Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Höjdsnickarna Västerås AB

Org.nr Reg. 12 maj 2014 Säte Västerås Momsreg.nr SE556971345501

Höjdsnickarna Västerås AB är ett aktivt aktiebolag med säte i Västerås som registrerades 2014. Höjdsnickarna Västerås AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Höjdsnickarna Västerås AB redovisade 2,1 miljoner kronor i omsättning och 314 683 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Företaget ska bedriva bygg och anläggningsverksamhet inriktat mot höghöjdsarbete, handel med byggvaror och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
TÖSTA 12
c/o DANIEL DAHLVIK
725 94 VÄSTERÅS
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2014 | 12 år
Omsättningstillväxt
15,9 %
Omsättning CAGR 4 år
11,1 %
Resultattillväxt
5,3 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
2 061 414SEK
Eget kapital
739 474SEK
Omsättning
2 061 414 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
314 683 SEK
Bokslut 2026
Anställda
1
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
72,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
386,8 %
Vinstmarginal Mycket bra
15,3 %
Soliditet Mycket bra
72,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Höjdsnickarna Västerås AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 2 037 046
Övrig omsättning 24 368
Omsättning 2 061 414
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 747 120
Rörelseresultat 314 294
Finansiella intäkter 389
Finansiella kostnader 0
Resultat efter finansnetto 314 683
Resultat före skatt 241 559
Skatt -49 944
Årets resultat 191 616

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Höjdsnickarna Västerås AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 39 221
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 39 221
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 630 844
Övriga kortfristiga fordringar 103 014
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 7 264
Kassa och bank 359 409
Summa omsättningstillgångar 1 128 174
SUMMA TILLGÅNGAR 1 167 395
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Höjdsnickarna Västerås AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 497 858
Fritt eget kapital 689 474
Summa eget kapital 739 474
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 113 558
Ackumulerade överavskrivningar 22 658
Summa obeskattade reserver 136 216
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 22 549
Skatteskulder 23 460
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 245 696
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter -
Summa kortfristiga skulder 291 705
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 167 395

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
15,3 %
Kassalikviditet
386,8 %
Soliditet
72,6 %
Skuldsättningsgrad
0.38
Avkastning eget kapital | ROE
37,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
27,0 %
EBITDA
338 550SEK
Personalkostnader
613 530SEK
Personalkostnad / anställd
613 530SEK
Rörelsemarginal
15,4 %
Nettomarginal
9,4 %
Vinstmarginal före skatt
11,7 %
EBITDA-marginal
16,4 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
35,9 %
Skuldandel
36,7 %
Kontantkvot
123,2 %
Rörelsekapital
836 469SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.77ggr
Omsättning / anställd
2 061 414SEK
Vinst / anställd
314 683SEK
Effektiv skattesats
20,7 %
Förädlingsvärde
952 080SEK
Förädlingsvärde / anställd
952 080SEK
Personalkostnadsandel
29,8 %
Föreslagen utdelning
125 000SEK
Utdelningsandel
65,2 %
Altman Z-score
4.18 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 125 000
Föreslås balanseras i ny räkning 564 474
Total föreslagen disposition 689 474

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 315 993 -276 772 - -24 256 39 221

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 191 616 191 616
Balanseras i ny räkning 215 465 -215 465 0
Justerat ingående eget kapital - - 547 858
Övrig rörelse - - 739 474

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 27 643
Bokslutsdispositioner & skatt - detalj
Förändring av överavskrivningar 7 694

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Höjdsnickarna Västerås AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 125
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 1 347 1 335 782 1 753 2 037
Övrig omsättning 8 11 13 25 24
Omsättning 1 355 1 347 795 1 778 2 061
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −1 595 −1 267 −988 −1 480 −1 747
Rörelseresultat efter avskrivningar −240 80 −193 298 314
Finansiella intäkter 0 0 1 1 0
Finansiella kostnader 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −240 80 −192 299 315
Resultat före skatt −26 24 −137 236 242
Skatt på årets resultat 0 −1 0 −20 −50
Årets resultat −26 23 −137 215 192
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 88 122 88 63 39
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 88 122 88 63 39
Varulager - - - - -
Kundfordringar 0 62 0 9 631
Kassa och bank 109 403 165 683 359
Omsättningstillgångar 453 570 317 763 1 128
Summa tillgångar 542 692 405 827 1 167
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 396 419 282 498 689
Eget kapital 446 469 332 548 739
Obeskattade reserver 0 55 0 63 136
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 94 15 60 16 23
Kortfristiga skulder 96 167 72 216 292
Summa eget kapital och skulder 542 692 405 827 1 167

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 16 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • D
    Daniel Dahlvik
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
TÖSTA 12 Huvudkontor
TÖSTA 12
725 94 VÄSTERÅS
Västerås, Västmanland 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43999 | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Höjdsnickarna Västerås AB

Vad har Höjdsnickarna Västerås AB för organisationsnummer?
Höjdsnickarna Västerås AB har organisationsnummer 556971-3455.
Vilken företagsform har Höjdsnickarna Västerås AB?
Höjdsnickarna Västerås AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 12 maj 2014.
Var ligger Höjdsnickarna Västerås AB?
Höjdsnickarna Västerås AB har sitt säte i Västerås. Den registrerade postadressen är TÖSTA 12, 725 94 VÄSTERÅS. Enligt SCB har Höjdsnickarna Västerås AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Höjdsnickarna Västerås AB?
Höjdsnickarna Västerås AB omsatte 2,1 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Höjdsnickarna Västerås AB?
Höjdsnickarna Västerås AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 314 683 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Höjdsnickarna Västerås AB?
Soliditeten i Höjdsnickarna Västerås AB var 72,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Höjdsnickarna Västerås AB?
Höjdsnickarna Västerås AB hade i medeltal 1 anställda under 2026.
Har Höjdsnickarna Västerås AB F-skatt?
Ja, Höjdsnickarna Västerås AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Höjdsnickarna Västerås AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Företaget ska bedriva bygg och anläggningsverksamhet inriktat mot höghöjdsarbete, handel med byggvaror och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.