Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB

Org.nr Reg. 1 december 1994 Momsreg.nr SE556500414901

HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB är ett aktivt aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader som registrerades 1994. HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB redovisade 4,5 miljoner kronor i omsättning och −476 627 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva isolering och byggnation av hus med naturliga material, försäljning av hållbara byggprodukter, byggnadsvård, konsultation inom byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också ägna sig åt tävling med travhästar, uppfödning av och ha handel med travhästar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ägna sig åt byggnation och försäljning av beboeliga fritidsbåtar.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
HEJARGRÄND 2
c/o C/o Nelia Isolering AB
721 33 VÄSTERÅS
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående EK under aktiekapital Etablerat sedan 1994 | 31 år
Omsättningstillväxt
-41,1 %
Omsättning CAGR 4 år
-14,7 %
Resultattillväxt
-245,9 %
Anställningstillväxt
-33,3 %
Omsättning / anställd
2 247 378SEK
Eget kapital
71 887SEK
Omsättning
4 494 757 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-476 627 SEK
Bokslut 2026
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
6,4 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Inte tillfredsställande
5,0 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-10,6 %
Soliditet Svag
6,4 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 3 581 382
Övrig omsättning 913 375
Omsättning 4 494 757
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 968 976
Rörelseresultat -474 219
Finansiella intäkter -102
Finansiella kostnader 2 306
Resultat efter finansnetto -476 627
Resultat före skatt -476 627
Skatt -
Årets resultat -476 627

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 076 992
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 1 076 992
Omsättningstillgångar
Varulager 0
Kundfordringar 5 666
Övriga kortfristiga fordringar 44 058
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 0
Kassa och bank 2 679
Summa omsättningstillgångar 52 403
SUMMA TILLGÅNGAR 1 129 395
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 448 514
Fritt eget kapital -28 113
Summa eget kapital 71 887
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 68 034
Skatteskulder 7 169
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 902 305
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 80 000
Summa kortfristiga skulder 1 057 508
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 129 395

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-10,6 %
Kassalikviditet
5,0 %
Soliditet
6,4 %
Skuldsättningsgrad
14.71
Avkastning eget kapital | ROE
-663,0 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-42,0 %
EBITDA
-468 219SEK
Personalkostnader
1 299 244SEK
Personalkostnad / anställd
649 622SEK
Rörelsemarginal
-13,2 %
Nettomarginal
-13,3 %
Vinstmarginal före skatt
-10,6 %
EBITDA-marginal
-10,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-659,8 %
Skuldandel
93,6 %
Kontantkvot
0,3 %
Rörelsekapital
-1 005 105SEK
Kapitalomsättningshastighet
3.98ggr
Räntetäckningsgrad
-205.7ggr
Omsättning / anställd
2 247 378SEK
Vinst / anställd
-238 314SEK
Förädlingsvärde
831 025SEK
Förädlingsvärde / anställd
415 512SEK
Personalkostnadsandel
28,9 %
Föreslagen utdelning
0SEK
Altman Z-score
1.59 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 0
Föreslås balanseras i ny räkning -28 113

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Pågående nyanläggningar 1 058 991 - - - 1 058 991
Inventarier, verktyg och installationer 30 001 -12 000 - -60 348 18 001

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - -476 627
Balanseras i ny räkning 326 585 -326 585

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Pågående nyanläggningar & förskott 1 058 991
Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 0

Övriga upplysningar

Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har under räkenskapsåret påbörjat en avveckling av verksamheten.

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 sammandrag 2023-04 sammandrag 2024-04 jämförelseår 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 0 0
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 8 472 7 287 5 837 6 343 3 581
Övrig omsättning - - 766 1 291 913
Omsättning - - 6 603 7 634 4 495
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - −7 041 −7 300 −4 969
Rörelseresultat efter avskrivningar - - −438 334 −474
Finansiella intäkter - - 0 −1 0
Finansiella kostnader - - −7 −7 −2
Resultat efter finansnetto 308 67 −444 327 −477
Resultat före skatt - - −444 327 −477
Skatt på årets resultat - - - - -
Årets resultat - - −444 327 −477
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - 1 229 1 169 1 077
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar - - 1 229 1 169 1 077
Varulager - - 185 264 0
Kundfordringar - - 348 540 6
Kassa och bank - - 48 89 3
Omsättningstillgångar - - 853 1 091 52
Summa tillgångar - - 2 082 2 259 1 129
Aktiekapital - - 100 100 100
Fritt eget kapital - - 122 449 −28
Eget kapital - - 222 549 72
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - 476 562 68
Kortfristiga skulder - - 1 860 1 711 1 058
Summa eget kapital och skulder - - 2 082 2 259 1 129

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 28 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • K
    Katarina Maria Andersson
    Styrelseledamot

Revisorer

  • G
    Gabriel Kartal
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
METALLVERKSGATAN 5 Huvudkontor
METALLVERKSGATAN 5
721 30 VÄSTERÅS
Västerås, Västmanland Karta

Företag i samma bransch

SNI 41000 | Byggande av bostadshus och andra byggnader | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB

Vad har HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB för organisationsnummer?
HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB har organisationsnummer 556500-4149.
Vilken företagsform har HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB?
HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 1 december 1994.
Vilken adress har HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB?
HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB har den registrerade postadressen HEJARGRÄND 2, 721 33 VÄSTERÅS. Enligt SCB har HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB?
HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB omsatte 4,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB?
HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −476 627 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB?
Soliditeten i HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB var 6,4 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB?
HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB hade i medeltal 2 anställda under 2026.
Har HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB F-skatt?
Ja, HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör HÅLLBARA HUS I VÄSTERÅS AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva isolering och byggnation av hus med naturliga material, försäljning av hållbara byggprodukter, byggnadsvård, konsultation inom byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också ägna sig åt tävling med travhästar, uppfödning av och ha handel med travhästar samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ägna sig åt byggnation och försäljning av beboeliga fritidsbåtar.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.