Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Eurosafe Scandinavia AB

Org.nr Reg. 4 maj 2020 Säte Trosa Momsreg.nr SE559254304401

Eurosafe Scandinavia AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Trosa som registrerades 2020. Eurosafe Scandinavia AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Eurosafe Scandinavia AB redovisade 2,3 miljoner kronor i omsättning och −1,3 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska utveckla, sälja och installera utrustning för transportfordon och entreprenadmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Eurosafe Scandinavia AB logotyp
Postadress
KALKBRUKSVÄGEN 14 B
619 71 VAGNHÄRAD
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2020 | 6 år
Omsättningstillväxt
-56,4 %
Omsättning CAGR 3 år
-45,0 %
Resultattillväxt
-9,4 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 163 499SEK
Eget kapital
1 521 003SEK
Omsättning
2 326 998 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-1 317 165 SEK
Bokslut 2025
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
85,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
433,3 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-56,2 %
Soliditet Mycket bra
85,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Eurosafe Scandinavia AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 315 304
Övrig omsättning 11 694
Omsättning 2 326 998
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 636 807
Rörelseresultat -1 309 809
Finansiella intäkter 1 420
Finansiella kostnader 8 776
Resultat efter finansnetto -1 317 165
Resultat före skatt -767 165
Skatt 0
Årets resultat -767 165

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Eurosafe Scandinavia AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 6 068
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 6 068
Omsättningstillgångar
Varulager 629 041
Kundfordringar 244 513
Övriga kortfristiga fordringar 52
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 94 540
Kassa och bank 812 569
Summa omsättningstillgångar 1 780 715
SUMMA TILLGÅNGAR 1 786 783
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Eurosafe Scandinavia AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 2 263 168
Fritt eget kapital 1 496 003
Summa eget kapital 1 521 003
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 0
Avsättningar
Summa avsättningar 0
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 109 863
Skatteskulder 1 645
Skulder till koncernföretag 997
Skulder till intresseföretag 649
Övriga kortfristiga skulder 99 210
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 53 416
Summa kortfristiga skulder 265 780
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 786 783

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-56,2 %
Kassalikviditet
433,3 %
Soliditet
85,1 %
Skuldsättningsgrad
0.17
Avkastning eget kapital | ROE
-86,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-73,2 %
EBITDA
-1 287 464SEK
Personalkostnader
1 403 392SEK
Personalkostnad / anställd
701 696SEK
Rörelsemarginal
-56,6 %
Nettomarginal
-33,1 %
Vinstmarginal före skatt
-33,0 %
EBITDA-marginal
-55,3 %
Bruttomarginal
50,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-86,0 %
Skuldandel
14,9 %
Kontantkvot
305,7 %
Rörelsekapital
1 514 935SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.3ggr
Räntetäckningsgrad
-149.1ggr
Omsättning / anställd
1 163 499SEK
Vinst / anställd
-658 582SEK
Förädlingsvärde
115 928SEK
Förädlingsvärde / anställd
57 964SEK
Personalkostnadsandel
60,3 %
Bruttovinst
1 176 758SEK
Altman Z-score
3.1 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 496 003
Total föreslagen disposition 1 496 003

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 111 727 -105 659 - -22 346 6 068

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -767 165 -767 165
Balanseras i ny räkning -55 914 55 914 0
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 605 000 - 605 000
Justerat ingående eget kapital - - 1 683 168
Övrig rörelse - - 1 521 003

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Avsättningar - detalj
Övriga avsättningar 0
Skulder - detalj
Skulder till intresseföretag (kortfr.) 649

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Händelser efter räkenskapsårets slut

Under 2026 har bolaget tecknat ett ramavtal med Skandinaviens största paketdistributör, vilket bedöms få

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Eurosafe Scandinavia AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-12 sammandrag 2023-12 sammandrag 2024-12 jämförelseår 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 14 018 20 933 5 342 2 315
Övrig omsättning - - 0 12
Omsättning - - 5 342 2 327
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −6 387 −3 637
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −1 045 −1 310
Finansiella intäkter - - 59 1
Finansiella kostnader - - −218 −9
Resultat efter finansnetto 2 772 7 138 −1 204 −1 317
Resultat före skatt - - −54 −767
Skatt på årets resultat - - −2 0
Årets resultat - - −56 −767
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 28 6
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - 28 6
Varulager - - 921 629
Kundfordringar - - 161 245
Kassa och bank - - 2 019 813
Omsättningstillgångar - - 3 570 1 781
Summa tillgångar - - 3 598 1 787
Aktiekapital - - 25 25
Fritt eget kapital - - 1 658 1 496
Eget kapital - - 1 683 1 521
Obeskattade reserver - - 550 0
Avsättningar - - 42 0
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - 180 110
Kortfristiga skulder - - 1 322 266
Summa eget kapital och skulder - - 3 598 1 787

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 8 juni 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • V
    Victor Göthe
    Signatär
  • B
    Björn Mikael Mannering
    Styrelseledamot

Revisorer

  • M
    Magnus Hallberg
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KALKBRUKSVÄGEN 14 B Huvudkontor
KALKBRUKSVÄGEN 14 B
619 71 VAGNHÄRAD
Trosa, Södermanland 1-4 anställda Karta 0104700090

Företag i samma bransch

SNI 46720 | Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon | G | Handel

Vanliga frågor om Eurosafe Scandinavia AB

Vad har Eurosafe Scandinavia AB för organisationsnummer?
Eurosafe Scandinavia AB har organisationsnummer 559254-3044.
Vilken företagsform har Eurosafe Scandinavia AB?
Eurosafe Scandinavia AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 4 maj 2020.
Var ligger Eurosafe Scandinavia AB?
Eurosafe Scandinavia AB har sitt säte i Trosa. Den registrerade postadressen är KALKBRUKSVÄGEN 14 B, 619 71 VAGNHÄRAD. Enligt SCB har Eurosafe Scandinavia AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Eurosafe Scandinavia AB?
Eurosafe Scandinavia AB omsatte 2,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Eurosafe Scandinavia AB?
Eurosafe Scandinavia AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −1,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Eurosafe Scandinavia AB?
Soliditeten i Eurosafe Scandinavia AB var 85,1 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Eurosafe Scandinavia AB?
Eurosafe Scandinavia AB hade i medeltal 2 anställda under 2025.
Har Eurosafe Scandinavia AB F-skatt?
Ja, Eurosafe Scandinavia AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Eurosafe Scandinavia AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska utveckla, sälja och installera utrustning för transportfordon och entreprenadmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.