Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Garant måleri AB

Org.nr Reg. 5 februari 2018 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559148170901

Garant måleri AB är ett aktivt aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Stockholm som registrerades 2018. Garant måleri AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Garant måleri AB redovisade 5,8 miljoner kronor i omsättning och 1,6 miljoner kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva måleri, inredning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
ALMAREVÄGEN 8 B LGH 1103
c/o GENTJAN ZEQO
176 76 JÄRFÄLLA
Öppna i Google Maps
Lönsam 8 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2018 | 8 år
Omsättningstillväxt
57,5 %
Omsättning CAGR 4 år
29,1 %
Resultattillväxt
59,8 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 902 356SEK
Eget kapital
1 725 296SEK
Omsättning
5 804 711 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
1 581 015 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
72,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
375,4 %
Vinstmarginal Mycket bra
27,3 %
Soliditet Mycket bra
72,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Garant måleri AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 5 804 711
Övrig omsättning -
Omsättning 5 804 711
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 238 575
Rörelseresultat 1 566 136
Finansiella intäkter 20 203
Finansiella kostnader 5 324
Resultat efter finansnetto 1 581 015
Resultat före skatt 1 581 015
Skatt -329 183
Årets resultat 1 251 832

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Garant måleri AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 285 767
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 285 767
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 703 914
Övriga kortfristiga fordringar 3
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter -
Kassa och bank 1 858 157
Summa omsättningstillgångar 2 562 074
SUMMA TILLGÅNGAR 2 847 841
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Garant måleri AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 423 464
Fritt eget kapital 1 675 296
Summa eget kapital 1 725 296
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 440 000
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 440 000
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 162 002
Skatteskulder 353 173
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 154 870
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 12 500
Summa kortfristiga skulder 682 545
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 2 847 841

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
27,3 %
Kassalikviditet
375,4 %
Soliditet
72,9 %
Skuldsättningsgrad
0.37
Avkastning eget kapital | ROE
76,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
55,7 %
EBITDA
1 631 643SEK
Personalkostnader
2 406 619SEK
Personalkostnad / anställd
1 203 310SEK
Rörelsemarginal
27,0 %
Nettomarginal
21,6 %
Vinstmarginal före skatt
27,2 %
EBITDA-marginal
28,1 %
Bruttomarginal
76,0 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
73,3 %
Skuldandel
39,4 %
Kontantkvot
272,2 %
Rörelsekapital
1 879 529SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.04ggr
Räntetäckningsgrad
298ggr
Omsättning / anställd
2 902 356SEK
Vinst / anställd
790 508SEK
Effektiv skattesats
20,8 %
Förädlingsvärde
4 038 262SEK
Förädlingsvärde / anställd
2 019 131SEK
Personalkostnadsandel
41,5 %
Bruttovinst
4 414 087SEK
Föreslagen utdelning
1 500 000SEK
Utdelningsandel
119,8 %
Altman Z-score
4.99 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 1 500 000
Föreslås balanseras i ny räkning 175 296
Total föreslagen disposition 1 675 296

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 363 051 -77 284 131 295 -37 297 285 767

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 1 251 832 1 251 832
Balanseras i ny räkning 592 344 -592 344 0
Utdelning 600 000 - 600 000
Justerat ingående eget kapital - - 1 073 464
Övrig rörelse - - 1 725 296

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Garant måleri AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 38 225 100 400 1 500
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 092 2 973 2 246 3 687 5 805
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 2 092 2 973 2 246 3 687 5 805
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 618 −2 482 −2 001 −2 701 −4 239
Rörelseresultat efter avskrivningar 474 492 245 985 1 566
Finansiella intäkter 0 0 0 5 20
Finansiella kostnader −3 −3 −1 −1 −5
Resultat efter finansnetto 471 489 244 989 1 581
Resultat före skatt 371 389 244 749 1 581
Skatt på årets resultat −77 −82 −52 −157 −329
Årets resultat 294 307 192 592 1 252
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 86 98 69 163 286
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 86 98 69 163 286
Varulager - - - - -
Kundfordringar 224 318 115 308 704
Kassa och bank 390 880 754 1 406 1 858
Omsättningstillgångar 615 1 201 926 1 737 2 562
Summa tillgångar 701 1 299 995 1 901 2 848
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 294 564 531 1 023 1 675
Eget kapital 344 614 581 1 073 1 725
Obeskattade reserver 100 200 200 440 440
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 23 92 13 81 162
Kortfristiga skulder 257 484 214 387 683
Summa eget kapital och skulder 701 1 299 995 1 901 2 848

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 8 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • G
    Gentjan Zeqo
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
ALMAREVÄGEN 8 B LGH 1103 Huvudkontor
ALMAREVÄGEN 8 B LGH 1103
176 76 JÄRFÄLLA
Järfälla, Stockholm 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43341 | Måleriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Garant måleri AB

Vad har Garant måleri AB för organisationsnummer?
Garant måleri AB har organisationsnummer 559148-1709.
Vilken företagsform har Garant måleri AB?
Garant måleri AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 5 februari 2018.
Var ligger Garant måleri AB?
Garant måleri AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är ALMAREVÄGEN 8 B LGH 1103, 176 76 JÄRFÄLLA. Enligt SCB har Garant måleri AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Garant måleri AB?
Garant måleri AB omsatte 5,8 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Garant måleri AB?
Garant måleri AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 1,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Garant måleri AB?
Soliditeten i Garant måleri AB var 72,9 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Garant måleri AB?
Garant måleri AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har Garant måleri AB F-skatt?
Ja, Garant måleri AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Garant måleri AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva måleri, inredning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.