Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Familjehus Mälardalen AB

Org.nr Reg. 3 december 2014 Momsreg.nr SE556993441601

Familjehus Mälardalen AB är ett aktivt aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader som registrerades 2014. Familjehus Mälardalen AB är registrerat för F-skatt och moms. Familjehus Mälardalen AB redovisade 0 kronor i omsättning och −120 968 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska förvärva och exploatera mark och fastigheter. Bolaget ska även förvalta och restaurera befintliga fastigheter, samt bedriva handel med ovan relaterade områden.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Del av koncern VK & Partners Bygg AB 559033-5328 | äger 50,0 %
Postadress
ODENGATAN 85 LGH 1202
113 22 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag I koncern Etablerat sedan 2014 | 11 år
Resultattillväxt
4,6 %
Eget kapital
64 226SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-120 968 SEK
Bokslut 2025
Anställda
Uppgift saknas
Soliditet
0,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
1,4 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Inte tillfredsställande
0,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Familjehus Mälardalen AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -120 508
Rörelseresultat -120 508
Finansiella intäkter -
Finansiella kostnader 603
Resultat efter finansnetto -120 968
Resultat före skatt -120 968
Skatt -
Årets resultat -120 968

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Familjehus Mälardalen AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 42 011 156
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 42 011 156
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 0
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 27 953
Summa omsättningstillgångar 27 953
SUMMA TILLGÅNGAR 42 039 109
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Familjehus Mälardalen AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 135 194
Fritt eget kapital 14 226
Summa eget kapital 64 226
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 39 940 281
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 39 940 281
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 939 666
Skatteskulder 77 986
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 6 950
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 10 000
Summa kortfristiga skulder 2 034 602
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 42 039 109

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
1,4 %
Soliditet
0,2 %
Skuldsättningsgrad
653.55
Avkastning eget kapital | ROE
-188,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-0,3 %
Skuldandel
99,8 %
Kontantkvot
1,4 %
Rörelsekapital
-2 006 649SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-199.8ggr
Räntebärande nettoskuld
39 912 328SEK
Altman Z-score
-0.04 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 14 226
Total föreslagen disposition 14 226

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 42 011 156 - 9 468 634 - 42 011 156

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -120 968 -120 968
Balanseras i ny räkning -126 850 126 850 0
Utdelning 0 0 0
Erhållna/erhållet aktieägartillskott 120 000 - 120 000
Återbetalning aktieägartillskott 0 0 0

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Händelser efter räkenskapsårets slut

Styrelsen anser att byggnationen under 2026 kommer bli färdig samt att besiktning och försäljning kommer äga rum.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Familjehus Mälardalen AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 sammandrag 2023-12 sammandrag 2024-12 jämförelseår 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 0 0 0
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning - - - 0 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - - −127 −121
Rörelseresultat efter avskrivningar - - - −127 −121
Finansiella intäkter - - - - -
Finansiella kostnader - - - 0 −1
Resultat efter finansnetto 11 61 −30 −127 −121
Resultat före skatt - - - −127 −121
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat - - - −127 −121
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - 39 913 42 011
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - 39 913 42 011
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank - - - 163 28
Omsättningstillgångar - - - 208 28
Summa tillgångar - - - 40 120 42 039
Aktiekapital - - - 50 50
Fritt eget kapital - - - 15 14
Eget kapital - - - 65 64
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - 39 972 39 940
Leverantörsskulder - - - 0 1 940
Kortfristiga skulder - - - 83 2 035
Summa eget kapital och skulder - - - 40 120 42 039

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • O
    Olga Bobrytska
    Styrelseledamot
  • O
    Oleg Bondarev
    Styrelseledamot

Koncern

Familjehus Mälardalen AB ingår i en koncern.

Öppna ägarnätverket
VK & Partners Bygg AB 559033-5328
Familjehus Mälardalen AB 556993-4416 - moderbolaget äger 50,0 %

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ODENGATAN 85 LGH 1202 Huvudkontor
ODENGATAN 85 LGH 1202
113 22 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 41000 | Byggande av bostadshus och andra byggnader | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Familjehus Mälardalen AB

Vad har Familjehus Mälardalen AB för organisationsnummer?
Familjehus Mälardalen AB har organisationsnummer 556993-4416.
Vilken företagsform har Familjehus Mälardalen AB?
Familjehus Mälardalen AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 3 december 2014.
Vilken adress har Familjehus Mälardalen AB?
Familjehus Mälardalen AB har den registrerade postadressen ODENGATAN 85 LGH 1202, 113 22 STOCKHOLM. Enligt SCB har Familjehus Mälardalen AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Familjehus Mälardalen AB?
Familjehus Mälardalen AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Familjehus Mälardalen AB?
Familjehus Mälardalen AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −120 968 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Familjehus Mälardalen AB?
Soliditeten i Familjehus Mälardalen AB var 0,2 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vem äger Familjehus Mälardalen AB?
Familjehus Mälardalen AB ingår i en koncern. Moderbolag är VK & Partners Bygg AB (org.nr 559033-5328).
Har Familjehus Mälardalen AB F-skatt?
Ja, Familjehus Mälardalen AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Familjehus Mälardalen AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska förvärva och exploatera mark och fastigheter. Bolaget ska även förvalta och restaurera befintliga fastigheter, samt bedriva handel med ovan relaterade områden.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.