Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Exposure Control Sweden AB

Org.nr Reg. 28 mars 2011 Säte Öckerö kommun, Västra Götalands län Momsreg.nr SE556847511401

Exposure Control Sweden AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Öckerö kommun, Västra Götalands län som registrerades 2011. Exposure Control Sweden AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Exposure Control Sweden AB redovisade 914 152 kronor i omsättning och −107 813 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva konsultation och rådgivning inom det medicintekniska området vad gäller metoder för miljö och biologisk kontroll av yrkesmässig exponering för cytostatika på sjukhus och inom läkemedelsindustrin genom provtagning, analys och råd samt därmed förenlig verksamhet. Bolag skall även bedriva import och försäljning av ost, delikatesser och liknande produkter.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Exposure Control Sweden AB logotyp
Postadress
BACKSIPPEVÄGEN 2
475 37 BOHUS-BJÖRKÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2011 | 15 år
Omsättningstillväxt
6,1 %
Omsättning CAGR 4 år
6,9 %
Resultattillväxt
3,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
457 076SEK
Eget kapital
464 773SEK
Omsättning
914 152 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-107 813 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
65,1 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
286,6 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-11,8 %
Soliditet Mycket bra
65,1 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Exposure Control Sweden AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 912 292
Övrig omsättning 1 860
Omsättning 914 152
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 029 486
Rörelseresultat -115 334
Finansiella intäkter 7 531
Finansiella kostnader 10
Resultat efter finansnetto -107 813
Resultat före skatt -23 813
Skatt 0
Årets resultat -23 813

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Exposure Control Sweden AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager 0
Kundfordringar 61 336
Övriga kortfristiga fordringar 98 745
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 1 547
Kassa och bank 552 260
Summa omsättningstillgångar 713 888
SUMMA TILLGÅNGAR 713 888
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Exposure Control Sweden AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 438 586
Fritt eget kapital 414 773
Summa eget kapital 464 773
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 0
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 73 675
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 175 440
Summa kortfristiga skulder 249 115
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 713 888

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-11,8 %
Kassalikviditet
286,6 %
Soliditet
65,1 %
Skuldsättningsgrad
0.54
Avkastning eget kapital | ROE
-23,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-15,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
630 647SEK
Personalkostnad / anställd
315 324SEK
Rörelsemarginal
-12,6 %
Nettomarginal
-2,6 %
Vinstmarginal före skatt
-2,6 %
Bruttomarginal
94,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-23,2 %
Skuldandel
34,9 %
Kontantkvot
221,7 %
Rörelsekapital
464 773SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.28ggr
Räntetäckningsgrad
-10780.3ggr
Omsättning / anställd
457 076SEK
Vinst / anställd
-53 906SEK
Förädlingsvärde
515 313SEK
Förädlingsvärde / anställd
257 656SEK
Personalkostnadsandel
69,0 %
Bruttovinst
864 940SEK
Altman Z-score
2.54 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 414 773
Total föreslagen disposition 414 773

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -23 813 -23 813
Balanseras i ny räkning 607 -607 0
Justerat ingående eget kapital - - 488 586
Övrig rörelse - - 464 773

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Exposure Control Sweden AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-03 2023-03 2024-03 2025-03 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 1 april 2021 1 april 2022 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2022 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 50 100 100 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 698 1 282 1 039 862 912
Övrig omsättning 1 3 1 0 2
Omsättning 699 1 285 1 041 862 914
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −514 −995 −829 −993 −1 029
Rörelseresultat efter avskrivningar 185 290 212 −131 −115
Finansiella intäkter 0 2 14 19 8
Finansiella kostnader 0 - 0 0 0
Resultat efter finansnetto 185 292 226 −111 −108
Resultat före skatt 185 262 210 5 −24
Skatt på årets resultat −40 −59 −47 −4 0
Årets resultat 145 203 163 1 −24
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - 13 0
Kundfordringar 27 197 0 117 61
Kassa och bank 478 405 882 513 552
Omsättningstillgångar 582 1 146 965 798 714
Summa tillgångar 582 1 146 965 798 714
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 322 475 538 439 415
Eget kapital 372 525 588 489 465
Obeskattade reserver 153 184 200 84 0
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 225 0 - -
Kortfristiga skulder 57 437 177 225 249
Summa eget kapital och skulder 582 1 146 965 798 714

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • P
    Paulus Sessink
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BACKSIPPEVÄGEN 2 Huvudkontor
BACKSIPPEVÄGEN 2
475 37 BOHUS-BJÖRKÖ
Öckerö, Västra Götaland Karta 031961467

Företag i samma bransch

SNI 74990 | All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Exposure Control Sweden AB

Vad har Exposure Control Sweden AB för organisationsnummer?
Exposure Control Sweden AB har organisationsnummer 556847-5114.
Vilken företagsform har Exposure Control Sweden AB?
Exposure Control Sweden AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 28 mars 2011.
Var ligger Exposure Control Sweden AB?
Exposure Control Sweden AB har sitt säte i Öckerö kommun, Västra Götalands län. Den registrerade postadressen är BACKSIPPEVÄGEN 2, 475 37 BOHUS-BJÖRKÖ. Enligt SCB har Exposure Control Sweden AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Exposure Control Sweden AB?
Exposure Control Sweden AB omsatte 914 152 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Exposure Control Sweden AB?
Exposure Control Sweden AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −107 813 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Exposure Control Sweden AB?
Soliditeten i Exposure Control Sweden AB var 65,1 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Exposure Control Sweden AB?
Exposure Control Sweden AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har Exposure Control Sweden AB F-skatt?
Ja, Exposure Control Sweden AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Exposure Control Sweden AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva konsultation och rådgivning inom det medicintekniska området vad gäller metoder för miljö och biologisk kontroll av yrkesmässig exponering för cytostatika på sjukhus och inom läkemedelsindustrin genom provtagning, analys och råd samt därmed förenlig verksamhet. Bolag skall även bedriva import och försäljning av ost, delikatesser och liknande produkter.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.