Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Fabriken i Surahammar AB

Org.nr Reg. 18 januari 2008 Säte Surahammar Momsreg.nr SE556749854701

Fabriken i Surahammar AB är ett aktivt aktiebolag inom annan övrig metallvarutillverkning med säte i Surahammar som registrerades 2008. Fabriken i Surahammar AB är registrerat för F-skatt och moms. Fabriken i Surahammar AB redovisade 2,1 miljoner kronor i omsättning och 745 235 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva industriarbeten inom stål och metallindustrin, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
INDUSTRIVÄGEN 1
735 37 SURAHAMMAR
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Skuldfritt Kassastinn Etablerat sedan 2008 | 18 år
Omsättningstillväxt
-6,2 %
Omsättning CAGR 3 år
-0,1 %
Resultattillväxt
-17,6 %
Eget kapital
7 619 142SEK
Omsättning
2 080 552 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
745 235 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
92,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
391,6 %
Vinstmarginal Mycket bra
35,8 %
Soliditet Mycket bra
92,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Fabriken i Surahammar AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 080 552
Övrig omsättning -
Omsättning 2 080 552
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 336 700
Rörelseresultat 743 852
Finansiella intäkter 1 409
Finansiella kostnader 26
Resultat efter finansnetto 745 235
Resultat före skatt 745 235
Skatt -154 158
Årets resultat 591 077

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Fabriken i Surahammar AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 5 789 993
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 5 789 993
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 23 460
Övriga kortfristiga fordringar 206 357
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 3 418
Kassa och bank 2 223 261
Summa omsättningstillgångar 2 456 496
SUMMA TILLGÅNGAR 8 246 489
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Fabriken i Surahammar AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 6 928 065
Fritt eget kapital 7 519 142
Summa eget kapital 7 619 142
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 0
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 183 562
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 81 065
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 362 720
Summa kortfristiga skulder 627 347
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 8 246 489

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
35,8 %
Kassalikviditet
391,6 %
Soliditet
92,4 %
Skuldsättningsgrad
0.08
Avkastning eget kapital | ROE
9,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
9,0 %
EBITDA
1 170 716SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
35,8 %
Nettomarginal
28,4 %
Vinstmarginal före skatt
35,8 %
EBITDA-marginal
56,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
9,8 %
Skuldandel
7,6 %
Kontantkvot
354,4 %
Rörelsekapital
1 829 149SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.25ggr
Räntetäckningsgrad
28663.9ggr
Effektiv skattesats
20,7 %
Altman Z-score
6.5 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 7 519 142
Total föreslagen disposition 7 519 142

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 10 498 796 -4 790 297 - -400 639 5 708 499
Inventarier, verktyg och installationer 1 007 164 -925 670 - -26 225 81 494

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 591 077 591 077
Balanseras i ny räkning 717 888 -717 888 0
Justerat ingående eget kapital - - 7 028 064
Övrig rörelse - - 7 619 141

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 5 500 000

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Fabriken i Surahammar AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-04 sammandrag 2024-04 sammandrag 2025-04 jämförelseår 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 089 2 207 2 218 2 081
Övrig omsättning - - - -
Omsättning - - 2 218 2 081
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −1 288 −1 337
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 930 744
Finansiella intäkter - - 2 1
Finansiella kostnader - - −28 0
Resultat efter finansnetto 606 839 905 745
Resultat före skatt - - 905 745
Skatt på årets resultat - - −187 −154
Årets resultat - - 718 591
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 6 217 5 790
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - 6 217 5 790
Varulager - - - -
Kundfordringar - - 39 23
Kassa och bank - - 1 328 2 223
Omsättningstillgångar - - 1 524 2 456
Summa tillgångar - - 7 741 8 246
Aktiekapital - - 100 100
Fritt eget kapital - - 6 928 7 519
Eget kapital - - 7 028 7 619
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - 196 0
Leverantörsskulder - - 52 184
Kortfristiga skulder - - 517 627
Summa eget kapital och skulder - - 7 741 8 246

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 21 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • M
    Mattias Johansson
    Signatär
  • J
    Jimmy Selahn
    Signatär
  • B
    Bo Henrik Johansson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • J
    Joakim Pettersson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
INDUSTRIVÄGEN 1 Huvudkontor
INDUSTRIVÄGEN 1
735 37 SURAHAMMAR
Surahammar, Västmanland Karta

Företag i samma bransch

SNI 25999 | Annan övrig metallvarutillverkning | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Fabriken i Surahammar AB

Vad har Fabriken i Surahammar AB för organisationsnummer?
Fabriken i Surahammar AB har organisationsnummer 556749-8547.
Vilken företagsform har Fabriken i Surahammar AB?
Fabriken i Surahammar AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 18 januari 2008.
Var ligger Fabriken i Surahammar AB?
Fabriken i Surahammar AB har sitt säte i Surahammar. Den registrerade postadressen är INDUSTRIVÄGEN 1, 735 37 SURAHAMMAR. Enligt SCB har Fabriken i Surahammar AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Fabriken i Surahammar AB?
Fabriken i Surahammar AB omsatte 2,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Fabriken i Surahammar AB?
Fabriken i Surahammar AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 745 235 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Fabriken i Surahammar AB?
Soliditeten i Fabriken i Surahammar AB var 92,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Fabriken i Surahammar AB F-skatt?
Ja, Fabriken i Surahammar AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Fabriken i Surahammar AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva industriarbeten inom stål och metallindustrin, fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.