Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Center of circulation Skaraborg AB

Org.nr Reg. 15 januari 2024 Säte Vara

Center of circulation Skaraborg AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Vara som registrerades 2024. Center of circulation Skaraborg AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Center of circulation Skaraborg AB redovisade 148 374 kronor i omsättning och −68 552 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Företaget ska producerar och sälja textila produkter i miljövänliga tyger. Företaget ska köpa in tyger och textila tillbehör. Företaget ska bedriva mönsterkonstruktion, tillskärning, sömnad samt textiltryck. Företaget ska bedriva konsulttjänster inom design, inredning och textil mot offentlig och privat sektor. Företaget ska bedriva bedriva arbetsträning och drivas med ett socialt och miljömässigt ansvar.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
VERKSTADSGATAN 11 E
c/o CENTER OF CIRCULATION AB
524 31 HERRLJUNGA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Negativt eget kapital Etablerat sedan 2024 | 2 år
Resultattillväxt
59,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
148 374SEK
Eget kapital
-213 792SEK
Omsättning
148 374 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-68 552 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
-197,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
317,5 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-46,2 %
Soliditet Inte tillfredsställande
-197,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Center of circulation Skaraborg AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 148 374
Övrig omsättning -
Omsättning 148 374
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -217 031
Rörelseresultat -68 657
Finansiella intäkter 105
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto -68 552
Resultat före skatt -68 552
Skatt -
Årets resultat -68 552

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Center of circulation Skaraborg AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 9 053
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 99 280
Summa omsättningstillgångar 108 333
SUMMA TILLGÅNGAR 108 333
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Center of circulation Skaraborg AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -170 240
Fritt eget kapital -238 792
Summa eget kapital -213 792
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 288 000
Summa långfristiga skulder 288 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 34 125
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 34 125
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 108 333

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-46,2 %
Kassalikviditet
317,5 %
Soliditet
-197,3 %
Skuldsättningsgrad
-1.51
Avkastning eget kapital | ROE
32,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-63,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
87SEK
Personalkostnad / anställd
87SEK
Rörelsemarginal
-46,3 %
Nettomarginal
-46,2 %
Vinstmarginal före skatt
-46,2 %
Bruttomarginal
49,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-92,4 %
Skuldandel
297,3 %
Kontantkvot
290,9 %
Rörelsekapital
74 208SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.37ggr
Omsättning / anställd
148 374SEK
Vinst / anställd
-68 552SEK
Förädlingsvärde
-68 570SEK
Förädlingsvärde / anställd
-68 570SEK
Personalkostnadsandel
0,1 %
Bruttovinst
72 710SEK
Altman Z-score
-1.72 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -238 792

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -68 552 -68 552
Balanseras i ny räkning -170 240 170 240 0
Justerat ingående eget kapital - - -145 240
Övrig rörelse - - -213 792

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 288 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Center of circulation Skaraborg AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 15 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning 5 148
Övrig omsättning - -
Omsättning 5 148
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −175 −217
Rörelseresultat efter avskrivningar −170 −69
Finansiella intäkter 0 0
Finansiella kostnader - -
Resultat efter finansnetto −170 −69
Resultat före skatt −170 −69
Skatt på årets resultat - -
Årets resultat −170 −69
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - -
Materiella anläggningstillgångar - -
Finansiella anläggningstillgångar - -
Anläggningstillgångar - -
Varulager - -
Kundfordringar - -
Kassa och bank 24 99
Omsättningstillgångar 37 108
Summa tillgångar 37 108
Aktiekapital 25 25
Fritt eget kapital −170 −239
Eget kapital −145 −214
Obeskattade reserver - -
Avsättningar - -
Långfristiga skulder 170 288
Leverantörsskulder - -
Kortfristiga skulder 12 34
Summa eget kapital och skulder 37 108

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • M
    Matilda Maroti
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VERKSTADSGATAN 11 E Huvudkontor
VERKSTADSGATAN 11 E
524 31 HERRLJUNGA
Herrljunga, Västra Götaland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 14230 | Tillverkning av arbets-, skydds- och överdragskläder | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Center of circulation Skaraborg AB

Vad har Center of circulation Skaraborg AB för organisationsnummer?
Center of circulation Skaraborg AB har organisationsnummer 559467-7311.
Vilken företagsform har Center of circulation Skaraborg AB?
Center of circulation Skaraborg AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 15 januari 2024.
Var ligger Center of circulation Skaraborg AB?
Center of circulation Skaraborg AB har sitt säte i Vara. Den registrerade postadressen är VERKSTADSGATAN 11 E, 524 31 HERRLJUNGA. Enligt SCB har Center of circulation Skaraborg AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Center of circulation Skaraborg AB?
Center of circulation Skaraborg AB omsatte 148 374 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Center of circulation Skaraborg AB?
Center of circulation Skaraborg AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −68 552 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Center of circulation Skaraborg AB?
Soliditeten i Center of circulation Skaraborg AB var -197,3 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Center of circulation Skaraborg AB?
Center of circulation Skaraborg AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har Center of circulation Skaraborg AB F-skatt?
Ja, Center of circulation Skaraborg AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Center of circulation Skaraborg AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget ska producerar och sälja textila produkter i miljövänliga tyger. Företaget ska köpa in tyger och textila tillbehör. Företaget ska bedriva mönsterkonstruktion, tillskärning, sömnad samt textiltryck. Företaget ska bedriva konsulttjänster inom design, inredning och textil mot offentlig och privat sektor. Företaget ska bedriva bedriva arbetsträning och drivas med ett socialt och miljömässigt ansvar.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.