Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

c/o eyes AB

Org.nr Reg. 18 december 2020 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559292071301

c/o eyes AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Stockholm som registrerades 2020. c/o eyes AB är registrerat för F-skatt och moms. c/o eyes AB redovisade 5,9 miljoner kronor i omsättning och 126 110 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Webbförsäljning av ögonvårdsprodukter, optiska produkter, hudvårdsprodukter, kosmetika, dofter, rumsdofter. Tjänster inom ögon, ögonvård, hudvård samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
c/o eyes AB logotyp
Postadress
DROTTNINGGATAN 80
c/o CITY OPTIK AB
111 36 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2020 | 5 år
Omsättningstillväxt
6,8 %
Omsättning CAGR 4 år
88,7 %
Resultattillväxt
-77,9 %
Eget kapital
1 406 705SEK
Omsättning
5 918 081 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
126 110 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
72,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
259,6 %
Vinstmarginal Svag
2,1 %
Soliditet Mycket bra
72,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för c/o eyes AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 917 969
Övrig omsättning 112
Omsättning 5 918 081
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 791 731
Rörelseresultat 126 350
Finansiella intäkter 651
Finansiella kostnader 891
Resultat efter finansnetto 126 110
Resultat före skatt 126 110
Skatt -25 871
Årets resultat 100 239

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för c/o eyes AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 565 102
Kundfordringar 99 979
Övriga kortfristiga fordringar 111 840
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 32 204
Kassa och bank 1 125 040
Summa omsättningstillgångar 1 934 165
SUMMA TILLGÅNGAR 1 934 165
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för c/o eyes AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 1 281 466
Fritt eget kapital 1 381 705
Summa eget kapital 1 406 705
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 549 289
Skatteskulder -90 789
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 25 082
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 43 878
Summa kortfristiga skulder 527 460
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 934 165

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
2,1 %
Kassalikviditet
259,6 %
Soliditet
72,7 %
Skuldsättningsgrad
0.37
Avkastning eget kapital | ROE
9,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
6,6 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
2,1 %
Nettomarginal
1,7 %
Vinstmarginal före skatt
2,1 %
Bruttomarginal
33,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
9,0 %
Skuldandel
27,3 %
Kontantkvot
213,3 %
Rörelsekapital
1 406 705SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.06ggr
Räntetäckningsgrad
142.5ggr
Effektiv skattesats
20,5 %
Bruttovinst
1 987 722SEK
Altman Z-score
5.46 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 381 705
Total föreslagen disposition 1 381 705

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 100 239 100 239
Balanseras i ny räkning 452 037 -452 037 0
Justerat ingående eget kapital - - 1 306 466
Övrig rörelse - - 1 406 705

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Hellström & Hjelm Revision AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för c/o eyes AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 2023-06 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 467 2 116 3 351 5 542 5 918
Övrig omsättning - - 0 0 0
Omsättning 467 2 116 3 351 5 542 5 918
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −187 −1 552 −3 162 −4 971 −5 792
Rörelseresultat efter avskrivningar 280 564 189 570 126
Finansiella intäkter - 0 3 3 1
Finansiella kostnader 0 0 −2 −3 −1
Resultat efter finansnetto 280 563 189 569 126
Resultat före skatt 280 563 189 569 126
Skatt på årets resultat −58 −116 −39 −117 −26
Årets resultat 222 447 150 452 100
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - 368 450 395 565
Kundfordringar 24 109 90 106 100
Kassa och bank 378 894 885 1 106 1 125
Omsättningstillgångar 403 1 372 1 671 1 697 1 934
Summa tillgångar 403 1 372 1 671 1 697 1 934
Aktiekapital 25 25 25 25 25
Fritt eget kapital 232 679 829 1 281 1 382
Eget kapital 257 704 854 1 306 1 407
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 46 242 331 274 549
Kortfristiga skulder 146 668 817 390 527
Summa eget kapital och skulder 403 1 372 1 671 1 697 1 934

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 29 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • E
    Erika Löfqvist
    Signatär
  • M
    Max Löfqvist
    Signatär
  • A
    Aime Mölder
    Signatär
  • J
    Josefine Söderlind
    Signatär
  • Å
    Åsa Vikström
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Jenny Cermén
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
DROTTNINGGATAN 80 Huvudkontor
DROTTNINGGATAN 80
111 36 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 47752 | Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar | G | Handel

Vanliga frågor om c/o eyes AB

Vad har c/o eyes AB för organisationsnummer?
c/o eyes AB har organisationsnummer 559292-0713.
Vilken företagsform har c/o eyes AB?
c/o eyes AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 18 december 2020.
Var ligger c/o eyes AB?
c/o eyes AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är DROTTNINGGATAN 80, 111 36 STOCKHOLM. Enligt SCB har c/o eyes AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för c/o eyes AB?
c/o eyes AB omsatte 5,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade c/o eyes AB?
c/o eyes AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 126 110 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade c/o eyes AB?
Soliditeten i c/o eyes AB var 72,7 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har c/o eyes AB F-skatt?
Ja, c/o eyes AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör c/o eyes AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Webbförsäljning av ögonvårdsprodukter, optiska produkter, hudvårdsprodukter, kosmetika, dofter, rumsdofter. Tjänster inom ögon, ögonvård, hudvård samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.