Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Däningsholms Marktjänst AB

Org.nr Reg. 19 september 2024 Säte Essunga

Däningsholms Marktjänst AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Essunga som registrerades 2024. Däningsholms Marktjänst AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Däningsholms Marktjänst AB redovisade 2 miljoner kronor i omsättning och 787 770 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Företaget kommer ha inriktning på mark entrepenader mot slutkund och kunsultverksamhet mot andra markföretag. Samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
FÅGLUM DÄNINGSHOLM 601
c/o FREDRIK NYDENFELDT
465 96 NOSSEBRO
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2024 | 1 år
Omsättning / anställd
2 022 644SEK
Eget kapital
492 155SEK
Omsättning
2 022 644 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
787 770 SEK
Bokslut 2025
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
70,3 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-08-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 19 september 2024 → 31 augusti 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
275,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
38,9 %
Soliditet Mycket bra
70,3 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Däningsholms Marktjänst AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 014 785
Övrig omsättning -
Omsättning 2 022 644
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 234 855
Rörelseresultat 787 789
Finansiella intäkter 21
Finansiella kostnader 40
Resultat efter finansnetto 787 770
Resultat före skatt 589 770
Skatt -122 615
Årets resultat 467 155

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Däningsholms Marktjänst AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 105 882
Finansiella anl.tillg. 175 000
Summa anläggningstillgångar 280 882
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 163 872
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 193 938
Kassa och bank 284 585
Summa omsättningstillgångar 642 395
SUMMA TILLGÅNGAR 923 277
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Däningsholms Marktjänst AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -
Fritt eget kapital 467 155
Summa eget kapital 492 155
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 198 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 198 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 58 108
Skatteskulder 119 772
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 55 242
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 233 122
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 923 277

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
38,9 %
Kassalikviditet
275,6 %
Soliditet
70,3 %
Skuldsättningsgrad
0.42
Avkastning eget kapital | ROE
121,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
85,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
545 082SEK
Personalkostnad / anställd
545 082SEK
Rörelsemarginal
39,1 %
Nettomarginal
23,2 %
Vinstmarginal före skatt
29,2 %
Bruttomarginal
86,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
114,1 %
Skuldandel
46,7 %
Kontantkvot
122,1 %
Rörelsekapital
409 273SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.19ggr
Räntetäckningsgrad
19695.2ggr
Omsättning / anställd
2 022 644SEK
Vinst / anställd
787 770SEK
Effektiv skattesats
20,8 %
Förädlingsvärde
1 332 871SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 332 871SEK
Personalkostnadsandel
26,9 %
Bruttovinst
1 755 377SEK
Altman Z-score
5.63 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 467 155
Total föreslagen disposition 467 155

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Pågående nyanläggningar 105 882 - - - 105 882
Andra långfristiga värdepappersinnehav 175 000 - 175 000 - 175 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Årets resultat Totalt
Årets resultat 467 155 467 155
Övrig rörelse - 492 155

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Pågående nyanläggningar & förskott 105 882
Resultaträkning - detalj
Aktiverat arbete för egen räkning 7 859

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • F
    Fredrik Nydenfeldt
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
FÅGLUM DÄNINGSHOLM 601 Huvudkontor
FÅGLUM DÄNINGSHOLM 601
465 96 NOSSEBRO
Essunga, Västra Götaland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 71121 | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Däningsholms Marktjänst AB

Vad har Däningsholms Marktjänst AB för organisationsnummer?
Däningsholms Marktjänst AB har organisationsnummer 559497-3652.
Vilken företagsform har Däningsholms Marktjänst AB?
Däningsholms Marktjänst AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 19 september 2024.
Var ligger Däningsholms Marktjänst AB?
Däningsholms Marktjänst AB har sitt säte i Essunga. Den registrerade postadressen är FÅGLUM DÄNINGSHOLM 601, 465 96 NOSSEBRO. Enligt SCB har Däningsholms Marktjänst AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Däningsholms Marktjänst AB?
Däningsholms Marktjänst AB omsatte 2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Däningsholms Marktjänst AB?
Däningsholms Marktjänst AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 787 770 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Däningsholms Marktjänst AB?
Soliditeten i Däningsholms Marktjänst AB var 70,3 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Däningsholms Marktjänst AB?
Däningsholms Marktjänst AB hade i medeltal 1 anställda under 2025.
Har Däningsholms Marktjänst AB F-skatt?
Ja, Däningsholms Marktjänst AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Däningsholms Marktjänst AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget kommer ha inriktning på mark entrepenader mot slutkund och kunsultverksamhet mot andra markföretag. Samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.