Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Eira Control & Holding AB

Org.nr Reg. 29 november 2022 Säte Hammarö

Eira Control & Holding AB är ett aktivt aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Hammarö som registrerades 2022. Eira Control & Holding AB redovisade 0 kronor i omsättning och −16 328 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor L | Finansiell verksamhet och försäkringsverksamhet
Postadress
Östra Torggatan 1
c/o c/o Stefan Bäckström
65224 KARLSTAD
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2022 | 3 år
Eget kapital
613 386SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-16 328 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
100,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
26401,2 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Bankspecifikt mått
100,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Eira Control & Holding AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 300
Rörelseresultat -1 300
Finansiella intäkter 5
Finansiella kostnader 33
Resultat efter finansnetto -16 328
Resultat före skatt -16 328
Skatt -
Årets resultat -16 328

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Eira Control & Holding AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 550 000
Summa anläggningstillgångar 550 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar -
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 63 627
Summa omsättningstillgångar 63 627
SUMMA TILLGÅNGAR 613 627
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Eira Control & Holding AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 604 714
Fritt eget kapital 588 386
Summa eget kapital 613 386
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 241
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 241
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 613 627

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
26401,2 %
Soliditet
100,0 %
Skuldsättningsgrad
0
Avkastning eget kapital | ROE
-2,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,2 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-0,2 %
Skuldandel
0,0 %
Kontantkvot
26401,2 %
Rörelsekapital
63 386SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-39.2ggr
Altman Z-score
1069.87 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 588 386
Total föreslagen disposition 588 386

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga fordringar 550 000 - - - 550 000
Andelar i intresseföretag 0 - - - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -16 328 -16 328
Balanseras i ny räkning 26 593 -26 593 0
Utdelning 10 000 - 10 000
Justerat ingående eget kapital - - 639 714
Övrig rörelse - - 613 386

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Fordringar hos intresseföretag (kortfr.) 0
Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i intresseföretag -15 000
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 0

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Eira Control & Holding AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 29 november 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0
Övrig omsättning - - - -
Omsättning 0 0 0 0
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −1 −1 −11 −1
Rörelseresultat efter avskrivningar −1 −1 −11 −1
Finansiella intäkter 0 2 1 0
Finansiella kostnader 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto 907 71 27 −16
Resultat före skatt 907 71 27 −16
Skatt på årets resultat 0 0 0 -
Årets resultat 907 71 27 −16
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 0 812 562 550
Anläggningstillgångar 0 812 562 550
Varulager - - - -
Kundfordringar - - - -
Kassa och bank 24 2 57 64
Omsättningstillgångar 1 024 22 77 64
Summa tillgångar 1 024 835 640 614
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 907 788 615 588
Eget kapital 932 813 640 613
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - - -
Kortfristiga skulder 91 22 0 0
Summa eget kapital och skulder 1 024 835 640 614

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • S
    Staffan Bäckström
    Styrelseledamot

Företag i samma bransch

SNI 64212 | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner | L | Finansiell verksamhet och försäkringsverksamhet

Vanliga frågor om Eira Control & Holding AB

Vad har Eira Control & Holding AB för organisationsnummer?
Eira Control & Holding AB har organisationsnummer 559408-7750.
Vilken företagsform har Eira Control & Holding AB?
Eira Control & Holding AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 29 november 2022.
Var ligger Eira Control & Holding AB?
Eira Control & Holding AB har sitt säte i Hammarö. Den registrerade postadressen är Östra Torggatan 1, 65224 KARLSTAD.
Hur stor var omsättningen för Eira Control & Holding AB?
Eira Control & Holding AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Eira Control & Holding AB?
Eira Control & Holding AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −16 328 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Eira Control & Holding AB?
Soliditeten i Eira Control & Holding AB var 100,0 % under räkenskapsåret 2026. För banker och finansiella institut bör soliditeten jämföras med andra banker och kompletteras med bankspecifika kapitalmått (t.ex. kärnprimärkapitalrelation).
Vad gör Eira Control & Holding AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Att äga och förvalta aktier, värdepapper och andelar i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.