Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

embsign AB

Org.nr Reg. 26 februari 2013 Säte Göteborg Momsreg.nr SE556923820601

embsign AB är ett aktivt aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Göteborg som registrerades 2013. embsign AB är registrerat för F-skatt och moms. embsign AB redovisade 244 204 kronor i omsättning och −119 869 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall sälja trådlösa skyltsystem med tillhörande konsult- och servicetjänster, tjänster för filtrering av internetadresser, utveckla och sälja mjukvara, äga och förvalta fast och lös egendom samt driva därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
embsign AB logotyp
Postadress
DOKTOR LINDHS GATA 4 LGH 1205
c/o MARKUS BERGLUND
413 25 GÖTEBORG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2013 | 13 år
Eget kapital
407 112SEK
Omsättning
244 204 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-119 869 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
84,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
175,1 %
Vinstmarginal Bra
12,8 %
Soliditet Mycket bra
84,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för embsign AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 242 948
Övrig omsättning 1 256
Omsättning 244 204
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -212 839
Rörelseresultat 31 365
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 5
Resultat efter finansnetto -119 869
Resultat före skatt 80 131
Skatt -21 351
Årets resultat 58 780

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för embsign AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 175 500
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 174 999
Summa anläggningstillgångar 350 499
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 67 751
Övriga kortfristiga fordringar 12 737
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 19 035
Kassa och bank 32 458
Summa omsättningstillgångar 131 981
SUMMA TILLGÅNGAR 482 480
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för embsign AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 298 332
Fritt eget kapital 357 112
Summa eget kapital 407 112
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 26 884
Skatteskulder 4 187
Skulder till koncernföretag 20 000
Övriga kortfristiga skulder 2 502
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 21 795
Summa kortfristiga skulder 75 368
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 482 480

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
12,8 %
Kassalikviditet
175,1 %
Soliditet
84,4 %
Skuldsättningsgrad
0.19
Avkastning eget kapital | ROE
-29,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
6,5 %
EBITDA
50 865SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
12,9 %
Nettomarginal
24,2 %
Vinstmarginal före skatt
32,8 %
EBITDA-marginal
20,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
7,7 %
Skuldandel
15,6 %
Kontantkvot
43,1 %
Rörelsekapital
56 613SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.51ggr
Räntetäckningsgrad
6273ggr
Effektiv skattesats
26,6 %
Altman Z-score
3.58 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 357 112
Total föreslagen disposition 357 112

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Goodwill 195 000 -19 500 - 0 175 500
Andelar i intresseföretag 326 264 - - - 326 264

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 58 780 58 780
Balanseras i ny räkning 99 339 -99 339 0

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Immateriella tillgångar - detalj
Goodwill 175 500
Koncessioner, patent & licenser 0

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Erhållna koncernbidrag -200 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för embsign AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 150 - 31 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0 243
Övrig omsättning - - - 5 1
Omsättning - - - - 244
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −23 −15 −17 −133 −213
Rörelseresultat efter avskrivningar −23 −15 −17 −128 31
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader - - - - 0
Resultat efter finansnetto 124 −14 −16 99 −120
Resultat före skatt 124 −14 −16 99 80
Skatt på årets resultat - - - - −21
Årets resultat 124 −14 −16 99 59
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 19 19 19 0 176
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 326 326 326 326 175
Anläggningstillgångar 346 346 346 326 350
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - 68
Kassa och bank 115 101 84 28 32
Omsättningstillgångar 115 101 84 28 132
Summa tillgångar 461 446 430 354 482
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 411 246 230 298 357
Eget kapital 461 296 280 348 407
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - 7 27
Kortfristiga skulder - 150 150 6 75
Summa eget kapital och skulder 461 446 430 354 482

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 14 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Mats Berglund
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
DOKTOR LINDHS GATA 4 LGH 1205 Huvudkontor
DOKTOR LINDHS GATA 4 LGH 1205
413 25 GÖTEBORG
Göteborg, Västra Götaland Karta 0735214942

Företag i samma bransch

SNI 62201 | Datakonsultverksamhet | K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
CronLab
För den del av verksamheten som avser filtrering av internetadresser.
6 december 2025
embsign AB
3 mars 2025

Vanliga frågor om embsign AB

Vad har embsign AB för organisationsnummer?
embsign AB har organisationsnummer 556923-8206.
Vilken företagsform har embsign AB?
embsign AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 26 februari 2013.
Var ligger embsign AB?
embsign AB har sitt säte i Göteborg. Den registrerade postadressen är DOKTOR LINDHS GATA 4 LGH 1205, 413 25 GÖTEBORG. Enligt SCB har embsign AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för embsign AB?
embsign AB omsatte 244 204 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade embsign AB?
embsign AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −119 869 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade embsign AB?
Soliditeten i embsign AB var 84,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har embsign AB F-skatt?
Ja, embsign AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör embsign AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall sälja trådlösa skyltsystem med tillhörande konsult- och servicetjänster, tjänster för filtrering av internetadresser, utveckla och sälja mjukvara, äga och förvalta fast och lös egendom samt driva därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.