
Fristående Etablerat sedan 1954 | 71 år

Årsredovisning inte tillgänglig hos Firmainfo

Firmainfo har ännu inte kunnat koppla någon årsredovisning till företaget i de aktuella källorna. Det betyder inte automatiskt att företaget inte har lämnat in en årsredovisning. Sidan visar därför de registeruppgifter som finns tillgängliga utan att tolka saknade bokslutsvärden som noll.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
SOFIAPLAN 19 A Huvudkontor
SOFIAPLAN 19 A
802 53 GÄVLE
Gävle, Gävleborg Karta

Företag i samma bransch

SNI 68204 | Förvaltning i bostadsrättsföreningar | M | Fastighetsverksamhet

Vanliga frågor om Bostadsrättsföreningen Luthergården

Vad har Bostadsrättsföreningen Luthergården för organisationsnummer?
Bostadsrättsföreningen Luthergården har organisationsnummer 785000-1764.
Vilken företagsform har Bostadsrättsföreningen Luthergården?
Bostadsrättsföreningen Luthergården är en aktiv bostadsrättsförening som registrerades den 19 oktober 1954.
Vilken adress har Bostadsrättsföreningen Luthergården?
Bostadsrättsföreningen Luthergården har den registrerade postadressen KUNDNR: 4323, FE 231, 831 88 ÖSTERSUND. Enligt SCB har Bostadsrättsföreningen Luthergården ett registrerat arbetsställe.
Hur stor är omsättningen i Bostadsrättsföreningen Luthergården?
Enligt SCB:s storleksklass ligger omsättningen i Bostadsrättsföreningen Luthergården i intervallet 1–499 tkr. Detta är ett intervall, inte ett exakt belopp.
Har Bostadsrättsföreningen Luthergården F-skatt?
Nej, Bostadsrättsföreningen Luthergården är för närvarande inte godkänd för F-skatt.
Vad gör Bostadsrättsföreningen Luthergården?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föreningen har till ändamål att främja medlemmarnas ekonomiska intressen genom att i föreningens hus upplåta bostadslägenheter och lokaler under nyttjanderätt och utan tidbegränsning. Bostadsrätt är den rätt i föreningen som en medlem har på grund av upplåtelsen. Medlem som innehar bostadsrätt kallas bostadsrättshavare. Upplåtelse får även omfatta mark som ligger i ansluntning till föreningens hus, om marken ska användas som ett komplement till bostadslägenhet eller lokal.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.