Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Glory care AB

Org.nr Reg. 10 mars 2017 Säte SPÅNGA Momsreg.nr SE559104301201

Glory care AB är ett aktivt aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering med säte i SPÅNGA som registrerades 2017. Glory care AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Glory care AB redovisade 275 008 kronor i omsättning och 258 805 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget ska ägna sig åt bemanning av personal inom vård och personlig assistent samt HLR utbildning och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
STORVRETSVÄGEN 142
163 47 SPÅNGA
Öppna i Google Maps
Lönsam 7 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2017 | 9 år
Omsättningstillväxt
46,3 %
Omsättning CAGR 4 år
2,0 %
Resultattillväxt
60,2 %
Eget kapital
274 097SEK
Omsättning
275 008 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
258 805 SEK
Bokslut 2026
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
76,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
423,4 %
Vinstmarginal Mycket bra
94,1 %
Soliditet Mycket bra
76,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Glory care AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 275 008
Övrig omsättning -
Omsättning 275 008
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -16 400
Rörelseresultat 258 608
Finansiella intäkter 255
Finansiella kostnader 58
Resultat efter finansnetto 258 805
Resultat före skatt 258 805
Skatt -53 271
Årets resultat 205 534

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Glory care AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar -
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar -
Övriga kortfristiga fordringar 18 374
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 118 374
Kassa och bank 222 097
Summa omsättningstillgångar 358 845
SUMMA TILLGÅNGAR 358 845
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Glory care AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 18 563
Fritt eget kapital 224 097
Summa eget kapital 274 097
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder -
Skatteskulder -1 210
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 71 958
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 14 000
Summa kortfristiga skulder 84 748
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 358 845

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
94,1 %
Kassalikviditet
423,4 %
Soliditet
76,4 %
Skuldsättningsgrad
0.31
Avkastning eget kapital | ROE
94,4 %
Avkastning totalt kapital | ROA
72,1 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
94,0 %
Nettomarginal
74,7 %
Vinstmarginal före skatt
94,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
94,4 %
Skuldandel
23,6 %
Kontantkvot
262,1 %
Rörelsekapital
274 097SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.77ggr
Räntetäckningsgrad
4463.2ggr
Effektiv skattesats
20,6 %
Föreslagen utdelning
220 000SEK
Utdelningsandel
107,0 %
Altman Z-score
4.95 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 220 000
Föreslås balanseras i ny räkning 4 097
Total föreslagen disposition 224 097

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 205 534 205 534
Balanseras i ny räkning 128 231 -128 231 0
Utdelning 150 000 - 150 000
Justerat ingående eget kapital - - 218 563
Övrig rörelse - - 274 097

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Glory care AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 2023-08 2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 170 200 175 150 220
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 255 275 249 188 275
Övrig omsättning - - - - -
Omsättning 255 275 249 188 275
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −18 −12 −25 −26 −16
Rörelseresultat efter avskrivningar 236 262 225 162 259
Finansiella intäkter - 0 0 0 0
Finansiella kostnader 0 0 −1 0 0
Resultat efter finansnetto 236 262 224 162 259
Resultat före skatt 236 262 224 162 259
Skatt på årets resultat −49 −54 −46 −33 −53
Årets resultat 188 208 178 128 206
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - - -
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - - - -
Varulager - - - - -
Kundfordringar - 92 30 0 -
Kassa och bank 380 282 318 186 222
Omsättningstillgångar 472 469 386 265 359
Summa tillgångar 472 469 386 265 359
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 219 258 235 169 224
Eget kapital 269 308 285 219 274
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 30 0 - - -
Leverantörsskulder - - - - -
Kortfristiga skulder 173 161 101 46 85
Summa eget kapital och skulder 472 469 386 265 359

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 22 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • R
    Raymond Ardo
    Styrelseledamot
  • Y
    Yacoub Kanou
    Styrelseledamot

Fastställelseintyg

  • Y
    Yacoub Kanou
    Faststälelseintyg

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
STORVRETSVÄGEN 142 Huvudkontor
STORVRETSVÄGEN 142
163 47 SPÅNGA
Stockholm, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 78100 | Arbetsförmedling och rekrytering | O | Uthyrning, fastighetsservice, resetjänster och annan stödverksamhet

Vanliga frågor om Glory care AB

Vad har Glory care AB för organisationsnummer?
Glory care AB har organisationsnummer 559104-3012.
Vilken företagsform har Glory care AB?
Glory care AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 10 mars 2017.
Var ligger Glory care AB?
Glory care AB har sitt säte i SPÅNGA. Den registrerade postadressen är STORVRETSVÄGEN 142, 163 47 SPÅNGA. Enligt SCB har Glory care AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Glory care AB?
Glory care AB omsatte 275 008 kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Glory care AB?
Glory care AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 258 805 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Glory care AB?
Soliditeten i Glory care AB var 76,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Har Glory care AB F-skatt?
Ja, Glory care AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Glory care AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget ska ägna sig åt bemanning av personal inom vård och personlig assistent samt HLR utbildning och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.