Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Gramlux Foods AB

Org.nr Reg. 5 maj 2023 Momsreg.nr SE559433023401

Gramlux Foods AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades 2023. Gramlux Foods AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Gramlux Foods AB redovisade 19,6 miljoner kronor i omsättning och 953 842 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Postorderhandel och detaljhandel med konfektyr och nikotin påsar utan tobak. Konsultverksamhet avseende företags organisation

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor G | Handel
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
KÅSATORPSVÄGEN 5
541 34 SKÖVDE
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2023 | 3 år
Omsättningstillväxt
220,1 %
Omsättning CAGR 2 år
492,6 %
Resultattillväxt
-31,7 %
Omsättning / anställd
9 791 296SEK
Eget kapital
1 654 903SEK
Omsättning
19 582 593 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
953 842 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
48,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
205,2 %
Vinstmarginal Svag
5,0 %
Soliditet Mycket bra
48,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Gramlux Foods AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 19 318 876
Övrig omsättning 263 717
Omsättning 19 582 593
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -18 604 293
Rörelseresultat 978 300
Finansiella intäkter 57
Finansiella kostnader 24 515
Resultat efter finansnetto 953 842
Resultat före skatt 953 842
Skatt -208 371
Årets resultat 745 471

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Gramlux Foods AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 239 499
Finansiella anl.tillg. 31 000
Summa anläggningstillgångar 270 499
Omsättningstillgångar
Varulager 536 169
Kundfordringar 2 234 165
Övriga kortfristiga fordringar 191 356
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 172 946
Kassa och bank 9
Summa omsättningstillgångar 3 134 645
SUMMA TILLGÅNGAR 3 405 144
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Gramlux Foods AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 25 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 25 000
Balanserat resultat 884 432
Fritt eget kapital 1 629 903
Summa eget kapital 1 654 903
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 259 853
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder 483 619
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 443 791
Skatteskulder 511 306
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 277 681
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 33 844
Summa kortfristiga skulder 1 266 622
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 3 405 144

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
5,0 %
Kassalikviditet
205,2 %
Soliditet
48,6 %
Skuldsättningsgrad
1.06
Avkastning eget kapital | ROE
57,6 %
Avkastning totalt kapital | ROA
28,7 %
EBITDA
1 038 174SEK
Personalkostnader
1 265 498SEK
Personalkostnad / anställd
632 749SEK
Rörelsemarginal
5,1 %
Nettomarginal
3,9 %
Vinstmarginal före skatt
4,9 %
EBITDA-marginal
5,3 %
Bruttomarginal
19,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
45,7 %
Skuldandel
51,4 %
Kontantkvot
0,0 %
Rörelsekapital
1 868 023SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.75ggr
Räntetäckningsgrad
39.9ggr
Omsättning / anställd
9 791 296SEK
Vinst / anställd
476 921SEK
Effektiv skattesats
21,8 %
Förädlingsvärde
2 303 672SEK
Förädlingsvärde / anställd
1 151 836SEK
Personalkostnadsandel
6,5 %
Bruttovinst
3 877 492SEK
Föreslagen utdelning
0SEK
Utdelningsandel
0,0 %
Räntebärande nettoskuld
483 610SEK
Nettoskuld / EBITDA
0.5ggr
Altman Z-score
7.57 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning 1 629 903
Total föreslagen disposition 1 629 903

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 299 373 -59 874 299 373 -59 874 239 499
Andra långfristiga fordringar 31 000 - - - 31 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 745 471
Balanseras i ny räkning 1 092 213 -1 092 213
Utdelning 218 698 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Skulder - detalj
Långfristiga skulder som förfaller efter 5 år 62 713

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 1 000 000
Checkkredit - beviljat 1 000 000
Checkkredit - utnyttjat 223 766

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolagets omsättning har ökat med 175 procent jämfört med föregående år. Ökningen är främst hänförlig till en ökad försäljning och en starkare efterfrågan på bolagets produkter på den internationella marknaden.

Revisionsinformation

Vem som granskat årsredovisningen och vad det kostat.

Revisionsbolag Baker Tilly MLT Kommanditbolag

Flerårsjämförelse

Senaste 3 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Gramlux Foods AB - senaste 3 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 5 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - -
Löner övriga - - -
Föreslagen utdelning 0 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK
Nettoomsättning 558 7 034 19 319
Övrig omsättning - 2 264
Omsättning 558 6 118 19 583
Lagerförändring - −918 -
Rörelsekostnader −537 −4 716 −18 604
Rörelseresultat efter avskrivningar 21 1 401 978
Finansiella intäkter 0 0 0
Finansiella kostnader −7 −4 −25
Resultat efter finansnetto 14 1 397 954
Resultat före skatt 14 1 397 954
Skatt på årets resultat −3 −305 −208
Årets resultat 11 1 092 745
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 239
Finansiella anläggningstillgångar - 31 31
Anläggningstillgångar - 31 270
Varulager 88 982 536
Kundfordringar 27 221 2 234
Kassa och bank - 149 0
Omsättningstillgångar 115 1 690 3 135
Summa tillgångar 115 1 721 3 405
Aktiekapital 25 25 25
Fritt eget kapital 11 1 103 1 630
Eget kapital 36 1 128 1 655
Obeskattade reserver - - -
Avsättningar - - -
Långfristiga skulder 52 12 484
Leverantörsskulder 19 3 444
Kortfristiga skulder 28 581 1 267
Summa eget kapital och skulder 115 1 721 3 405

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 27 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • K
    Karen Khachatryan
    Verkställande direktör

Styrelse

  • N
    Natale Michael
    Styrelseordförande
  • Ö
    Ömur Göghan
    Suppleant

Revisorer

  • V
    Valon Makolli Huvudansvarig
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
KÅSATORPSVÄGEN 5 Huvudkontor
KÅSATORPSVÄGEN 5
541 34 SKÖVDE
Skövde, Västra Götaland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 47113 | Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak | G | Handel

Vanliga frågor om Gramlux Foods AB

Vad har Gramlux Foods AB för organisationsnummer?
Gramlux Foods AB har organisationsnummer 559433-0234.
Vilken företagsform har Gramlux Foods AB?
Gramlux Foods AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 5 maj 2023.
Vilken adress har Gramlux Foods AB?
Gramlux Foods AB har den registrerade postadressen KÅSATORPSVÄGEN 5, 541 34 SKÖVDE. Enligt SCB har Gramlux Foods AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Gramlux Foods AB?
Gramlux Foods AB omsatte 19,6 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Gramlux Foods AB?
Gramlux Foods AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 953 842 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Gramlux Foods AB?
Soliditeten i Gramlux Foods AB var 48,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Gramlux Foods AB?
Gramlux Foods AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har Gramlux Foods AB F-skatt?
Ja, Gramlux Foods AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Gramlux Foods AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Postorderhandel och detaljhandel med konfektyr och nikotin påsar utan tobak. Konsultverksamhet avseende företags organisation

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.