Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Count in AB

Org.nr Reg. 31 oktober 2024 Momsreg.nr SE559502729201

Count in AB är ett aktivt aktiebolag inom scenkonst som registrerades 2024. Count in AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Count in AB redovisade 763 418 kronor i omsättning och 137 300 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska beskriva verksamhet inom musikproduktion, evenemang samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor S | Kultur, idrott och fritid
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
KLOSTERMUREN 7
c/o FREDRIK SANDSTEN
418 72 GÖTEBORG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2024 | 2 år
Omsättning / anställd
763 418SEK
Eget kapital
133 850SEK
Omsättning
763 418 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
137 300 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
75,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 31 oktober 2024 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
55,3 %
Vinstmarginal Mycket bra
18,0 %
Soliditet Mycket bra
75,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Count in AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 763 418
Övrig omsättning -
Omsättning 763 418
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -626 669
Rörelseresultat 136 749
Finansiella intäkter 938
Finansiella kostnader 387
Resultat efter finansnetto 137 300
Resultat före skatt 137 300
Skatt -28 450
Årets resultat 108 850

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Count in AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 147 633
Finansiella anl.tillg. 9 770
Summa anläggningstillgångar 157 403
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 2
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 20 803
Summa omsättningstillgångar 20 805
SUMMA TILLGÅNGAR 178 208
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Count in AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 0
Fritt eget kapital 108 850
Summa eget kapital 133 850
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 6 769
Summa långfristiga skulder 6 769
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 28 450
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 2 639
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 6 500
Summa kortfristiga skulder 37 589
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 178 208

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
18,0 %
Kassalikviditet
55,3 %
Soliditet
75,1 %
Skuldsättningsgrad
0.33
Avkastning eget kapital | ROE
102,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
77,3 %
EBITDA
195 116SEK
Personalkostnader
364 872SEK
Personalkostnad / anställd
364 872SEK
Rörelsemarginal
17,9 %
Nettomarginal
14,3 %
Vinstmarginal före skatt
18,0 %
EBITDA-marginal
25,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
97,9 %
Skuldandel
24,9 %
Kontantkvot
55,3 %
Rörelsekapital
-16 784SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.28ggr
Räntetäckningsgrad
355.8ggr
Omsättning / anställd
763 418SEK
Vinst / anställd
137 300SEK
Effektiv skattesats
20,7 %
Förädlingsvärde
559 988SEK
Förädlingsvärde / anställd
559 988SEK
Personalkostnadsandel
47,8 %
Föreslagen utdelning
100 000SEK
Utdelningsandel
91,9 %
Altman Z-score
7.86 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 100 000
Föreslås balanseras i ny räkning 8 850
Total föreslagen disposition 108 850

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 206 000 -58 367 206 000 -58 367 147 633
Andra långfristiga fordringar 9 770 - - - 9 770

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat 108 850 108 850
Justerat ingående eget kapital - 25 000
Övrig rörelse - 133 850

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 100 000

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 31 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • F
    Fredrik Sandsten
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KLOSTERMUREN 7 Huvudkontor
KLOSTERMUREN 7
418 72 GÖTEBORG
Göteborg, Västra Götaland Karta

Företag i samma bransch

SNI 90200 | Scenkonst | S | Kultur, idrott och fritid

Vanliga frågor om Count in AB

Vad har Count in AB för organisationsnummer?
Count in AB har organisationsnummer 559502-7292.
Vilken företagsform har Count in AB?
Count in AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 31 oktober 2024.
Vilken adress har Count in AB?
Count in AB har den registrerade postadressen KLOSTERMUREN 7, 418 72 GÖTEBORG. Enligt SCB har Count in AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Count in AB?
Count in AB omsatte 763 418 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Count in AB?
Count in AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 137 300 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Count in AB?
Soliditeten i Count in AB var 75,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Count in AB?
Count in AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Count in AB F-skatt?
Ja, Count in AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Count in AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska beskriva verksamhet inom musikproduktion, evenemang samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.