Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Cosmoz Bild & Ljud AB

Org.nr Reg. 27 augusti 2012 {# Momsreg.nr is emitted as vatID in the Organization JSON-LD, so it MUST be visible here — Google issues a manual action for marked-up-but-hidden data. Both read Company.vat_number so they cannot drift. #} Momsreg.nr SE556901928301

Cosmoz Bild & Ljud AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2012. Cosmoz Bild & Ljud AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Cosmoz Bild & Ljud AB redovisade 8,4 miljoner kronor i omsättning och 366 867 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2023.

Registrerad verksamhet

Aktiebolaget ska bedriva försäljning och installation av ljud och bildutrustning.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
ENGELBREKTSGATAN 20
702 12 ÖREBRO
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2012 | 13 år
Omsättningstillväxt
-9,7 %
Omsättning CAGR 4 år
2,0 %
Resultattillväxt
-43,6 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
8 439 947SEK
Eget kapital
2 265 847SEK
Omsättning
8 439 947 SEK
Bokslut 2023
Resultat efter finansnetto
366 867 SEK
Bokslut 2023
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2023
Soliditet
66,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2023-04-30

Bokslut 2023

Räkenskapsperiod 1 maj 2022 → 30 april 2023

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
231,8 %
Vinstmarginal Svag
4,5 %
Soliditet Mycket bra
66,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2023 för Cosmoz Bild & Ljud AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 8 438 187
Övrig omsättning 1 760
Omsättning 8 439 947
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -8 061 740
Rörelseresultat 378 207
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 11 340
Resultat efter finansnetto 366 867
Resultat före skatt 359 852
Skatt -77 521
Årets resultat 282 331

Balansräkning 2023

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2023 för Cosmoz Bild & Ljud AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 18 326
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 18 326
Omsättningstillgångar
Varulager 1 589 826
Kundfordringar 165 800
Övriga kortfristiga fordringar 97 994
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 42 490
Kassa och bank 1 623 735
Summa omsättningstillgångar 3 977 920
SUMMA TILLGÅNGAR 3 996 246
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2023 för Cosmoz Bild & Ljud AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 1 883 516
Fritt eget kapital 2 165 847
Summa eget kapital 2 265 847
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 478 000
Ackumulerade överavskrivningar 22 015
Summa obeskattade reserver 500 015
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 200 000
Summa långfristiga skulder 200 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 283 732
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 585 266
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 161 386
Summa kortfristiga skulder 1 030 384
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 996 246

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,5 %
Kassalikviditet
231,8 %
Soliditet
66,6 %
Skuldsättningsgrad
0.5
Avkastning eget kapital | ROE
13,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
9,5 %
EBITDA
410 035SEK
Personalkostnader
713 311SEK
Personalkostnad / anställd
713 311SEK
Rörelsemarginal
4,5 %
Nettomarginal
3,3 %
Vinstmarginal före skatt
4,3 %
EBITDA-marginal
4,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
12,8 %
Skuldandel
43,3 %
Kontantkvot
157,6 %
Rörelsekapital
2 947 536SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.11ggr
Räntetäckningsgrad
33.4ggr
Omsättning / anställd
8 439 947SEK
Vinst / anställd
366 867SEK
Effektiv skattesats
21,5 %
Förädlingsvärde
1 123 346SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 123 346SEK
Personalkostnadsandel
8,5 %
Altman Z-score
3.88 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 2 165 847
Total föreslagen disposition 2 165 847

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer - - 25 568 -82 146 -

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 282 331 282 331
Balanseras i ny räkning 431 974 -431 974 0
Utdelning 250 000 0 250 000
Justerat ingående eget kapital - - 2 233 516
Övrig rörelse - - 2 265 847

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Kortfristiga placeringar 458 075
Övriga kortfristiga placeringar 458 075
Skulder - detalj
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 200 000
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 2 985
Resultatdisposition - detalj
Medel att disponera 2 165 847

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Avslutad Örebro , 2023-11-29

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Cosmoz Bild & Ljud AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2019-04 jämförelseår 2020-04 2021-04 2022-04 2023-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2018 1 maj 2019 1 maj 2020 1 maj 2021 1 maj 2022
Slutdatum 30 april 2019 30 april 2020 30 april 2021 30 april 2022 30 april 2023
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 125 200 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 7 793 8 668 9 959 9 351 8 438
Övrig omsättning - - - 1 2
Omsättning 7 793 8 668 9 959 9 351 8 440
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −7 541 −8 341 −9 331 −8 694 −8 062
Rörelseresultat efter avskrivningar 252 326 629 657 378
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader −13 −11 −7 −7 −11
Resultat efter finansnetto 239 315 622 651 367
Resultat före skatt 214 375 533 546 360
Skatt på årets resultat −47 −81 −115 −114 −78
Årets resultat 167 294 418 432 282
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 267 187 107 50 18
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 267 187 107 50 18
Varulager 1 110 964 1 239 1 390 1 590
Kundfordringar 150 80 55 78 166
Kassa och bank 735 1 261 1 697 2 051 1 624
Omsättningstillgångar 2 683 2 918 3 543 4 057 3 978
Summa tillgångar 2 950 3 104 3 650 4 107 3 996
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 1 114 1 408 1 827 2 134 2 166
Eget kapital 1 214 1 508 1 927 2 234 2 266
Obeskattade reserver 359 299 388 493 500
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 400 200 200 200 200
Leverantörsskulder 376 367 470 476 284
Kortfristiga skulder 977 1 097 1 135 1 180 1 030
Summa eget kapital och skulder 2 950 3 104 3 650 4 107 3 996

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • D
    Dan Johansson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • P
    Patrik Högström
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ENGELBREKTSGATAN 20 Huvudkontor
ENGELBREKTSGATAN 20
702 12 ÖREBRO
Örebro, Örebro 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 47403 | Detaljhandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning | G | Handel

Vanliga frågor om Cosmoz Bild & Ljud AB

Vad har Cosmoz Bild & Ljud AB för organisationsnummer?
Cosmoz Bild & Ljud AB har organisationsnummer 556901-9283.
Vilken företagsform har Cosmoz Bild & Ljud AB?
Cosmoz Bild & Ljud AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 27 augusti 2012.
Vilken adress har Cosmoz Bild & Ljud AB?
Cosmoz Bild & Ljud AB har den registrerade postadressen ENGELBREKTSGATAN 20, 702 12 ÖREBRO. Enligt SCB har Cosmoz Bild & Ljud AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Cosmoz Bild & Ljud AB?
Cosmoz Bild & Ljud AB omsatte 8,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2023. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Cosmoz Bild & Ljud AB?
Cosmoz Bild & Ljud AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 366 867 kronor under räkenskapsåret 2023.
Vilken soliditet hade Cosmoz Bild & Ljud AB?
Soliditeten i Cosmoz Bild & Ljud AB var 66,6 % under räkenskapsåret 2023. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Cosmoz Bild & Ljud AB?
Cosmoz Bild & Ljud AB hade i medeltal 1 anställda under 2023.
Har Cosmoz Bild & Ljud AB F-skatt?
Ja, Cosmoz Bild & Ljud AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Cosmoz Bild & Ljud AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Aktiebolaget ska bedriva försäljning och installation av ljud och bildutrustning.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.