Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Elina & Andreas i Åre AB

Org.nr Reg. 9 juli 2014 Säte Åre Momsreg.nr SE556977226101

Elina & Andreas i Åre AB är ett aktivt aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning med säte i Åre som registrerades 2014. Elina & Andreas i Åre AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Elina & Andreas i Åre AB redovisade 7,2 miljoner kronor i omsättning och 674 653 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är uthyrning av lägenheter för korttidsboende samt konfektionshandel och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
MÖRVIKSVÄGEN 12
837 52 ÅRE
Öppna i Google Maps
Lönsam 5 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2014 | 12 år
Omsättningstillväxt
11,1 %
Omsättning CAGR 5 år
5,5 %
Resultattillväxt
2,6 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 401 248SEK
Eget kapital
2 472 262SEK
Omsättning
7 203 745 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
674 653 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
76,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-05-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juni 2025 → 31 maj 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
255,1 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
9,4 %
Soliditet Mycket bra
76,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Elina & Andreas i Åre AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 7 203 745
Övrig omsättning 0
Omsättning 7 203 745
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -6 527 566
Rörelseresultat 676 179
Finansiella intäkter 2 116
Finansiella kostnader 3 642
Resultat efter finansnetto 674 653
Resultat före skatt 764 653
Skatt -189 153
Årets resultat 575 500

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Elina & Andreas i Åre AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 039 422
Finansiella anl.tillg. 60 000
Summa anläggningstillgångar 1 099 422
Omsättningstillgångar
Varulager 1 069 092
Kundfordringar 17 928
Övriga kortfristiga fordringar 99 622
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 21 238
Kassa och bank 1 836 045
Summa omsättningstillgångar 3 043 925
SUMMA TILLGÅNGAR 4 143 347
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Elina & Andreas i Åre AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 1 778 155
Fritt eget kapital 2 422 262
Summa eget kapital 2 472 262
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 897 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 897 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 61 864
Leverantörsskulder 101 857
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 485 061
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 125 303
Summa kortfristiga skulder 774 085
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 4 143 347

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
9,4 %
Kassalikviditet
255,1 %
Soliditet
76,9 %
Skuldsättningsgrad
0.3
Avkastning eget kapital | ROE
21,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
16,4 %
EBITDA
737 852SEK
Personalkostnader
2 069 189SEK
Personalkostnad / anställd
689 730SEK
Rörelsemarginal
9,4 %
Nettomarginal
8,0 %
Vinstmarginal före skatt
10,6 %
EBITDA-marginal
10,2 %
Bruttomarginal
57,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
20,1 %
Skuldandel
40,3 %
Kontantkvot
237,2 %
Rörelsekapital
2 269 840SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.74ggr
Räntetäckningsgrad
186.2ggr
Omsättning / anställd
2 401 248SEK
Vinst / anställd
224 884SEK
Effektiv skattesats
24,7 %
Förädlingsvärde
2 807 041SEK
Förädlingsvärde / anställd
935 680SEK
Personalkostnadsandel
28,7 %
Bruttovinst
4 168 217SEK
Föreslagen utdelning
400 000SEK
Utdelningsandel
69,5 %
Altman Z-score
3.62 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 400 000
Föreslås balanseras i ny räkning 2 397 762
Total föreslagen disposition 2 797 762

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 180 355 -175 054 - -15 482 5 301
Förbättringsutgifter annans fastighet 1 127 476 -155 028 - -56 374 972 448
Andra långfristiga fordringar 60 000 - - - 60 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 575 500 575 500
Balanseras i ny räkning 644 107 -644 107 0
Utdelning 200 000 - 200 000
Justerat ingående eget kapital - - 2 472 262
Övrig rörelse - - 2 847 762

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Förbättringsutgifter på annans fastighet 1 028 822
Skulder - detalj
Förskott från kunder 61 864

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Azets i Östersund AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Elina & Andreas i Åre AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2023-05 sammandrag 2024-05 jämförelseår 2025-05 2026-05
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 juni 2023 1 juni 2024 1 juni 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 maj 2023 31 maj 2024 31 maj 2025 31 maj 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 200 400
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 5 516 8 822 6 309 6 478 7 204
Övrig omsättning - - 2 3 0
Omsättning - - 6 311 6 481 7 204
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −5 509 −5 819 −6 528
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 802 662 676
Finansiella intäkter - - 36 7 2
Finansiella kostnader - - 0 −11 −4
Resultat efter finansnetto 351 1 911 838 658 675
Resultat före skatt - - 620 828 765
Skatt på årets resultat - - −135 −183 −189
Årets resultat - - 484 644 576
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 1 111 1 039 1 039
Finansiella anläggningstillgångar - - 60 60 60
Anläggningstillgångar - - 1 171 1 099 1 099
Varulager - - 952 1 069 1 069
Kundfordringar - - 9 18 18
Kassa och bank - - 1 627 1 836 1 836
Omsättningstillgångar - - 2 619 3 044 3 044
Summa tillgångar - - 3 790 4 143 4 143
Aktiekapital - - 50 50 50
Fritt eget kapital - - 1 778 2 422 2 422
Eget kapital - - 1 828 2 472 2 472
Obeskattade reserver - - 1 067 897 897
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - 161 102 102
Kortfristiga skulder - - 895 774 774
Summa eget kapital och skulder - - 3 790 4 143 4 143

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 20 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • E
    Erik Lindholm
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Mattias Eriksson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
MÖRVIKSVÄGEN 12 Huvudkontor
MÖRVIKSVÄGEN 12
837 52 ÅRE
Åre, Jämtland 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 55202 | Stug- och rumsuthyrning | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Namnhistorik

3 tidigare namn

Namn Från
Butik Tegel Åre
För den del av verksamheten som avser konfektionshandel.
18 mars 2015
Gästhuset i Åre
För den del av verksamheten som avser lägenhetsuthyrning.
18 mars 2015
Elina & Andreas i Åre AB
9 juli 2014

Vanliga frågor om Elina & Andreas i Åre AB

Vad har Elina & Andreas i Åre AB för organisationsnummer?
Elina & Andreas i Åre AB har organisationsnummer 556977-2261.
Vilken företagsform har Elina & Andreas i Åre AB?
Elina & Andreas i Åre AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 9 juli 2014.
Var ligger Elina & Andreas i Åre AB?
Elina & Andreas i Åre AB har sitt säte i Åre. Den registrerade postadressen är MÖRVIKSVÄGEN 12, 837 52 ÅRE. Enligt SCB har Elina & Andreas i Åre AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Elina & Andreas i Åre AB?
Elina & Andreas i Åre AB omsatte 7,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Elina & Andreas i Åre AB?
Elina & Andreas i Åre AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 674 653 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Elina & Andreas i Åre AB?
Soliditeten i Elina & Andreas i Åre AB var 76,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Elina & Andreas i Åre AB?
Elina & Andreas i Åre AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Elina & Andreas i Åre AB F-skatt?
Ja, Elina & Andreas i Åre AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Elina & Andreas i Åre AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är uthyrning av lägenheter för korttidsboende samt konfektionshandel och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.