Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | - |
|---|---|
| Övrig omsättning | - |
| Omsättning | - |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -969 787 |
| Rörelseresultat | -969 787 |
| Finansiella intäkter | - |
| Finansiella kostnader | - |
| Resultat efter finansnetto | 14 120 073 |
| Resultat före skatt | 14 120 073 |
| Skatt | - |
| Årets resultat | 14 120 073 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | - |
| Finansiella anl.tillg. | 3 186 948 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 186 948 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | - |
| Övriga kortfristiga fordringar | - |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 126 384 |
| Kassa och bank | 14 627 488 |
| Summa omsättningstillgångar | 15 753 872 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 18 940 820 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 45 672 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | 48 756 844 |
| Bundet eget kapital | 45 672 |
| Balanserat resultat | -45 134 132 |
| Fritt eget kapital | 17 742 785 |
| Summa eget kapital | 17 788 457 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | - |
| Skatteskulder | - |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 688 067 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 464 296 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 152 363 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 18 940 820 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslagen utdelning | 13 626 600 |
|---|---|
| Föreslås balanseras i ny räkning | 4 116 185 |
| Total föreslagen disposition | 17 742 785 |
Aktiekapitalets fördelning
Alla aktieslag som finns i bolaget - antal aktier och kvotvärde (samt rösträtt om olika klasser har olika styrka).
| Aktieslag | Antal aktier | Kvotvärde / aktie |
|---|---|---|
| A | 2 500 | 0.001 SEK |
| B | 98 000 | 0.001 SEK |
| C | 356 220 | 0.001 SEK |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 3 186 948 | - | 104 760 | - | 3 186 948 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Aktiekapital | Överkursfond | Balanserat resultat | Årets resultat |
|---|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | - | - | 14 120 073 |
| Balanseras i ny räkning | - | - | -24 158 | 24 158 |
| Utdelning | - | 15 170 948 | - | - |
| Minskning av aktiekapital | - | - | 3 608 088 | - |
| Återbetalning aktieägartillskott | 3 608 088 | - | - | - |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) | 1 000 000 |
|---|
| Föreslagen utdelning (annan) | 13 626 600 |
|---|
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
I juli 2026 genomförde Wave Impact Heat Management en nyemission på 2,5 Mkr. Coach & Capital (C&C) hade inte kapital till att medverka i nyemissionen. C&C aktieägare erbjöds i stället att teckna C&C:s pro rata aktier. 6 st C&C ägare utnyttjade denna möjlighet. C&C ägarandel i Heat Management minskade därmed från 38,95% till 33,52%.