Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Fusion Support AB

Org.nr Reg. 2 december 2019 Momsreg.nr SE559229397001

Fusion Support AB är ett aktivt aktiebolag inom datakonsultverksamhet som registrerades 2019. Fusion Support AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Fusion Support AB redovisade 8,6 miljoner kronor i omsättning och −1,3 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet och support inom IT samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Fusion Support AB logotyp
Postadress
KADETTGATAN 3 NB
113 33 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Litet företag Fristående Etablerat sedan 2019 | 6 år
Omsättningstillväxt
-34,4 %
Omsättning CAGR 3 år
-15,2 %
Resultattillväxt
-2,9 %
Anställningstillväxt
-36,4 %
Omsättning / anställd
614 015SEK
Eget kapital
185 225SEK
Omsättning
8 596 209 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-1 329 008 SEK
Bokslut 2025
Anställda
14
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
9,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
125,3 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-14,7 %
Soliditet Svag
9,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Fusion Support AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 8 500 876
Övrig omsättning 95 333
Omsättning 8 596 209
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -9 869 138
Rörelseresultat -1 272 929
Finansiella intäkter 12 907
Finansiella kostnader 68 986
Resultat efter finansnetto -1 329 008
Resultat före skatt -1 329 008
Skatt 0
Årets resultat -1 329 008

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Fusion Support AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 65 000
Summa anläggningstillgångar 65 000
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 1 502 087
Övriga kortfristiga fordringar 0
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 239 480
Kassa och bank 0
Summa omsättningstillgångar 1 821 567
SUMMA TILLGÅNGAR 1 886 567
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Fusion Support AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 1 464 233
Fritt eget kapital 135 225
Summa eget kapital 185 225
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 247 458
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 245 618
Skatteskulder 13 090
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 620 187
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 574 989
Summa kortfristiga skulder 1 453 884
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 886 567

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-14,7 %
Kassalikviditet
125,3 %
Soliditet
9,8 %
Skuldsättningsgrad
9.19
Avkastning eget kapital | ROE
-717,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-66,8 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
6 431 965SEK
Personalkostnad / anställd
459 426SEK
Rörelsemarginal
-15,0 %
Nettomarginal
-15,6 %
Vinstmarginal före skatt
-15,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-291,2 %
Skuldandel
90,2 %
Kontantkvot
0,0 %
Rörelsekapital
367 683SEK
Kapitalomsättningshastighet
4.56ggr
Räntetäckningsgrad
-18.3ggr
Omsättning / anställd
614 015SEK
Vinst / anställd
-94 929SEK
Förädlingsvärde
5 159 036SEK
Förädlingsvärde / anställd
368 503SEK
Personalkostnadsandel
74,8 %
Räntebärande nettoskuld
247 458SEK
Altman Z-score
3.24 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 135 225
Total föreslagen disposition 135 225

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga fordringar 65 000 - - - 65 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -1 329 007 -1 329 007
Balanseras i ny räkning -1 291 234 1 291 234 0

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Förskott från kunder 0

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 700 000
Checkkredit - utnyttjat 247 458

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Styrelsen följer löpande bolagets ekonomiska utveckling och arbetar aktivt med åtgärder för att stärka likviditeten ochsäkerställa det egna kapitalet. Fokus ligger på kostnadseffektiviseringar, utveckling av befintliga kundavtal, nyaaffärsmöjligheter samt finansieringsåtgärder från befintliga aktieägare samt nya aktieägare. för att skapa långsiktigekonomisk stabilitet..

Händelser efter räkenskapsårets slut

Styrelsen följer löpande bolagets ekonomiska utveckling och arbetar aktivt med åtgärder för att stärka likviditeten ochåterställa det egna kapitalet. Fokus ligger på kostnadseffektiviseringar, utveckling av befintliga kundavtal, nyaaffärsmöjligheter samt finansieringsåtgärder från befintliga aktieägare samt nya aktieägare. för att skapa långsiktigekonomisk stabilitet.Noterat underskott under 2026 har aktieägarna åtagit sig att tillföra erforderligt kapital genom aktieägartillskott i syfte attåterställa det egna kapitalet och skapa förutsättningar för en långsiktigt stabil och hållbar verksamhet.

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Fusion Support AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-12 sammandrag 2023-12 sammandrag 2024-12 jämförelseår 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 14 120 15 413 13 051 8 501
Övrig omsättning - - 43 95
Omsättning - - 13 095 8 596
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader - - −14 384 −9 869
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −1 290 −1 273
Finansiella intäkter - - 10 13
Finansiella kostnader - - −11 −69
Resultat efter finansnetto 349 −421 −1 291 −1 329
Resultat före skatt - - −1 291 −1 329
Skatt på årets resultat - - 0 0
Årets resultat - - −1 291 −1 329
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - 65 65
Anläggningstillgångar - - 65 65
Varulager - - - -
Kundfordringar - - 2 374 1 502
Kassa och bank - - 338 0
Omsättningstillgångar - - 3 615 1 822
Summa tillgångar - - 3 680 1 887
Aktiekapital - - 50 50
Fritt eget kapital - - 1 464 135
Eget kapital - - 1 514 185
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - 0 247
Leverantörsskulder - - 948 246
Kortfristiga skulder - - 2 166 1 454
Summa eget kapital och skulder - - 3 680 1 887

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 26 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • N
    Nicklas Almgren
    Verkställande direktör

Revisorer

  • M
    Maria Katarina Ståhl
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KADETTGATAN 3 NB Huvudkontor
KADETTGATAN 3 NB
113 33 STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm 10-19 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 62201 | Datakonsultverksamhet | K | Telekommunikation, dataprogrammering, datakonsultverksamhet, datainfrastruktur och annan informationsverksamhet

Vanliga frågor om Fusion Support AB

Vad har Fusion Support AB för organisationsnummer?
Fusion Support AB har organisationsnummer 559229-3970.
Vilken företagsform har Fusion Support AB?
Fusion Support AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 2 december 2019.
Vilken adress har Fusion Support AB?
Fusion Support AB har den registrerade postadressen KADETTGATAN 3 NB, 113 33 STOCKHOLM. Enligt SCB har Fusion Support AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Fusion Support AB?
Fusion Support AB omsatte 8,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Fusion Support AB?
Fusion Support AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −1,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Fusion Support AB?
Soliditeten i Fusion Support AB var 9,8 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Fusion Support AB?
Fusion Support AB hade i medeltal 14 anställda under 2025.
Har Fusion Support AB F-skatt?
Ja, Fusion Support AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Fusion Support AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet och support inom IT samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.