Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag

Org.nr Reg. 18 juli 2000 Säte Vara, Västra Götalands län Momsreg.nr SE556594930101

Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag med säte i Vara, Västra Götalands län som registrerades 2000. Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag redovisade 12,1 miljoner kronor i omsättning och −78 133 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva handel med kläder och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag logotyp
Postadress
STORGATAN 3
534 34 VARA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2000 | 26 år
Omsättningstillväxt
5,1 %
Omsättning CAGR 4 år
1,2 %
Resultattillväxt
-133,1 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 420 134SEK
Eget kapital
2 343 967SEK
Omsättning
12 100 670 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-78 133 SEK
Bokslut 2026
Anställda
5
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
37,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
29,9 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
0,3 %
Soliditet Bra
37,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 12 148 296
Övrig omsättning -47 626
Omsättning 12 100 670
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -12 065 548
Rörelseresultat 35 122
Finansiella intäkter 1 556
Finansiella kostnader 114 811
Resultat efter finansnetto -78 133
Resultat före skatt 17 867
Skatt -14 677
Årets resultat 3 190

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 50 162
Finansiella anl.tillg. 300 000
Summa anläggningstillgångar 350 162
Omsättningstillgångar
Varulager 6 777 287
Kundfordringar 215 904
Övriga kortfristiga fordringar 258 924
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 140 193
Kassa och bank 83 616
Summa omsättningstillgångar 7 475 924
SUMMA TILLGÅNGAR 7 826 086
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 200 000
Reservfond 40 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 240 000
Balanserat resultat 2 100 777
Fritt eget kapital 2 103 967
Summa eget kapital 2 343 967
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 710 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 710 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 600 000
Summa långfristiga skulder 2 433 353
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 994 264
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 899 211
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 445 291
Summa kortfristiga skulder 2 338 766
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 7 826 086

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
0,3 %
Kassalikviditet
29,9 %
Soliditet
37,2 %
Skuldsättningsgrad
1.69
Avkastning eget kapital | ROE
-2,7 %
Avkastning totalt kapital | ROA
0,5 %
EBITDA
62 626SEK
Personalkostnader
3 066 413SEK
Personalkostnad / anställd
613 283SEK
Rörelsemarginal
0,3 %
Nettomarginal
0,0 %
Vinstmarginal före skatt
0,1 %
EBITDA-marginal
0,5 %
Bruttomarginal
40,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
0,7 %
Skuldandel
70,0 %
Kontantkvot
3,6 %
Rörelsekapital
5 137 158SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.55ggr
Räntetäckningsgrad
0.3ggr
Omsättning / anställd
2 420 134SEK
Vinst / anställd
-15 627SEK
Effektiv skattesats
82,1 %
Förädlingsvärde
3 129 039SEK
Förädlingsvärde / anställd
625 808SEK
Personalkostnadsandel
25,3 %
Bruttovinst
4 910 107SEK
Räntebärande nettoskuld
1 749 737SEK
Nettoskuld / EBITDA
27.9ggr
Altman Z-score
2.44 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 2 103 967
Total föreslagen disposition 2 103 967

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 1 541 544 -1 491 382 - -27 504 50 162
Andra långfristiga värdepappersinnehav 600 000 - - - 600 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 3 190 3 190
Balanseras i ny räkning 209 493 -209 493 0
Utdelning 100 000 - 100 000
Justerat ingående eget kapital - - 2 440 777
Övrig rörelse - - 2 343 967

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 2 900 000
Checkkredit - utnyttjat 1 833 353

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag SA Revision AB

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 300 200 100 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 11 317 12 439 12 135 11 504 12 148
Övrig omsättning 212 102 91 6 −48
Omsättning 11 529 12 541 12 226 11 510 12 101
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −10 327 −11 687 −11 725 −11 155 −12 066
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 201 855 501 355 35
Finansiella intäkter - 0 0 2 2
Finansiella kostnader −89 −69 −105 −121 −115
Resultat efter finansnetto 813 785 397 236 −78
Resultat före skatt 587 609 376 276 18
Skatt på årets resultat −191 −136 −91 −66 −15
Årets resultat 395 474 285 209 3
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 21 30 105 78 50
Finansiella anläggningstillgångar 300 300 300 300 300
Anläggningstillgångar 321 330 405 378 350
Varulager 5 807 6 192 6 557 6 851 6 777
Kundfordringar 180 178 159 245 216
Kassa och bank 239 177 106 75 84
Omsättningstillgångar 6 369 6 673 7 009 7 480 7 476
Summa tillgångar 6 690 7 002 7 415 7 858 7 826
Aktiekapital 200 200 200 200 200
Fritt eget kapital 1 733 2 206 2 191 2 201 2 104
Eget kapital 1 973 2 446 2 431 2 441 2 344
Obeskattade reserver 649 825 846 806 710
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 1 744 1 601 2 000 2 283 2 433
Leverantörsskulder 1 323 1 221 1 321 1 264 994
Kortfristiga skulder 2 324 2 130 2 137 2 328 2 339
Summa eget kapital och skulder 6 690 7 002 7 415 7 858 7 826

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 30 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Jonatan Lundén
    Signatär
  • N
    Niklas Johansson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • A
    Andreas Jahnstedt
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STORGATAN 3 Huvudkontor
STORGATAN 3
534 34 VARA
Vara, Västra Götaland 5-9 anställda Karta 051210700

Företag i samma bransch

SNI 47711 | Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder | G | Handel

Vanliga frågor om Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag

Vad har Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag för organisationsnummer?
Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag har organisationsnummer 556594-9301.
Vilken företagsform har Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag?
Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 18 juli 2000.
Var ligger Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag?
Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag har sitt säte i Vara, Västra Götalands län. Den registrerade postadressen är STORGATAN 3, 534 34 VARA. Enligt SCB har Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag?
Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag omsatte 12,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag?
Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på −78 133 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag?
Soliditeten i Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag var 37,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag?
Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag hade i medeltal 5 anställda under 2026.
Har Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag F-skatt?
Ja, Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Fagerbergs Herrekipering Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva handel med kläder och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.