Bokslut 2026
Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 12 341 901 |
|---|---|
| Övrig omsättning | - |
| Omsättning | 12 341 901 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -12 224 048 |
| Rörelseresultat | 117 853 |
| Finansiella intäkter | 157 |
| Finansiella kostnader | 721 |
| Resultat efter finansnetto | 117 289 |
| Resultat före skatt | 117 289 |
| Skatt | -10 124 |
| Årets resultat | 107 165 |
Balansräkning 2026
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | 9 107 |
| Finansiella anl.tillg. | - |
| Summa anläggningstillgångar | 9 107 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | 1 056 221 |
| Övriga kortfristiga fordringar | - |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | 50 094 |
| Kassa och bank | 41 269 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 684 872 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 693 979 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 50 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 50 000 |
| Balanserat resultat | 19 342 |
| Fritt eget kapital | 126 507 |
| Summa eget kapital | 176 507 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | 647 719 |
| Skatteskulder | 16 540 |
| Skulder till koncernföretag | 464 387 |
| Övriga kortfristiga skulder | 153 848 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | 219 276 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 517 472 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 1 693 979 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslås balanseras i ny räkning | 126 507 |
|---|---|
| Total föreslagen disposition | 126 507 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Inventarier, verktyg och installationer | - | - | 11 384 | -2 277 | - |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat |
|---|---|---|
| Årets resultat | - | 107 165 |
| Balanseras i ny räkning | 26 665 | -26 665 |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 537 288 |
|---|
| Fakturerad men ej upparbetad intäkt | 15 702 |
|---|
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Under räkenskapsåret har bolaget fortsatt att utveckla och etablera sin verksamhet inom byggservice. Marknaden harfortsatt präglats av ett utmanande konjunkturläge inom byggbranschen, men bolaget har trots detta haft en positivutveckling under året.Verksamheten har successivt utvecklats med ökade kundrelationer och genomförda uppdrag, vilket har medfört enväsentligt högre omsättning jämfört med föregående räkenskapsår. Bolaget har samtidigt haft fokus på enkostnadseffektiv och kontrollerad tillväxt, vilket har bidragit till ett positivt resultat för året.Under året har bolaget fortsatt att bygga upp sin kundbas, stärka sina arbetsformer och utveckla verksamhetensstruktur. Ledningen bedömer att bolaget nu har en stabil grund för fortsatt utveckling och ser goda möjligheter attsuccessivt öka verksamhetens omfattning i takt med att marknadsförutsättningarna förbättras.
Revisionsinformation
Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.
| Revisionsbolag | RSM Sverige Ab |
|---|