Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Grow in Chamber AB

Org.nr Reg. 25 april 2018 Säte Stockholm Momsreg.nr SE559156937001

Grow in Chamber AB är ett aktivt aktiebolag inom tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner med säte i Stockholm som registrerades 2018. Grow in Chamber AB är registrerat för F-skatt och moms. Grow in Chamber AB redovisade 122 193 kronor i omsättning och −82 642 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling av produkter för och metoder till förbättrad växt av grönskar, säd och foder, och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor C | Tillverkning
✓ F-skatt ✓ Moms ✕ Arbetsgivare
Del av koncern Apatrid Holding AB 559312-6898
Postadress
BOX 24046
104 50 STOCKHOLM
Öppna i Google Maps
Mikroföretag I koncern Etablerat sedan 2018 | 8 år
Omsättningstillväxt
-76,1 %
Omsättning CAGR 4 år
4,0 %
Resultattillväxt
-174,4 %
Eget kapital
1 507 990SEK
Omsättning
122 193 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
-82 642 SEK
Bokslut 2025
Anställda
–
Uppgift saknas
Soliditet
29,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-12-31

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 juli 2024 → 31 december 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
12,5 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-35,2 %
Soliditet Bra
29,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Grow in Chamber AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 122 193
Övrig omsättning -
Omsättning 122 193
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -165 313
Rörelseresultat -43 121
Finansiella intäkter 63
Finansiella kostnader 14 584
Resultat efter finansnetto -82 642
Resultat före skatt -47 427
Skatt 0
Årets resultat -47 427

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Grow in Chamber AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. 2 693 662
Materiella anl.tillg. -
Finansiella anl.tillg. 1 991 525
Summa anläggningstillgångar 4 685 187
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 1
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank -1
Summa omsättningstillgångar 452 584
SUMMA TILLGÅNGAR 5 137 771
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Grow in Chamber AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 1 075 000
Reservfond -
Överkursfond 7 425 000
Bundet eget kapital 1 235 468
Balanserat resultat -7 105 051
Fritt eget kapital 272 522
Summa eget kapital 1 507 990
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 0
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0
Skatteskulder 0
Skulder till koncernföretag 0
Övriga kortfristiga skulder 3 209 780
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 420 000
Summa kortfristiga skulder 3 629 780
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 137 771

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-35,2 %
Kassalikviditet
12,5 %
Soliditet
29,4 %
Skuldsättningsgrad
2.41
Avkastning eget kapital | ROE
-5,5 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-0,8 %
EBITDA
-SEK
Personalkostnader
-SEK
Personalkostnad / anställd
-SEK
Rörelsemarginal
-35,3 %
Nettomarginal
-38,8 %
Vinstmarginal före skatt
-38,8 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-2,9 %
Skuldandel
70,6 %
Kontantkvot
-0,0 %
Rörelsekapital
-3 177 196SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.02ggr
Räntetäckningsgrad
-3ggr
Altman Z-score
-1.44 distress

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 272 522
Total föreslagen disposition 272 522

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Andra långfristiga värdepappersinnehav 1 991 525 - - - 1 991 525
Andelar i koncernföretag 0 - 75 000 - 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Uppskrivningsfond Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - - - -47 427 -47 427
Balanseras i ny räkning - 0 54 044 -54 044 0
Förändring reservfond - 0 0 - 0
Upplösning uppskrivningsfond 0 - 0 - 0
Övrig rörelse - - - 0 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Immateriella tillgångar - detalj
Koncessioner, patent & licenser 2 693 662
Eget kapital - komponenter
Uppskrivningsfond 160 468
Resultaträkning - detalj
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. 25 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Grow in Chamber AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-06 2022-06 2023-06 2024-06 jämförelseår 2025-12
Bokslutsperiod
Startdatum 1 juli 2020 1 juli 2021 1 juli 2022 1 juli 2023 1 juli 2024
Slutdatum 30 juni 2021 30 juni 2022 30 juni 2023 30 juni 2024 31 december 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - 0 - -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 0 0 155 512 122
Övrig omsättning 105 105 - - -
Omsättning 105 105 155 512 122
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −544 −544 −173 −401 −165
Rörelseresultat efter avskrivningar −439 −439 −18 111 −43
Finansiella intäkter 0 - - 0 0
Finansiella kostnader −434 −434 −174 0 −15
Resultat efter finansnetto −873 −873 148 111 −83
Resultat före skatt −873 −873 148 76 −47
Skatt på årets resultat - - - −22 0
Årets resultat −873 −873 148 54 −47
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 2 660 2 694 2 694 2 694 2 694
Materiella anläggningstillgångar 0 - - - -
Finansiella anläggningstillgångar 2 500 2 500 2 017 2 092 1 992
Anläggningstillgångar 5 160 5 194 4 710 4 785 4 685
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - 81 0
Kassa och bank 0 3 33 3 0
Omsättningstillgångar 676 464 603 817 453
Summa tillgångar 5 837 5 658 5 313 5 602 5 138
Aktiekapital 1 075 1 075 1 075 1 075 1 075
Fritt eget kapital 232 118 266 320 273
Eget kapital 1 467 1 354 1 501 1 555 1 508
Obeskattade reserver - - - 35 0
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 0 - - - -
Leverantörsskulder 40 0 58 86 0
Kortfristiga skulder 4 369 4 304 3 812 4 011 3 630
Summa eget kapital och skulder 5 837 5 658 5 313 5 602 5 138

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • M
    Mikael Cederholm
    Styrelseledamot
  • T
    Thomas Örvén
    Styrelseledamot
  • B
    Bo Svensso
    Styrelseledamot
  • B
    Britt Monica Svensson
    Styrelseledamot

Koncern

Grow in Chamber AB ingår i en koncern. Grow in Chamber AB har 1 dotterbolag.

Apatrid Holding AB 559312-6898
Grow in Chamber AB 559156-9370
Aktiebolaget Öland Invest 559226-0789 - 100,0 %
Apatrid AB 556204-7844
Grönhögen Entreprenad AB 559232-8560 - Grow in Chamber AB äger 100,0 %

Dotterbolag - detaljerat

Dotterbolag Org.nr Kapitalandel Röstandel Antal aktier Bokfört värde
Grönhögen Entreprenad AB 559232-8560 100,0 % 100,0 % 500 25 000

Källa: Bolagsverket bulkfil, SCB Företagsregistret.

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
Arbetsställe Huvudkontor
STOCKHOLM
Stockholm, Stockholm

Företag i samma bransch

SNI 28300 | Tillverkning av jord- och skogsbruksmaskiner | C | Tillverkning

Vanliga frågor om Grow in Chamber AB

Vad har Grow in Chamber AB för organisationsnummer?
Grow in Chamber AB har organisationsnummer 559156-9370.
Vilken företagsform har Grow in Chamber AB?
Grow in Chamber AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 april 2018.
Var ligger Grow in Chamber AB?
Grow in Chamber AB har sitt säte i Stockholm. Den registrerade postadressen är BOX 24046, 104 50 STOCKHOLM. Enligt SCB har Grow in Chamber AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Grow in Chamber AB?
Grow in Chamber AB omsatte 122 193 kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Grow in Chamber AB?
Grow in Chamber AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −82 642 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Grow in Chamber AB?
Soliditeten i Grow in Chamber AB var 29,4 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Vem äger Grow in Chamber AB?
Grow in Chamber AB ingår i en koncern. Moderbolag är Apatrid Holding AB (org.nr 559312-6898).
Har Grow in Chamber AB F-skatt?
Ja, Grow in Chamber AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Grow in Chamber AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Föremålet för bolagets verksamhet är utveckling av produkter för och metoder till förbättrad växt av grönskar, säd och foder, och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.