Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Gallagi AB

Org.nr Reg. 23 januari 2017 Säte Stockholm

Gallagi AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Stockholm som registrerades 2017. Gallagi AB redovisade 0 kronor i omsättning och 2,5 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska äga och förvalta aktier och annan lös- samt fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.

LEI 9845006FBC7FCCDC4643
Postadress
stocksund
c/o Långängsvägen 38
18275 STOCKSUND
Öppna i Google Maps
Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2017 | 9 år
Resultattillväxt
-62,1 %
Eget kapital
16 969 052SEK
Omsättning
- SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
2 457 786 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
99,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-06-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 juli 2025 → 30 juni 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
33508,3 %
Vinstmarginal
-
Soliditet Mycket bra
99,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Gallagi AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning -
Övrig omsättning -
Omsättning 0
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -34 500
Rörelseresultat -34 500
Finansiella intäkter 82 685
Finansiella kostnader -
Resultat efter finansnetto 2 457 786
Resultat före skatt 2 457 786
Skatt -10 518
Årets resultat 2 447 268

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Gallagi AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 6 979 622
Summa anläggningstillgångar 6 979 622
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 12 440
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 10 006 841
Summa omsättningstillgångar 10 019 331
SUMMA TILLGÅNGAR 16 998 953
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Gallagi AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 14 471 784
Fritt eget kapital 16 919 052
Summa eget kapital 16 969 052
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder 17 901
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder -
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 12 000
Summa kortfristiga skulder 29 901
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 16 998 953

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-
Kassalikviditet
33508,3 %
Soliditet
99,8 %
Skuldsättningsgrad
0
Avkastning eget kapital | ROE
14,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
0,3 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Avkastn. syss. kapital | ROCE
0,3 %
Skuldandel
0,2 %
Kontantkvot
33466,6 %
Rörelsekapital
9 989 430SEK
Effektiv skattesats
0,4 %
Altman Z-score
239.49 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 16 919 052
Total föreslagen disposition 16 919 052

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga fordringar 3 433 000 - - - 3 433 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 996 - 0 - 996
Andelar i intresseföretag 0 - - - 0
Andelar i koncernföretag 3 545 626 - 3 533 076 - 3 545 626

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 2 447 268 2 447 268
Balanseras i ny räkning 6 485 611 -6 485 611 0
Utdelning 2 400 000 - 2 400 000
Justerat ingående eget kapital - - 16 921 784
Övrig rörelse - - 16 969 052

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Resultaträkning - detalj
Resultat från andelar i koncernföretag 2 409 600
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 0

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Gallagi AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 jämförelseår 2022-12 2023-12 2025-06 2026-06
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 juli 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 30 juni 2025 30 juni 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 0 0 1 000 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning - 0 0 - -
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning - - - 0 0
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −34 −21 −16 −22 −34
Rörelseresultat efter avskrivningar −34 −21 −16 −22 −34
Finansiella intäkter 0 1 35 114 83
Finansiella kostnader 0 0 0 - -
Resultat efter finansnetto −76 80 −76 6 493 2 458
Resultat före skatt −76 −1 417 2 286 6 493 2 458
Skatt på årets resultat - - - −7 −11
Årets resultat −76 −1 417 2 286 2 286 2 447
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 10 325 9 057 9 939 9 939 6 980
Anläggningstillgångar 10 325 9 057 9 939 9 939 6 980
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - - -
Kassa och bank 992 853 858 858 10 007
Omsättningstillgångar 992 853 858 858 10 019
Summa tillgångar 11 317 9 910 10 796 10 796 16 999
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 11 267 9 850 10 386 10 386 16 919
Eget kapital 11 317 9 900 10 436 10 436 16 969
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 0 10 360 360 30
Summa eget kapital och skulder 11 317 9 910 10 796 10 796 16 999

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 16 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • P
    Per Larsson
    Styrelseledamot

Koncern

Gallagi AB 559098-0750

Intresseföretag (20-50 %)

Intresseföretag Org.nr Kapitalandel Bokfört värde
Aura Personal AB 559328-3020 - -

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Vanliga frågor om Gallagi AB

Vad har Gallagi AB för organisationsnummer?
Gallagi AB har organisationsnummer 559098-0750.
Vilken företagsform har Gallagi AB?
Gallagi AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 23 januari 2017.
Var ligger Gallagi AB?
Gallagi AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är stocksund, 18275 STOCKSUND.
Hur stor var omsättningen för Gallagi AB?
Gallagi AB omsatte 0 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Gallagi AB?
Gallagi AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 2,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Gallagi AB?
Soliditeten i Gallagi AB var 99,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vad gör Gallagi AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska äga och förvalta aktier och annan lös- samt fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.