Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

FPP Flexibel Personalpartner AB

Org.nr Reg. 26 mars 2008 Momsreg.nr SE556754311001

FPP Flexibel Personalpartner AB är ett aktivt aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader som registrerades 2008. FPP Flexibel Personalpartner AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. FPP Flexibel Personalpartner AB redovisade 5,3 miljoner kronor i omsättning och −821 051 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska bedriva bemanning av personaluthyrning, rekrytering samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Del av koncern Henes C AB 559400-7303 | äger 100,0 %
Postadress
HARGSVÄGEN 5
c/o HENES CEHAJIC
595 57 MANTORP
Öppna i Google Maps
Litet företag I koncern Skuldfritt Etablerat sedan 2008 | 18 år
Omsättningstillväxt
-35,9 %
Omsättning CAGR 4 år
-14,3 %
Resultattillväxt
-160,6 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
479 246SEK
Eget kapital
6 797 937SEK
Omsättning
5 271 706 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-821 051 SEK
Bokslut 2025
Anställda
11
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
64,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
136,7 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-12,4 %
Soliditet Mycket bra
64,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för FPP Flexibel Personalpartner AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 4 861 058
Övrig omsättning 410 648
Omsättning 5 271 706
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -5 951 803
Rörelseresultat -680 097
Finansiella intäkter 25 573
Finansiella kostnader 166 527
Resultat efter finansnetto -821 051
Resultat före skatt 27 349
Skatt -19 298
Årets resultat 8 051

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för FPP Flexibel Personalpartner AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 2 393 598
Finansiella anl.tillg. 5 773 496
Summa anläggningstillgångar 8 167 094
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 603 853
Övriga kortfristiga fordringar 1 741 224
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 468 128
Kassa och bank 1 102 412
Summa omsättningstillgångar 3 916 230
SUMMA TILLGÅNGAR 12 083 324
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för FPP Flexibel Personalpartner AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 110 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 110 000
Balanserat resultat 6 679 886
Fritt eget kapital 6 687 937
Summa eget kapital 6 797 937
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 178 500
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 1 178 500
Avsättningar
Summa avsättningar 1 242 600
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 0
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 1 832 000
Leverantörsskulder 253 661
Skatteskulder 287 491
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 298 630
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 192 505
Summa kortfristiga skulder 2 864 287
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 12 083 324

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-12,4 %
Kassalikviditet
136,7 %
Soliditet
64,0 %
Skuldsättningsgrad
0.56
Avkastning eget kapital | ROE
-10,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-5,4 %
EBITDA
-584 830SEK
Personalkostnader
3 909 235SEK
Personalkostnad / anställd
355 385SEK
Rörelsemarginal
-14,0 %
Nettomarginal
0,2 %
Vinstmarginal före skatt
0,5 %
EBITDA-marginal
-11,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-7,1 %
Skuldandel
43,7 %
Kontantkvot
38,5 %
Rörelsekapital
1 051 943SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.44ggr
Räntetäckningsgrad
-3.9ggr
Omsättning / anställd
479 246SEK
Vinst / anställd
-74 641SEK
Effektiv skattesats
70,6 %
Förädlingsvärde
3 324 405SEK
Förädlingsvärde / anställd
302 219SEK
Personalkostnadsandel
74,2 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Räntebärande nettoskuld
729 588SEK
Altman Z-score
1.3 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 6 687 937
Total föreslagen disposition 6 687 937

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 2 466 437 -251 646 - -172 384 2 214 791
Inventarier, verktyg och installationer 401 631 -222 824 144 952 -49 626 178 807
Andra långfristiga fordringar 1 000 000 - - - 1 000 000
Långfristiga fordringar intresseföretag 161 250 - - - 161 250
Långfristiga fordringar koncernföretag 4 612 246 - - - 4 612 246

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 8 051
Balanseras i ny räkning 851 568 -851 568

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Finansiella anläggningstillgångar - detalj
Fordringar hos koncernföretag (långfr.) 4 612 246
Fordringar hos intresseföretag (långfr.) 161 250
Avsättningar - detalj
Övriga avsättningar 1 242 600
Skulder - detalj
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 1 832 000
Skulder till koncernföretag (långfr.) 0
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 3 291 000
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 0
Närstående & säkerheter - detalj
Övriga ställda säkerheter 1 000 000

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Fastighetsinteckningar (pantbrev) 1 900 000

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under räkenskapsåret har fastigheten Svanhals 6:2 avyttrats. Årets förlust beror på minskad efterfrågan samt ökade personalkostnader.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för FPP Flexibel Personalpartner AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 sammandrag 2022-12 sammandrag 2023-12 jämförelseår 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 9 782 7 091 6 599 7 604 4 861
Övrig omsättning - - 386 614 411
Omsättning - - 6 985 8 218 5 272
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −6 299 −6 644 −5 952
Rörelseresultat efter avskrivningar - - 686 1 574 −680
Finansiella intäkter - - 24 36 26
Finansiella kostnader - - −244 −254 −167
Resultat efter finansnetto 1 856 2 327 466 1 356 −821
Resultat före skatt - - 433 1 081 27
Skatt på årets resultat - - −92 −230 −19
Årets resultat - - 341 852 8
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 5 924 5 847 2 394
Finansiella anläggningstillgångar - - 5 600 5 762 5 773
Anläggningstillgångar - - 11 524 11 609 8 167
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - 940 462 604
Kassa och bank - - 316 880 1 102
Omsättningstillgångar - - 3 663 3 719 3 916
Summa tillgångar - - 15 187 15 328 12 083
Aktiekapital - - 110 110 110
Fritt eget kapital - - 5 828 6 680 6 688
Eget kapital - - 5 938 6 790 6 798
Obeskattade reserver - - 1 850 2 027 1 178
Avsättningar - - 1 243 1 243 1 243
Långfristiga skulder - - 3 191 4 183 0
Leverantörsskulder - - 112 185 254
Kortfristiga skulder - - 2 964 1 086 2 864
Summa eget kapital och skulder - - 15 187 15 328 12 083

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Exekutiva befattningar

  • H
    Henes Cehajic
    Verkställande direktör

Revisorer

  • A
    Arne Schön
    Godkänd revisor

Koncern

FPP Flexibel Personalpartner AB ingår i en koncern.

Henes C AB 559400-7303
FPP Flexibel Personalpartner AB 556754-3110 - moderbolaget äger 100,0 %
Fastigheten HELA 2 AB 559258-2166 - 100,0 %
Flexibel FFUAB AB 556970-3167 - 100,0 %
LRS Förvaltning i Åtvidaberg AB 559054-8664 - 100,0 %
Motala Ölänningen 4 AB 559248-0270 - 100,0 %

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HARGSVÄGEN 5 Huvudkontor
HARGSVÄGEN 5
595 57 MANTORP
Mjölby, Östergötland 10-19 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 41000 | Byggande av bostadshus och andra byggnader | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om FPP Flexibel Personalpartner AB

Vad har FPP Flexibel Personalpartner AB för organisationsnummer?
FPP Flexibel Personalpartner AB har organisationsnummer 556754-3110.
Vilken företagsform har FPP Flexibel Personalpartner AB?
FPP Flexibel Personalpartner AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 26 mars 2008.
Vilken adress har FPP Flexibel Personalpartner AB?
FPP Flexibel Personalpartner AB har den registrerade postadressen HARGSVÄGEN 5, 595 57 MANTORP. Enligt SCB har FPP Flexibel Personalpartner AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för FPP Flexibel Personalpartner AB?
FPP Flexibel Personalpartner AB omsatte 5,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade FPP Flexibel Personalpartner AB?
FPP Flexibel Personalpartner AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −821 051 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade FPP Flexibel Personalpartner AB?
Soliditeten i FPP Flexibel Personalpartner AB var 64,0 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har FPP Flexibel Personalpartner AB?
Den juridiska personen FPP Flexibel Personalpartner AB hade i medeltal 11 anställda under 2025.
Vem äger FPP Flexibel Personalpartner AB?
FPP Flexibel Personalpartner AB ingår i en koncern. Moderbolag är Henes C AB (org.nr 559400-7303).
Har FPP Flexibel Personalpartner AB F-skatt?
Ja, FPP Flexibel Personalpartner AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör FPP Flexibel Personalpartner AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska bedriva bemanning av personaluthyrning, rekrytering samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.