Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Eyes Holding Stockholm AB

Org.nr Reg. 25 maj 2015 Säte Stockholm

Eyes Holding Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Stockholm som registrerades 2015. Eyes Holding Stockholm AB redovisade 0 kronor i omsättning och −15 449 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.

Postadress
Olof Palmes Gata 20B
c/o c/o Hennix
11137 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2015 | 11 år
Resultattillväxt
99,2 %
Eget kapital
4 946 875SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-15 449 SEK
Bokslut 2025
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
79,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-06-30

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 juli 2024 → 30 juni 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
81,7 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
79,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Eyes Holding Stockholm AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -15 449
Rörelseresultat -15 449
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto -15 449
Resultat före skatt 109 551
Skatt -
Årets resultat -2 014 675

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Eyes Holding Stockholm AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 5 175 778
Summa anläggningstillgångar 5 175 778
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 39
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 1 021 058
Summa omsättningstillgångar 1 021 097
SUMMA TILLGÅNGAR 6 196 875
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Eyes Holding Stockholm AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 6 911 550
Fritt eget kapital 4 896 875
Summa eget kapital 4 946 875
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag 1 237 245
Övriga kortfristiga skulder 755
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 12 000
Summa kortfristiga skulder 1 250 000
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 6 196 875

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
81,7 %
Soliditet
79,8 %
Skuldsättningsgrad
0.25
Avkastning eget kapital | ROE
-0,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,2 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-0,3 %
Skuldandel
20,2 %
Kontantkvot
81,7 %
Rörelsekapital
-228 903SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Altman Z-score
2.57 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 5 006 426
Total föreslagen disposition 5 006 426

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Långfristiga fordringar koncernföretag 0 - - - 0
Andelar i koncernföretag 7 875 000 - - - 7 875 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 109 551 109 551
Balanseras i ny räkning -2 014 675 2 014 675 0
Justerat ingående eget kapital - - 4 946 875
Övrig rörelse - - 5 056 426

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 3 380 778
Resultaträkning - detalj
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. 0

Koncernbidrag

Bidrag mellan koncernbolag för skatteutjämning.

Erhållna koncernbidrag 3 700 000
Lämnade koncernbidrag -3 575 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Eyes Holding Stockholm AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-06 2022-06 2023-06 2024-06 2025-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2020 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024
Slutdatum 30 juni 2021 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0 0
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 0 0 0 0 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −14 −11 −10 −15 −15
Rörelseresultat efter avskrivningar −14 −11 −10 −15 −15
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader - - - - -
Resultat efter finansnetto −14 −11 −1 510 −2 015 −15
Resultat före skatt −14 −11 −1 510 −2 015 110
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat −14 −11 −1 510 −1 510 −2 015
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 1 795 1 795 5 431 5 431 5 176
Anläggningstillgångar 1 795 1 795 5 431 5 431 5 176
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 1 629 2 536 1 539 1 539 1 021
Omsättningstillgångar 7 558 6 689 1 544 1 544 1 021
Summa tillgångar 9 353 8 484 6 974 6 974 6 197
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 8 433 8 422 6 912 6 912 4 897
Eget kapital 8 483 8 472 6 962 6 962 4 947
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 12 0 - - -
Kortfristiga skulder 870 13 13 13 1 250
Summa eget kapital och skulder 9 353 8 484 6 974 6 974 6 197

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • K
    Kristina Hennix
    Styrelseledamot

Revisorer

  • N
    Niklas Holmberg Peters
    Auktoriserad revisor

Vanliga frågor om Eyes Holding Stockholm AB

Vad har Eyes Holding Stockholm AB för organisationsnummer?
Eyes Holding Stockholm AB har organisationsnummer 559014-8200.
Vilken företagsform har Eyes Holding Stockholm AB?
Eyes Holding Stockholm AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 maj 2015.
Var ligger Eyes Holding Stockholm AB?
Eyes Holding Stockholm AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är Olof Palmes Gata 20B, 11137 STOCKHOLM.
Hur stor var omsättningen för Eyes Holding Stockholm AB?
Eyes Holding Stockholm AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Eyes Holding Stockholm AB?
Eyes Holding Stockholm AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −15 449 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Eyes Holding Stockholm AB?
Soliditeten i Eyes Holding Stockholm AB var 79,8 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vad gör Eyes Holding Stockholm AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.