Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Din hälsa i Västerås AB

Org.nr Reg. 30 augusti 2016 Säte Västerås Momsreg.nr SE559074216801

Din hälsa i Västerås AB är ett aktivt aktiebolag inom annan övrig hälso- och sjukvård med säte i Västerås som registrerades 2016. Din hälsa i Västerås AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Din hälsa i Västerås AB redovisade 14,7 miljoner kronor i omsättning och 3,2 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Utbildning, uthyrning, utveckling inom hälsa och medicin.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Din hälsa i Västerås AB logotyp
Postadress
KLOCKARTORPSGATAN 21
c/o MARIA NORDIN
723 44 VÄSTERÅS
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
61,6 %
Omsättning CAGR 4 år
9,8 %
Resultattillväxt
107,2 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
4 897 348SEK
Eget kapital
2 732 883SEK
Omsättning
14 692 043 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
3 195 965 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
63,5 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
213,1 %
Vinstmarginal Mycket bra
18,5 %
Soliditet Mycket bra
63,5 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Din hälsa i Västerås AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 14 590 343
Övrig omsättning 101 700
Omsättning 14 692 043
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -11 973 830
Rörelseresultat 2 718 213
Finansiella intäkter 1 888
Finansiella kostnader 6 586
Resultat efter finansnetto 3 195 965
Resultat före skatt 3 195 965
Skatt -563 082
Årets resultat 2 632 883

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Din hälsa i Västerås AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 0
Finansiella anl.tillg. 97 898
Summa anläggningstillgångar 97 898
Omsättningstillgångar
Varulager 856 768
Kundfordringar 174 583
Övriga kortfristiga fordringar 34 082
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 22 984
Kassa och bank 2 726 661
Summa omsättningstillgångar 4 207 822
SUMMA TILLGÅNGAR 4 305 720
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Din hälsa i Västerås AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 50 000
Fritt eget kapital 2 682 883
Summa eget kapital 2 732 883
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 409 328
Skatteskulder 690 568
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 145 185
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 327 756
Summa kortfristiga skulder 1 572 837
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 305 720

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
18,5 %
Kassalikviditet
213,1 %
Soliditet
63,5 %
Skuldsättningsgrad
0.58
Avkastning eget kapital | ROE
116,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
63,2 %
EBITDA
2 718 213SEK
Personalkostnader
1 934 346SEK
Personalkostnad / anställd
644 782SEK
Rörelsemarginal
18,6 %
Nettomarginal
18,0 %
Vinstmarginal före skatt
21,8 %
EBITDA-marginal
18,5 %
Bruttomarginal
41,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
99,5 %
Skuldandel
36,5 %
Kontantkvot
173,4 %
Rörelsekapital
2 634 985SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.41ggr
Räntetäckningsgrad
413ggr
Omsättning / anställd
4 897 348SEK
Vinst / anställd
1 065 322SEK
Effektiv skattesats
17,6 %
Förädlingsvärde
4 652 559SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 550 853SEK
Personalkostnadsandel
13,2 %
Bruttovinst
6 139 764SEK
Föreslagen utdelning
2 650 000SEK
Utdelningsandel
100,7 %
Altman Z-score
6.52 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 2 650 000
Föreslås balanseras i ny räkning 32 883
Total föreslagen disposition 2 682 883

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 185 688 -185 688 - -29 668 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 2 632 883 2 632 883
Balanseras i ny räkning 1 899 478 -1 899 478 0
Utdelning 2 745 497 - 2 745 497
Justerat ingående eget kapital - - 2 845 497
Övrig rörelse - - 2 732 883

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 856 768
Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 482 450
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 0

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Din hälsa i Västerås AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-06 2023-06 sammandrag 2024-06 jämförelseår 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 2 650
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 9 719 8 116 8 433 8 950 14 590
Övrig omsättning 378 - 125 142 102
Omsättning 10 097 - 8 558 9 092 14 692
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −10 104 - −7 153 −8 091 −11 974
Rörelseresultat efter avskrivningar −7 - 1 406 1 001 2 718
Finansiella intäkter - - 10 10 2
Finansiella kostnader −3 - −18 −7 −7
Resultat efter finansnetto −86 −20 1 398 1 542 3 196
Resultat före skatt −76 - 1 064 2 256 3 196
Skatt på årets resultat −7 - −207 −357 −563
Årets resultat −82 - 857 1 899 2 633
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 104 - 30 0 0
Finansiella anläggningstillgångar 3 805 - 1 747 3 043 98
Anläggningstillgångar 3 909 - 1 777 3 043 98
Varulager 303 - 119 125 857
Kundfordringar 194 - 382 135 175
Kassa och bank 1 091 - 779 1 440 2 727
Omsättningstillgångar 1 719 - 1 909 1 754 4 208
Summa tillgångar 5 628 - 3 686 4 797 4 306
Aktiekapital 50 - 50 50 50
Fritt eget kapital 49 - 896 2 795 2 683
Eget kapital 99 - 946 2 845 2 733
Obeskattade reserver 390 - 714 0 -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 1 089 - 386 684 409
Kortfristiga skulder 5 139 - 2 026 1 951 1 573
Summa eget kapital och skulder 5 628 - 3 686 4 797 4 306

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 21 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Mats Nordin
    Styrelseledamot

Revisorer

  • V
    Valter Hillfjärd
    Auktoriserad revisor

Fastställelseintyg

  • M
    Mats Nordin
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KLOCKARTORPSGATAN 21 Huvudkontor
KLOCKARTORPSGATAN 21
723 44 VÄSTERÅS
Västerås, Västmanland 10-19 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 86999 | Annan övrig hälso- och sjukvård | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Din hälsa i Västerås AB

Vad har Din hälsa i Västerås AB för organisationsnummer?
Din hälsa i Västerås AB har organisationsnummer 559074-2168.
Vilken företagsform har Din hälsa i Västerås AB?
Din hälsa i Västerås AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 augusti 2016.
Var ligger Din hälsa i Västerås AB?
Din hälsa i Västerås AB har sitt säte i Västerås. Den registrerade postadressen är KLOCKARTORPSGATAN 21, 723 44 VÄSTERÅS. Enligt SCB har Din hälsa i Västerås AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Din hälsa i Västerås AB?
Din hälsa i Västerås AB omsatte 14,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Din hälsa i Västerås AB?
Din hälsa i Västerås AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 3,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Din hälsa i Västerås AB?
Soliditeten i Din hälsa i Västerås AB var 63,5 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Din hälsa i Västerås AB?
Din hälsa i Västerås AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Din hälsa i Västerås AB F-skatt?
Ja, Din hälsa i Västerås AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Din hälsa i Västerås AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Utbildning, uthyrning, utveckling inom hälsa och medicin.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.