Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Formation Group AB

Org.nr Reg. 12 oktober 2021 Säte Norrtälje Kommun, Stockholms Län Momsreg.nr SE559339958601

Formation Group AB är ett aktivt aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation med säte i Norrtälje Kommun, Stockholms Län som registrerades 2021. Formation Group AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Formation Group AB redovisade 479 177 kronor i omsättning och −100 015 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Formation är konsultbolag inriktat på marknadsföring. Vi specialiserar oss på varumärkesdesign och kommunikation (Brand Identity Development).

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BJÖRKSKOGSVÄGEN 26
c/o SIMON SÄLL
762 96 RÅNÄS
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2021 | 5 år
Omsättningstillväxt
-35,5 %
Omsättning CAGR 3 år
-45,1 %
Resultattillväxt
-155,1 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
479 177SEK
Eget kapital
32 786SEK
Omsättning
479 177 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-100 015 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
52,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-03-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 april 2025 → 31 mars 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
208,2 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-20,6 %
Soliditet Mycket bra
52,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Formation Group AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 478 918
Övrig omsättning 259
Omsättning 479 177
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -578 084
Rörelseresultat -98 907
Finansiella intäkter 318
Finansiella kostnader 1 426
Resultat efter finansnetto -100 015
Resultat före skatt -100 015
Skatt 0
Årets resultat -100 015

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Formation Group AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 6 602
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 56 073
Kassa och bank 403
Summa omsättningstillgångar 63 078
SUMMA TILLGÅNGAR 63 078
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Formation Group AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 107 801
Fritt eget kapital 7 786
Summa eget kapital 32 786
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 14 732
Skatteskulder 3 059
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 0
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 12 501
Summa kortfristiga skulder 30 292
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 63 078

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-20,6 %
Kassalikviditet
208,2 %
Soliditet
52,0 %
Skuldsättningsgrad
0.92
Avkastning eget kapital | ROE
-305,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-156,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
327 577SEK
Personalkostnad / anställd
327 577SEK
Rörelsemarginal
-20,7 %
Nettomarginal
-20,9 %
Vinstmarginal före skatt
-20,9 %
Bruttomarginal
72,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-300,7 %
Skuldandel
48,0 %
Kontantkvot
1,3 %
Rörelsekapital
32 786SEK
Kapitalomsättningshastighet
7.6ggr
Räntetäckningsgrad
-69.1ggr
Omsättning / anställd
479 177SEK
Vinst / anställd
-100 015SEK
Förädlingsvärde
228 670SEK
Förädlingsvärde / anställd
228 670SEK
Personalkostnadsandel
68,4 %
Bruttovinst
345 869SEK
Altman Z-score
4.98 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 7 786
Total föreslagen disposition 7 786

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -100 015 -100 015
Balanseras i ny räkning 178 313 -178 313 0
Justerat ingående eget kapital - - 222 802
Övrig rörelse - - 32 787

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Formation Group AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-03 2024-03 2025-03 jämförelseår 2026-03
Bokslutsperiod
Startdatum 12 oktober 2021 1 april 2023 1 april 2024 1 april 2025
Slutdatum 31 mars 2023 31 mars 2024 31 mars 2025 31 mars 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning 100 0 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 872 1 096 728 479
Övrig omsättning 28 11 15 0
Omsättning 2 901 1 106 743 479
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −2 520 −1 287 −560 −578
Rörelseresultat efter avskrivningar 381 −181 182 −99
Finansiella intäkter - 0 0 0
Finansiella kostnader −3 0 −1 −1
Resultat efter finansnetto 378 −181 181 −100
Resultat före skatt 378 −181 181 −100
Skatt på årets resultat −78 0 −3 0
Årets resultat 300 −181 178 −100
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - - -
Varulager - - - -
Kundfordringar - 53 - -
Kassa och bank 396 7 221 0
Omsättningstillgångar 438 62 249 63
Summa tillgångar 438 62 249 63
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 300 19 198 8
Eget kapital 325 44 223 33
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder 31 0 4 15
Kortfristiga skulder 113 18 26 30
Summa eget kapital och skulder 438 62 249 63

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 14 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • S
    Sandra Säll
    Verkställande direktör

Styrelse

  • S
    Sandra Säll
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BJÖRKSKOGSVÄGEN 26 Huvudkontor
BJÖRKSKOGSVÄGEN 26
762 96 RÅNÄS
Norrtälje, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 74120 | Grafisk design och visuell kommunikation | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Vanliga frågor om Formation Group AB

Vad har Formation Group AB för organisationsnummer?
Formation Group AB har organisationsnummer 559339-9586.
Vilken företagsform har Formation Group AB?
Formation Group AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 12 oktober 2021.
Var ligger Formation Group AB?
Formation Group AB har sitt säte i Norrtälje Kommun, Stockholms Län. Den registrerade postadressen är BJÖRKSKOGSVÄGEN 26, 762 96 RÅNÄS. Enligt SCB har Formation Group AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Formation Group AB?
Formation Group AB omsatte 479 177 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Formation Group AB?
Formation Group AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −100 015 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Formation Group AB?
Soliditeten i Formation Group AB var 52,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Formation Group AB?
Formation Group AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Formation Group AB F-skatt?
Ja, Formation Group AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Formation Group AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Formation är konsultbolag inriktat på marknadsföring. Vi specialiserar oss på varumärkesdesign och kommunikation (Brand Identity Development).

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.