Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

GANSCA Deponi Aktiebolag

Org.nr Reg. 21 augusti 1991 Momsreg.nr SE556431377201

GANSCA Deponi Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom deponering eller slutförvaring av farligt avfall som registrerades 1991. GANSCA Deponi Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. GANSCA Deponi Aktiebolag redovisade 13,1 miljoner kronor i omsättning och 35 336 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall anlägga och driva upplag för, i första hand, branschspecifikt industriavfall, utveckla och tillämpa ny deponiteknik samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor E | Vattenförsörjning; avloppsrening, avfallshantering och sanering
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BOX 13000
c/o EKA CHEMICALS AB
850 13 SUNDSVALL
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 1991 | 35 år
Omsättningstillväxt
5,6 %
Omsättning CAGR 4 år
-1,4 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
6 532 413SEK
Eget kapital
1 488 042SEK
Omsättning
13 064 826 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
35 336 SEK
Bokslut 2025
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
5,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
108,5 %
Vinstmarginal Svag
4,6 %
Soliditet Svag
5,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för GANSCA Deponi Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 11 783 262
Övrig omsättning 1 281 564
Omsättning 13 064 826
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -12 472 159
Rörelseresultat 592 667
Finansiella intäkter 12 917
Finansiella kostnader 570 248
Resultat efter finansnetto 35 336
Resultat före skatt 35 336
Skatt -38 554
Årets resultat -3 218

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för GANSCA Deponi Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 23 911 303
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 23 911 303
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 1 513 568
Övriga kortfristiga fordringar 8 852
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 343 513
Kassa och bank 0
Summa omsättningstillgångar 1 865 933
SUMMA TILLGÅNGAR 25 777 236
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för GANSCA Deponi Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 300 000
Reservfond 38 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 338 000
Balanserat resultat 1 153 260
Fritt eget kapital 1 150 042
Summa eget kapital 1 488 042
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar 11 396 365
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 9 000 000
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 11 172 288
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 419 723
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 671 570
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 629 248
Summa kortfristiga skulder 1 720 541
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 25 777 236

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
4,6 %
Kassalikviditet
108,5 %
Soliditet
5,8 %
Skuldsättningsgrad
16.32
Avkastning eget kapital | ROE
2,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
2,3 %
EBITDA
2 638 465SEK
Personalkostnader
1 872 487SEK
Personalkostnad / anställd
936 244SEK
Rörelsemarginal
5,0 %
Nettomarginal
0,0 %
Vinstmarginal före skatt
0,3 %
EBITDA-marginal
20,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
2,5 %
Skuldandel
94,2 %
Kontantkvot
0,0 %
Rörelsekapital
145 392SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.51ggr
Räntetäckningsgrad
1.1ggr
Omsättning / anställd
6 532 413SEK
Vinst / anställd
17 668SEK
Effektiv skattesats
109,1 %
Förädlingsvärde
4 510 952SEK
Förädlingsvärde / anställd
2 255 476SEK
Personalkostnadsandel
14,3 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Räntebärande nettoskuld
11 172 288SEK
Nettoskuld / EBITDA
4.2ggr
Altman Z-score
0.6 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 1 150 042
Total föreslagen disposition 1 150 042

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 24 600 017 -16 109 923 - -523 234 8 490 094
Pågående nyanläggningar 7 253 170 - - - 7 253 170
Inventarier, verktyg och installationer 1 009 664 -950 315 31 042 -30 642 59 349
Maskiner och andra tekniska anläggningar 62 450 249 -53 888 310 55 900 -1 834 207 8 561 939

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -3 218
Balanseras i ny räkning -13 480 13 480

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 8 561 939
Pågående nyanläggningar & förskott 7 253 170
Avsättningar - detalj
Övriga avsättningar 11 396 365

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Checkkredit - beviljat 3 500 000
Checkkredit - utnyttjat 2 172 288

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under året har GANSCA Deponi AB påbörjat bygget av en ny cell men som inte ännu tagits i bruk.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för GANSCA Deponi Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 jämförelseår 2022-12 2023-12 jämförelseår 2024-12 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 januari 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 12 460 14 477 12 991 11 043 11 783
Övrig omsättning 1 354 1 602 1 125 1 324 1 282
Omsättning 13 814 16 080 14 116 12 367 13 065
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −13 378 −15 669 −13 698 −11 758 −12 472
Rörelseresultat efter avskrivningar 436 410 418 609 593
Finansiella intäkter 0 6 103 14 13
Finansiella kostnader −373 −385 −500 −598 −570
Resultat efter finansnetto 63 32 21 25 35
Resultat före skatt 63 32 21 25 35
Skatt på årets resultat −56 −48 −34 −38 −39
Årets resultat 7 −16 −13 −13 −3
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 15 082 16 834 20 909 18 651 23 911
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 15 082 16 834 20 909 18 651 23 911
Varulager - - - - -
Kundfordringar 1 661 1 800 1 936 1 146 1 514
Kassa och bank 4 811 3 747 1 019 1 371 0
Omsättningstillgångar 6 615 5 773 4 234 2 998 1 866
Summa tillgångar 21 697 22 607 25 143 21 649 25 777
Aktiekapital 300 300 300 300 300
Fritt eget kapital 1 196 1 180 1 167 1 153 1 150
Eget kapital 1 534 1 518 1 505 1 491 1 488
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar 5 667 7 829 9 383 9 517 11 396
Långfristiga skulder 12 000 11 000 9 000 9 000 11 172
Leverantörsskulder 1 309 1 036 1 332 494 420
Kortfristiga skulder 2 496 2 260 5 256 1 641 1 721
Summa eget kapital och skulder 21 697 22 607 25 143 21 649 25 777

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2025, fastställd på årsstämman den 24 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • S
    Susanne Ehlin
    Verkställande direktör
  • S
    Susanne Svedman
    Verkställande direktör

Styrelse

  • A
    Anna Bestolchenkova
    Styrelseledamot
  • C
    Christian Fält
    Styrelseledamot
  • M
    Mats Kinert
    Styrelseledamot
  • I
    Ingela Magnusson
    Styrelseledamot
  • P
    Pär-Anders Nilsson
    Styrelseledamot
  • A
    Anders Roman
    Styrelseledamot
  • H
    Henrik Stridsberg
    Styrelseordförande

Revisorer

  • A
    Anders Felländer
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VAPELBÄCKSVÄGEN Huvudkontor
VAPELBÄCKSVÄGEN
854 68 SUNDSVALL
Sundsvall, Västernorrland 1-4 anställda 060554148

Företag i samma bransch

SNI 38322 | Deponering eller slutförvaring av farligt avfall | E | Vattenförsörjning; avloppsrening, avfallshantering och sanering

Vanliga frågor om GANSCA Deponi Aktiebolag

Vad har GANSCA Deponi Aktiebolag för organisationsnummer?
GANSCA Deponi Aktiebolag har organisationsnummer 556431-3772.
Vilken företagsform har GANSCA Deponi Aktiebolag?
GANSCA Deponi Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 21 augusti 1991.
Vilken adress har GANSCA Deponi Aktiebolag?
GANSCA Deponi Aktiebolag har den registrerade postadressen BOX 13000, 850 13 SUNDSVALL. Enligt SCB har GANSCA Deponi Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för GANSCA Deponi Aktiebolag?
GANSCA Deponi Aktiebolag omsatte 13,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade GANSCA Deponi Aktiebolag?
GANSCA Deponi Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 35 336 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade GANSCA Deponi Aktiebolag?
Soliditeten i GANSCA Deponi Aktiebolag var 5,8 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har GANSCA Deponi Aktiebolag?
GANSCA Deponi Aktiebolag hade i medeltal 2 anställda under 2025.
Har GANSCA Deponi Aktiebolag F-skatt?
Ja, GANSCA Deponi Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör GANSCA Deponi Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall anlägga och driva upplag för, i första hand, branschspecifikt industriavfall, utveckla och tillämpa ny deponiteknik samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.