Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Fjällkonferens W AB

Org.nr Reg. 22 augusti 2024 Säte Sala Momsreg.nr SE559493883801

Fjällkonferens W AB är ett aktivt aktiebolag inom arrangemang av kongresser och mässor med säte i Sala som registrerades 2024. Fjällkonferens W AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Fjällkonferens W AB redovisade 11,9 miljoner kronor i omsättning och 1,3 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall arrangera konferenser, researrangemang, evenemang och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Fjällkonferens W AB logotyp
Postadress
TÄRNABY 104
c/o CAROLINE EK
733 93 SALA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2024 | 2 år
Omsättningstillväxt
56,8 %
Resultattillväxt
16,2 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
11 924 299SEK
Eget kapital
1 491 206SEK
Omsättning
11 924 299 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 305 667 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
55,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
176,9 %
Vinstmarginal Bra
11,2 %
Soliditet Mycket bra
55,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Fjällkonferens W AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 918 068
Övrig omsättning 6 231
Omsättning 11 924 299
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -10 592 060
Rörelseresultat 1 332 239
Finansiella intäkter 1 178
Finansiella kostnader 27 750
Resultat efter finansnetto 1 305 667
Resultat före skatt 1 005 667
Skatt -208 393
Årets resultat 797 274

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Fjällkonferens W AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 612 205
Materiella anl.tillg. 61 220
Finansiella anl.tillg. 270 000
Summa anläggningstillgångar 943 425
Omsättningstillgångar
Varulager 33 750
Kundfordringar 68 580
Övriga kortfristiga fordringar 302 614
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 11 000
Kassa och bank 2 135 361
Summa omsättningstillgångar 2 551 305
SUMMA TILLGÅNGAR 3 494 730
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Fjällkonferens W AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 668 932
Fritt eget kapital 1 466 206
Summa eget kapital 1 491 206
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 580 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 580 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 58 112
Skatteskulder 283 928
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 897 367
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 184 117
Summa kortfristiga skulder 1 423 524
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 494 730

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
11,2 %
Kassalikviditet
176,9 %
Soliditet
55,8 %
Skuldsättningsgrad
0.79
Avkastning eget kapital | ROE
66,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
38,2 %
EBITDA
1 552 239SEK
Personalkostnader
920 837SEK
Personalkostnad / anställd
920 837SEK
Rörelsemarginal
11,2 %
Nettomarginal
6,7 %
Vinstmarginal före skatt
8,4 %
EBITDA-marginal
13,0 %
Bruttomarginal
24,6 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
64,4 %
Skuldandel
57,3 %
Kontantkvot
150,0 %
Rörelsekapital
1 127 781SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.41ggr
Räntetäckningsgrad
48.1ggr
Omsättning / anställd
11 924 299SEK
Vinst / anställd
1 305 667SEK
Effektiv skattesats
20,7 %
Förädlingsvärde
2 473 076SEK
Förädlingsvärde / anställd
2 473 076SEK
Personalkostnadsandel
7,7 %
Bruttovinst
2 932 412SEK
Föreslagen utdelning
100 000SEK
Utdelningsandel
12,5 %
Altman Z-score
5.29 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 100 000
Föreslås balanseras i ny räkning 1 366 206
Total föreslagen disposition 1 466 206

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 100 000 -38 780 100 000 -18 780 61 220
Goodwill 1 000 000 -387 795 - -187 795 612 205

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 797 274 797 274
Balanseras i ny räkning 668 932 -668 932 0
Övrig rörelse - - 1 491 206

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Immateriella tillgångar - detalj
Goodwill 612 205
Omsättningstillgångar - detalj
Förskott till leverantörer 33 750

Flerårsjämförelse

Senaste 2 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Fjällkonferens W AB - senaste 2 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 22 augusti 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK
Löner styrelse och VD - -
Löner övriga - -
Föreslagen utdelning - 100
Utbetald utdelning (kassaflöde) - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK
Nettoomsättning 7 589 11 918
Övrig omsättning 18 6
Omsättning 7 607 11 924
Lagerförändring - -
Rörelsekostnader −6 458 −10 592
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 149 1 332
Finansiella intäkter 0 1
Finansiella kostnader −25 −28
Resultat efter finansnetto 1 123 1 306
Resultat före skatt 843 1 006
Skatt på årets resultat −174 −208
Årets resultat 669 797
Balansräkning
Valutakod SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 812 612
Materiella anläggningstillgångar 81 61
Finansiella anläggningstillgångar - 270
Anläggningstillgångar 893 943
Varulager 156 34
Kundfordringar 147 69
Kassa och bank 1 417 2 135
Omsättningstillgångar 1 758 2 551
Summa tillgångar 2 652 3 495
Aktiekapital 25 25
Fritt eget kapital 669 1 466
Eget kapital 694 1 491
Obeskattade reserver 280 580
Avsättningar - -
Långfristiga skulder - -
Leverantörsskulder 372 58
Kortfristiga skulder 1 678 1 424
Summa eget kapital och skulder 2 652 3 495

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 19 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • C
    Christer Ek
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TÄRNABY 104 Huvudkontor
TÄRNABY 104
733 93 SALA
Sala, Västmanland 1-4 anställda Karta 028020700

Företag i samma bransch

SNI 82300 | Arrangemang av kongresser och mässor | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Fjällkonferens W AB

Vad har Fjällkonferens W AB för organisationsnummer?
Fjällkonferens W AB har organisationsnummer 559493-8838.
Vilken företagsform har Fjällkonferens W AB?
Fjällkonferens W AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 22 augusti 2024.
Var ligger Fjällkonferens W AB?
Fjällkonferens W AB har sitt säte i Sala. Den registrerade postadressen är TÄRNABY 104, 733 93 SALA. Enligt SCB har Fjällkonferens W AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Fjällkonferens W AB?
Fjällkonferens W AB omsatte 11,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Fjällkonferens W AB?
Fjällkonferens W AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Fjällkonferens W AB?
Soliditeten i Fjällkonferens W AB var 55,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Fjällkonferens W AB?
Fjällkonferens W AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Fjällkonferens W AB F-skatt?
Ja, Fjällkonferens W AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Fjällkonferens W AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall arrangera konferenser, researrangemang, evenemang och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.