Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Fire Mountain i Värmland AB

Org.nr Reg. 3 oktober 2022 Säte Umeå Kommun Momsreg.nr SE559399867601

Fire Mountain i Värmland AB är ett aktivt aktiebolag inom tävling med hästar med säte i Umeå Kommun som registrerades 2022. Fire Mountain i Värmland AB är registrerat för F-skatt och moms. Fire Mountain i Värmland AB redovisade 7 850 kronor i omsättning och −232 214 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Träning, tävling och uppfödning av och med travhästar samt därmed förenlig verksamhet Entreprenadarbeten såsom snöplogning och markberedning samt byggverksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor S | Kultur, idrott och fritid
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
LÖVUDDEN 561
664 94 VÅLBERG
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Negativt eget kapital Etablerat sedan 2022 | 4 år
Omsättningstillväxt
-95,7 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
7 850SEK
Eget kapital
-214 873SEK
Omsättning
7 850 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-232 214 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
-93,2 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
10,1 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-2956,1 %
Soliditet Inte tillfredsställande
-93,2 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Fire Mountain i Värmland AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 7 850
Övrig omsättning -
Omsättning 7 850
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -239 977
Rörelseresultat -232 127
Finansiella intäkter 74
Finansiella kostnader 161
Resultat efter finansnetto -232 214
Resultat före skatt -232 214
Skatt -
Årets resultat -232 214

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Fire Mountain i Värmland AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 185 467
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 185 467
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 42 926
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 2 267
Summa omsättningstillgångar 45 193
SUMMA TILLGÅNGAR 230 660
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Fire Mountain i Värmland AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat -7 659
Fritt eget kapital -239 873
Summa eget kapital -214 873
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 64 513
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag 260 313
Övriga kortfristiga skulder 111 707
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 9 000
Summa kortfristiga skulder 445 533
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 230 660

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-2956,1 %
Kassalikviditet
10,1 %
Soliditet
-93,2 %
Skuldsättningsgrad
-2.07
Avkastning eget kapital | ROE
108,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-100,6 %
EBITDA
-203 594SEK
Personalkostnader
9 433SEK
Personalkostnad / anställd
9 433SEK
Rörelsemarginal
-2957,0 %
Nettomarginal
-2958,1 %
Vinstmarginal före skatt
-2958,1 %
EBITDA-marginal
-2593,6 %
Bruttomarginal
72,6 %
Skuldandel
193,2 %
Kontantkvot
0,5 %
Rörelsekapital
-400 340SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.03ggr
Räntetäckningsgrad
-1441.3ggr
Omsättning / anställd
7 850SEK
Vinst / anställd
-232 214SEK
Förädlingsvärde
-194 161SEK
Förädlingsvärde / anställd
-194 161SEK
Personalkostnadsandel
120,2 %
Bruttovinst
5 700SEK
Altman Z-score
-4.57 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning -239 873

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 144 000 -19 200 0 0 124 800
Maskiner och andra tekniska anläggningar 70 000 -9 333 0 0 60 667

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -232 214
Balanseras i ny räkning 27 716 -27 716

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 60 667

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Fire Mountain i Värmland AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-06 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 3 oktober 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 163 185 8
Övrig omsättning - - - -
Omsättning - 163 185 8
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −5 −194 −157 −240
Rörelseresultat efter avskrivningar - −30 28 −232
Finansiella intäkter - 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 - 0
Resultat efter finansnetto −5 −30 28 −232
Resultat före skatt −5 −30 28 −232
Skatt på årets resultat - - - -
Årets resultat −5 −30 28 −232
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - 185
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - - 185
Varulager - - - -
Kundfordringar - 16 0 -
Kassa och bank 22 40 31 2
Omsättningstillgångar 22 56 31 45
Summa tillgångar 22 56 31 231
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital −5 −35 −8 −240
Eget kapital 20 −10 17 −215
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - - 65
Kortfristiga skulder 3 66 14 446
Summa eget kapital och skulder 22 56 31 231

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 augusti 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • J
    Johan Amsköld
    Styrelseledamot
  • H
    Henrik Daggert
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
LÖVUDDEN 561 Huvudkontor
LÖVUDDEN 561
664 94 VÅLBERG
Karlstad, Värmland Karta

Företag i samma bransch

SNI 93191 | Tävling med hästar | S | Kultur, idrott och fritid

Vanliga frågor om Fire Mountain i Värmland AB

Vad har Fire Mountain i Värmland AB för organisationsnummer?
Fire Mountain i Värmland AB har organisationsnummer 559399-8676.
Vilken företagsform har Fire Mountain i Värmland AB?
Fire Mountain i Värmland AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 3 oktober 2022.
Var ligger Fire Mountain i Värmland AB?
Fire Mountain i Värmland AB har sitt säte i Umeå Kommun. Den registrerade postadressen är LÖVUDDEN 561, 664 94 VÅLBERG. Enligt SCB har Fire Mountain i Värmland AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Fire Mountain i Värmland AB?
Fire Mountain i Värmland AB omsatte 7 850 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Fire Mountain i Värmland AB?
Fire Mountain i Värmland AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −232 214 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Fire Mountain i Värmland AB?
Soliditeten i Fire Mountain i Värmland AB var -93,2 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Fire Mountain i Värmland AB?
Fire Mountain i Värmland AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Fire Mountain i Värmland AB F-skatt?
Ja, Fire Mountain i Värmland AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Fire Mountain i Värmland AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Träning, tävling och uppfödning av och med travhästar samt därmed förenlig verksamhet Entreprenadarbeten såsom snöplogning och markberedning samt byggverksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.