Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Elevation Health & Consulting, AB

Org.nr Reg. 13 april 2022 Momsreg.nr SE559375935901

Elevation Health & Consulting, AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2022. Elevation Health & Consulting, AB är registrerat för F-skatt och moms. Elevation Health & Consulting, AB redovisade 345 977 kronor i omsättning och 183 731 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Vård och behandling, handledning och ledarutveckling. Blockkedjeutveckling och implementeringslösning inom hälsa och sjukvård.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor R | Vård och omsorg; social verksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
FÖRENINGSGATAN 26
c/o C/o Sara Jiffer
211 52 MALMÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
55,3 %
Resultattillväxt
52,7 %
Eget kapital
170 709SEK
Omsättning
345 977 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
183 731 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
60,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-02-28

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 mars 2025 → 28 februari 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
245,9 %
Vinstmarginal Mycket bra
53,1 %
Soliditet Mycket bra
60,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Elevation Health & Consulting, AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 345 977
Övrig omsättning -
Omsättning 345 977
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -162 783
Rörelseresultat 183 194
Finansiella intäkter 554
Finansiella kostnader 17
Resultat efter finansnetto 183 731
Resultat före skatt 183 731
Skatt -38 023
Årets resultat 145 708

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Elevation Health & Consulting, AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 6 390
Summa anläggningstillgångar 6 390
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 38 279
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 238 676
Summa omsättningstillgångar 276 955
SUMMA TILLGÅNGAR 283 345
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Elevation Health & Consulting, AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 1
Fritt eget kapital 145 709
Summa eget kapital 170 709
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 8 227
Skatteskulder 64 477
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 34 432
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 5 500
Summa kortfristiga skulder 112 636
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 283 345

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
53,1 %
Kassalikviditet
245,9 %
Soliditet
60,2 %
Skuldsättningsgrad
0.66
Avkastning eget kapital | ROE
107,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
64,8 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
52,9 %
Nettomarginal
42,1 %
Vinstmarginal före skatt
53,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
107,6 %
Skuldandel
39,8 %
Kontantkvot
211,9 %
Rörelsekapital
164 319SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.22ggr
Räntetäckningsgrad
10808.7ggr
Effektiv skattesats
20,7 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Altman Z-score
4.28 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 145 709
Total föreslagen disposition 145 709

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga fordringar 6 390 - - - 6 390

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 145 708
Balanseras i ny räkning 93 886 -93 886
Utdelning 93 886 -

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Elevation Health & Consulting, AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-02 sammandrag 2024-02 sammandrag 2025-02 2026-02
Bokslutsperiod
Startdatum 13 april 2022 1 mars 2023 1 mars 2024 1 mars 2025
Slutdatum 28 februari 2023 29 februari 2024 28 februari 2025 28 februari 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 223 346
Övrig omsättning - - - -
Omsättning - - 223 346
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −102 −163
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 121 183
Finansiella intäkter - - - 1
Finansiella kostnader - - 0 0
Resultat efter finansnetto 0 0 120 184
Resultat före skatt - - 120 184
Skatt på årets resultat - - −26 −38
Årets resultat - - 94 146
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - 6 6
Anläggningstillgångar - - 6 6
Varulager - - - -
Kundfordringar - - 55 0
Kassa och bank - - 112 239
Omsättningstillgångar - - 187 277
Summa tillgångar - - 194 283
Aktiekapital - - 25 25
Fritt eget kapital - - 94 146
Eget kapital - - 119 171
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - 8 8
Kortfristiga skulder - - 75 113
Summa eget kapital och skulder - - 194 283

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 31 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • N
    Natalia Isabel Del Rio Saldias
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
FÖRENINGSGATAN 26 Huvudkontor
FÖRENINGSGATAN 26
211 52 MALMÖ
Malmö, Skåne Karta

Företag i samma bransch

SNI 86222 | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus | R | Vård och omsorg; social verksamhet

Vanliga frågor om Elevation Health & Consulting, AB

Vad har Elevation Health & Consulting, AB för organisationsnummer?
Elevation Health & Consulting, AB har organisationsnummer 559375-9359.
Vilken företagsform har Elevation Health & Consulting, AB?
Elevation Health & Consulting, AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 13 april 2022.
Vilken adress har Elevation Health & Consulting, AB?
Elevation Health & Consulting, AB har den registrerade postadressen FÖRENINGSGATAN 26, 211 52 MALMÖ. Enligt SCB har Elevation Health & Consulting, AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Elevation Health & Consulting, AB?
Elevation Health & Consulting, AB omsatte 345 977 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Elevation Health & Consulting, AB?
Elevation Health & Consulting, AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 183 731 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Elevation Health & Consulting, AB?
Soliditeten i Elevation Health & Consulting, AB var 60,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Elevation Health & Consulting, AB F-skatt?
Ja, Elevation Health & Consulting, AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Elevation Health & Consulting, AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Vård och behandling, handledning och ledarutveckling. Blockkedjeutveckling och implementeringslösning inom hälsa och sjukvård.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.