Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

G Stark Säkerhet AB

Org.nr Reg. 30 mars 2022 Säte Solna Momsreg.nr SE559373200001

G Stark Säkerhet AB är ett aktivt aktiebolag inom övrig säkerhetsverksamhet med säte i Solna som registrerades 2022. G Stark Säkerhet AB är registrerat för F-skatt och moms. G Stark Säkerhet AB redovisade 0 kronor i omsättning och −23 991 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva övning, utbildning och information inom brand- och säkerhetstjänster och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Postadress
EVENEMANGSGATAN 18
c/o GÖRAN STARK
169 56 SOLNA
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2022 | 4 år
Eget kapital
35 643SEK
Omsättning
0 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-23 991 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
87,0 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
768,7 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
87,0 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för G Stark Säkerhet AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 0
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -24 031
Rörelseresultat -24 031
Finansiella intäkter 82
Finansiella kostnader 42
Resultat efter finansnetto -23 991
Resultat före skatt -23 991
Skatt 0
Årets resultat -23 991

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för G Stark Säkerhet AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 10 364
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 30 609
Summa omsättningstillgångar 40 973
SUMMA TILLGÅNGAR 40 973
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för G Stark Säkerhet AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 34 634
Fritt eget kapital 10 643
Summa eget kapital 35 643
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 5 330
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 5 330
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 40 973

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
768,7 %
Soliditet
87,0 %
Skuldsättningsgrad
0.15
Avkastning eget kapital | ROE
-67,3 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-58,5 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-67,2 %
Skuldandel
13,0 %
Kontantkvot
574,3 %
Rörelsekapital
35 643SEK
Kapitalomsättningshastighet
0ggr
Räntetäckningsgrad
-570.2ggr
Altman Z-score
2.33 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 10 643
Total föreslagen disposition 10 643

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - -23 991 -23 991
Balanseras i ny räkning 15 567 -15 567 0
Justerat ingående eget kapital - - 59 634
Övrig rörelse - - 35 643

Flerårsjämförelse

Senaste 4 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för G Stark Säkerhet AB - senaste 4 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2023-06 2024-06 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 30 mars 2022 1 juli 2023 1 juli 2024 1 juli 2025
Slutdatum 30 juni 2023 30 juni 2024 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - -
Löner övriga - - - -
Föreslagen utdelning - - - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 29 8 26 0
Övrig omsättning - - - -
Omsättning 29 8 26 0
Lagerförändring - - - -
Rörelsekostnader −6 −7 −6 −24
Rörelseresultat efter avskrivningar 23 1 19 −24
Finansiella intäkter 0 1 0 0
Finansiella kostnader - 0 0 0
Resultat efter finansnetto 23 1 20 −24
Resultat före skatt 23 1 20 −24
Skatt på årets resultat −5 0 −4 0
Årets resultat 18 1 16 −24
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - -
Anläggningstillgångar - - - -
Varulager - - - -
Kundfordringar - - - -
Kassa och bank 59 50 69 31
Omsättningstillgångar 59 55 70 41
Summa tillgångar 59 55 70 41
Aktiekapital 25 25 25 25
Fritt eget kapital 18 19 35 11
Eget kapital 43 44 60 36
Obeskattade reserver - - - -
Avsättningar - - - -
Långfristiga skulder - - - -
Leverantörsskulder - - - -
Kortfristiga skulder 16 11 10 5
Summa eget kapital och skulder 59 55 70 41

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 28 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • G
    Gustav Stark
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
EVENEMANGSGATAN 18 Huvudkontor
EVENEMANGSGATAN 18
169 56 SOLNA
Solna, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 80090 | Övrig säkerhetsverksamhet | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om G Stark Säkerhet AB

Vad har G Stark Säkerhet AB för organisationsnummer?
G Stark Säkerhet AB har organisationsnummer 559373-2000.
Vilken företagsform har G Stark Säkerhet AB?
G Stark Säkerhet AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 mars 2022.
Var ligger G Stark Säkerhet AB?
G Stark Säkerhet AB har sitt säte i Solna. Den registrerade postadressen är EVENEMANGSGATAN 18, 169 56 SOLNA. Enligt SCB har G Stark Säkerhet AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för G Stark Säkerhet AB?
G Stark Säkerhet AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade G Stark Säkerhet AB?
G Stark Säkerhet AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −23 991 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade G Stark Säkerhet AB?
Soliditeten i G Stark Säkerhet AB var 87,0 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har G Stark Säkerhet AB F-skatt?
Ja, G Stark Säkerhet AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör G Stark Säkerhet AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva övning, utbildning och information inom brand- och säkerhetstjänster och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.