Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Färgelanda Svets & Montage AB

Org.nr Reg. 7 november 2011 Momsreg.nr SE556870876101

Färgelanda Svets & Montage AB är ett aktivt aktiebolag inom metallegoarbeten som registrerades 2011. Färgelanda Svets & Montage AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Färgelanda Svets & Montage AB redovisade 1,4 miljoner kronor i omsättning och −51 495 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall utföra tjänster inom svets- och montagearbete åt företag och privatpersoner och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BOX 40
c/o STEFAN PETTERSSON
458 21 FÄRGELANDA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2011 | 14 år
Omsättningstillväxt
-0,2 %
Omsättning CAGR 4 år
-13,2 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
1 410 200SEK
Eget kapital
812 343SEK
Omsättning
1 410 200 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-51 495 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
95,7 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
2088,8 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-3,6 %
Soliditet Mycket bra
95,7 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Färgelanda Svets & Montage AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 410 200
Övrig omsättning -
Omsättning 1 410 200
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 463 622
Rörelseresultat -53 422
Finansiella intäkter 2 171
Finansiella kostnader 244
Resultat efter finansnetto -51 495
Resultat före skatt -51 495
Skatt -
Årets resultat -51 495

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Färgelanda Svets & Montage AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 90 328
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 90 328
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 11 450
Övriga kortfristiga fordringar 216 808
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 109 500
Kassa och bank 420 561
Summa omsättningstillgångar 758 319
SUMMA TILLGÅNGAR 848 647
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Färgelanda Svets & Montage AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 813 838
Fritt eget kapital 762 343
Summa eget kapital 812 343
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 4 787
Skatteskulder 4 878
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 26 639
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 36 304
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 848 647

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-3,6 %
Kassalikviditet
2088,8 %
Soliditet
95,7 %
Skuldsättningsgrad
0.04
Avkastning eget kapital | ROE
-6,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-6,0 %
EBITDA
-20 118SEK
Personalkostnader
1 009 293SEK
Personalkostnad / anställd
1 009 293SEK
Rörelsemarginal
-3,8 %
Nettomarginal
-3,7 %
Vinstmarginal före skatt
-3,7 %
EBITDA-marginal
-1,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-6,3 %
Skuldandel
4,3 %
Kontantkvot
1158,4 %
Rörelsekapital
722 015SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.66ggr
Räntetäckningsgrad
-210ggr
Omsättning / anställd
1 410 200SEK
Vinst / anställd
-51 495SEK
Förädlingsvärde
989 175SEK
Förädlingsvärde / anställd
989 175SEK
Personalkostnadsandel
71,6 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Altman Z-score
12.28 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 762 343
Total föreslagen disposition 762 343

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 322 769 -232 441 143 519 -36 808 90 328

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -51 495
Balanseras i ny räkning -64 517 64 517

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Färgelanda Svets & Montage AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 0 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 479 1 075 1 579 1 414 1 410
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 2 479 1 075 1 579 1 414 1 410
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 854 −1 533 −1 362 −1 482 −1 464
Rörelseresultat efter avskrivningar 625 −459 217 −68 −53
Finansiella intäkter 4 0 5 4 2
Finansiella kostnader −1 0 −3 0 0
Resultat efter finansnetto 628 −459 219 −65 −51
Resultat före skatt 628 −459 219 −65 −51
Skatt på årets resultat −113 0 - - -
Årets resultat 515 −459 219 −65 −51
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 43 30 17 124 90
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 43 30 17 124 90
Varulager - - - - -
Kundfordringar 816 0 11 175 11
Kassa och bank 539 684 781 378 421
Omsättningstillgångar 1 425 901 950 778 758
Summa tillgångar 1 468 931 967 902 849
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 1 118 659 878 814 762
Eget kapital 1 168 709 928 864 812
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 4 0 - - -
Leverantörsskulder 106 73 8 2 5
Kortfristiga skulder 297 222 39 38 36
Summa eget kapital och skulder 1 468 931 967 902 849

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 18 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • S
    Stefan Pettersson
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
Arbetsställe Huvudkontor
FÄRGELANDA
Färgelanda, Västra Götaland 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 25530 | Metallegoarbeten | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Färgelanda Svets & Montage AB

Vad har Färgelanda Svets & Montage AB för organisationsnummer?
Färgelanda Svets & Montage AB har organisationsnummer 556870-8761.
Vilken företagsform har Färgelanda Svets & Montage AB?
Färgelanda Svets & Montage AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 7 november 2011.
Vilken adress har Färgelanda Svets & Montage AB?
Färgelanda Svets & Montage AB har den registrerade postadressen BOX 40, 458 21 FÄRGELANDA. Enligt SCB har Färgelanda Svets & Montage AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Färgelanda Svets & Montage AB?
Färgelanda Svets & Montage AB omsatte 1,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Färgelanda Svets & Montage AB?
Färgelanda Svets & Montage AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −51 495 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Färgelanda Svets & Montage AB?
Soliditeten i Färgelanda Svets & Montage AB var 95,7 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Färgelanda Svets & Montage AB?
Färgelanda Svets & Montage AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Färgelanda Svets & Montage AB F-skatt?
Ja, Färgelanda Svets & Montage AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Färgelanda Svets & Montage AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall utföra tjänster inom svets- och montagearbete åt företag och privatpersoner och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.