Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Gräsmarks Cementvarufabrik AB

Org.nr Reg. 12 augusti 2015 Säte Torsby Momsreg.nr SE559022728501

Gräsmarks Cementvarufabrik AB är ett aktivt aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial med säte i Torsby som registrerades 2015. Gräsmarks Cementvarufabrik AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Gräsmarks Cementvarufabrik AB redovisade 2,3 miljoner kronor i omsättning och 224 412 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2024.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning och försäljning av sten-, betong-, och cementprodukter, försäljning av VA-produkter och produkter för väg och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 9845003A762F0F9DA028
Postadress
FORNÄS 36
c/o JOHAN LARSSON
686 98 GRÄSMARK
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2015 | 11 år
Omsättningstillväxt
-59,3 %
Omsättning CAGR 4 år
2,6 %
Anställningstillväxt
-100,0 %
Eget kapital
296 227SEK
Omsättning
2 298 697 SEK
Bokslut 2024
Resultat efter finansnetto
224 412 SEK
Bokslut 2024
Anställda
0
Medelantal | bokslut 2024
Soliditet
31,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2024-12-31

Bokslut 2024

Räkenskapsperiod 1 januari 2024 → 31 december 2024

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Svag
75,9 %
Vinstmarginal Bra
11,4 %
Soliditet Bra
31,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2024 för Gräsmarks Cementvarufabrik AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 816 272
Övrig omsättning 482 425
Omsättning 2 298 697
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -2 036 107
Rörelseresultat 262 590
Finansiella intäkter 114
Finansiella kostnader 21 075
Resultat efter finansnetto 224 412
Resultat före skatt 225 031
Skatt -54 783
Årets resultat 76 631

Balansräkning 2024

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2024 för Gräsmarks Cementvarufabrik AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 732 840
Finansiella anl.tillg. 32 842
Summa anläggningstillgångar 765 682
Omsättningstillgångar
Varulager 305 699
Kundfordringar 245 056
Övriga kortfristiga fordringar 2 117
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 7 169
Kassa och bank 90 332
Summa omsättningstillgångar 650 373
SUMMA TILLGÅNGAR 1 416 055
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2024 för Gräsmarks Cementvarufabrik AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 169 596
Fritt eget kapital 246 227
Summa eget kapital 296 227
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 51 325
Ackumulerade överavskrivningar 139 104
Summa obeskattade reserver 190 429
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 475 473
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 475 473
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 166 355
Leverantörsskulder 107 447
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 93 912
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 86 212
Summa kortfristiga skulder 453 926
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 416 055

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
11,4 %
Kassalikviditet
75,9 %
Soliditet
31,6 %
Skuldsättningsgrad
2.16
Avkastning eget kapital | ROE
50,2 %
Avkastning totalt kapital | ROA
18,6 %
EBITDA
374 140SEK
Personalkostnader
14 636SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
14,5 %
Nettomarginal
4,2 %
Vinstmarginal före skatt
9,8 %
EBITDA-marginal
16,3 %
Bruttomarginal
28,1 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
27,3 %
Skuldandel
79,1 %
Kontantkvot
19,9 %
Rörelsekapital
196 447SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.62ggr
Räntetäckningsgrad
12.5ggr
Effektiv skattesats
24,3 %
Förädlingsvärde
388 776SEK
Personalkostnadsandel
0,6 %
Bruttovinst
645 581SEK
Föreslagen utdelning
160 000SEK
Utdelningsandel
208,8 %
Räntebärande nettoskuld
551 496SEK
Nettoskuld / EBITDA
1.5ggr
Altman Z-score
2.17 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 160 000
Föreslås balanseras i ny räkning 96 475
Total föreslagen disposition 256 475

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Byggnader och mark 38 480 - - - 38 480
Inventarier, verktyg och installationer 215 000 -161 515 - -268 262 53 485
Andra långfristiga värdepappersinnehav 46 755 - 47 755 - 46 755

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 170 248 170 248
Balanseras i ny räkning 76 631 -76 631 0
Utdelning 160 000 - 160 000
Justerat ingående eget kapital - - 296 227
Övrig rörelse - - 306 475

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Checkräkningskredit (kortfr.) 0
Skulder till kreditinstitut (kortfr.) 166 355
Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 1 751
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. 18 968
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 85 619

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 300 000
Checkkredit - beviljat 300 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Gräsmarks Cementvarufabrik AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2020-12 sammandrag 2021-12 jämförelseår 2022-12 2023-12 2024-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2020 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024
Slutdatum 31 december 2020 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 31 december 2024
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 160 160
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 2 071 3 961 5 895 5 642 1 816
Övrig omsättning - 87 7 0 482
Omsättning - 3 999 5 902 5 642 2 299
Lagerförändring - −48 0 - -
Rörelsekostnader - −3 970 −5 940 −5 525 −2 036
Rörelseresultat efter avskrivningar - 29 −38 117 263
Finansiella intäkter - 4 4 0 0
Finansiella kostnader - −23 −56 −51 −21
Resultat efter finansnetto 193 10 −105 67 224
Resultat före skatt - 11 −37 93 225
Skatt på årets resultat - −11 0 −16 −55
Årets resultat - 1 −37 77 77
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - 877 1 068 733 733
Finansiella anläggningstillgångar - 60 21 33 33
Anläggningstillgångar - 937 1 089 766 766
Varulager - 356 356 306 306
Kundfordringar - 776 455 245 245
Kassa och bank - 1 1 90 90
Omsättningstillgångar - 1 194 911 650 650
Summa tillgångar - 2 131 2 000 1 416 1 416
Aktiekapital - 50 50 50 50
Fritt eget kapital - 206 170 246 246
Eget kapital - 256 220 296 296
Obeskattade reserver - 285 217 190 190
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 472 661 475 475
Leverantörsskulder - 440 306 107 107
Kortfristiga skulder - 1 117 902 454 454
Summa eget kapital och skulder - 2 131 2 000 1 416 1 416

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2024, fastställd på årsstämman den 22 maj 2025. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • T
    Tommy Linder
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
GRINNEMO Huvudkontor
GRINNEMO
686 98 GRÄSMARK
Sunne, Värmland 1-4 anställda

Företag i samma bransch

SNI 46831 | Partihandel med virke och andra byggmaterial | G | Handel

Vanliga frågor om Gräsmarks Cementvarufabrik AB

Vad har Gräsmarks Cementvarufabrik AB för organisationsnummer?
Gräsmarks Cementvarufabrik AB har organisationsnummer 559022-7285.
Vilken företagsform har Gräsmarks Cementvarufabrik AB?
Gräsmarks Cementvarufabrik AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 12 augusti 2015.
Var ligger Gräsmarks Cementvarufabrik AB?
Gräsmarks Cementvarufabrik AB har sitt säte i Torsby. Den registrerade postadressen är FORNÄS 36, 686 98 GRÄSMARK. Enligt SCB har Gräsmarks Cementvarufabrik AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Gräsmarks Cementvarufabrik AB?
Gräsmarks Cementvarufabrik AB omsatte 2,3 miljoner kronor under räkenskapsåret 2024. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Gräsmarks Cementvarufabrik AB?
Gräsmarks Cementvarufabrik AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 224 412 kronor under räkenskapsåret 2024.
Vilken soliditet hade Gräsmarks Cementvarufabrik AB?
Soliditeten i Gräsmarks Cementvarufabrik AB var 31,6 % under räkenskapsåret 2024. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Gräsmarks Cementvarufabrik AB?
Gräsmarks Cementvarufabrik AB hade i medeltal 0 anställda under 2024.
Har Gräsmarks Cementvarufabrik AB F-skatt?
Ja, Gräsmarks Cementvarufabrik AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Gräsmarks Cementvarufabrik AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning och försäljning av sten-, betong-, och cementprodukter, försäljning av VA-produkter och produkter för väg och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.