Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Fräséns Måleri Aktiebolag

Org.nr Reg. 24 januari 1991 Säte Järfälla Momsreg.nr SE556418030401

Fräséns Måleri Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Järfälla som registrerades 1991. Fräséns Måleri Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Fräséns Måleri Aktiebolag redovisade 28,9 miljoner kronor i omsättning och 1,8 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva måleri och idka därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Fräséns Måleri Aktiebolag logotyp
Postadress
RYTTARVÄGEN 16
176 65 JÄRFÄLLA
Öppna i Google Maps
Lönsam 6 år i rad Litet företag Fristående Etablerat sedan 1991 | 35 år
Omsättningstillväxt
16,8 %
Omsättning CAGR 4 år
7,3 %
Resultattillväxt
65,9 %
Anställningstillväxt
9,5 %
Omsättning / anställd
1 256 285SEK
Eget kapital
1 822 859SEK
Omsättning
28 894 562 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 759 184 SEK
Bokslut 2026
Anställda
23
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
27,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
137,8 %
Vinstmarginal Tillfredsställande
6,1 %
Soliditet Bra
27,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Fräséns Måleri Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 28 894 562
Övrig omsättning 0
Omsättning 28 894 562
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -27 136 114
Rörelseresultat 1 758 448
Finansiella intäkter 1 398
Finansiella kostnader 662
Resultat efter finansnetto 1 759 184
Resultat före skatt 1 759 184
Skatt -383 295
Årets resultat 1 375 889

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Fräséns Måleri Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 3 212 267
Övriga kortfristiga fordringar 183 011
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 248 591
Kassa och bank 1 709 876
Summa omsättningstillgångar 6 644 565
SUMMA TILLGÅNGAR 6 644 565
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Fräséns Måleri Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 20 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 120 000
Balanserat resultat 326 970
Fritt eget kapital 1 702 859
Summa eget kapital 1 822 859
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 460 087
Skatteskulder 284 951
Skulder till koncernföretag 837 000
Övriga kortfristiga skulder 529 239
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 1 710 429
Summa kortfristiga skulder 4 821 706
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 6 644 565

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
6,1 %
Kassalikviditet
137,8 %
Soliditet
27,4 %
Skuldsättningsgrad
2.65
Avkastning eget kapital | ROE
96,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
26,5 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
16 467 130SEK
Personalkostnad / anställd
715 962SEK
Rörelsemarginal
6,1 %
Nettomarginal
4,8 %
Vinstmarginal före skatt
6,1 %
Bruttomarginal
70,7 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
96,5 %
Skuldandel
72,6 %
Kontantkvot
35,5 %
Rörelsekapital
1 822 859SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.35ggr
Räntetäckningsgrad
2658.4ggr
Omsättning / anställd
1 256 285SEK
Vinst / anställd
76 486SEK
Effektiv skattesats
21,8 %
Förädlingsvärde
18 225 578SEK
Förädlingsvärde / anställd
792 416SEK
Personalkostnadsandel
57,0 %
Bruttovinst
20 429 392SEK
Föreslagen utdelning
1 000 000SEK
Utdelningsandel
72,7 %
Altman Z-score
5.56 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 1 000 000
Föreslås balanseras i ny räkning 702 859
Total föreslagen disposition 1 702 859

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 1 375 889 1 375 889
Balanseras i ny räkning 825 368 -825 368 0
Utdelning 1 000 000 - 1 000 000
Justerat ingående eget kapital - - 1 446 970
Övrig rörelse - - 1 822 859

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 1 290 820

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Fräséns Måleri Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 jämförelseår 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 1 000 1 000 1 000
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 21 826 27 426 23 630 24 682 28 895
Övrig omsättning - 12 239 55 0
Omsättning - 27 439 23 869 24 737 28 895
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - −23 842 −23 178 −23 659 −27 136
Rörelseresultat efter avskrivningar - 3 597 691 1 078 1 758
Finansiella intäkter - 1 34 15 1
Finansiella kostnader - 0 −6 −33 −1
Resultat efter finansnetto 1 269 3 598 719 1 060 1 759
Resultat före skatt - 3 598 719 1 060 1 759
Skatt på årets resultat - −757 −164 −235 −383
Årets resultat - 2 840 555 825 1 376
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 63 0 0 -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - 63 0 0 -
Varulager - - - - -
Kundfordringar - 2 235 1 950 2 199 3 212
Kassa och bank - 3 486 2 355 1 988 1 710
Omsättningstillgångar - 6 765 5 787 5 495 6 645
Summa tillgångar - 6 828 5 787 5 495 6 645
Aktiekapital - 100 100 100 100
Fritt eget kapital - 2 946 1 502 1 327 1 703
Eget kapital - 3 066 1 622 1 447 1 823
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - 971 861 936 1 460
Kortfristiga skulder - 3 762 4 166 4 048 4 822
Summa eget kapital och skulder - 6 828 5 787 5 495 6 645

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 24 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • L
    Lars Fräsén
    Styrelseledamot

Revisorer

  • C
    Christian Carlsson
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
RYTTARVÄGEN 16 Huvudkontor
RYTTARVÄGEN 16
176 65 JÄRFÄLLA
Järfälla, Stockholm 20-49 anställda Karta 0705292356

Företag i samma bransch

SNI 43341 | Måleriarbeten | F | Byggverksamhet

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
Blidö Måleri och Konsult
För den del av verksamheten som avser måleriverksamhet avseende renoverings- och ombyggnationsarbeten.
15 december 2000
Fräséns Måleri Aktiebolag
24 januari 1991

Vanliga frågor om Fräséns Måleri Aktiebolag

Vad har Fräséns Måleri Aktiebolag för organisationsnummer?
Fräséns Måleri Aktiebolag har organisationsnummer 556418-0304.
Vilken företagsform har Fräséns Måleri Aktiebolag?
Fräséns Måleri Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 24 januari 1991.
Var ligger Fräséns Måleri Aktiebolag?
Fräséns Måleri Aktiebolag har sitt säte i Järfälla. Den registrerade postadressen är RYTTARVÄGEN 16, 176 65 JÄRFÄLLA. Enligt SCB har Fräséns Måleri Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Fräséns Måleri Aktiebolag?
Fräséns Måleri Aktiebolag omsatte 28,9 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Fräséns Måleri Aktiebolag?
Fräséns Måleri Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Fräséns Måleri Aktiebolag?
Soliditeten i Fräséns Måleri Aktiebolag var 27,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Fräséns Måleri Aktiebolag?
Fräséns Måleri Aktiebolag hade i medeltal 23 anställda under 2026.
Har Fräséns Måleri Aktiebolag F-skatt?
Ja, Fräséns Måleri Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Fräséns Måleri Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva måleri och idka därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.