Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Hantverksportalen i Mälardalen AB

Org.nr Reg. 30 juni 2016 Momsreg.nr SE559068073101

Hantverksportalen i Mälardalen AB är ett aktivt aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten som registrerades 2016. Hantverksportalen i Mälardalen AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Hantverksportalen i Mälardalen AB redovisade 4,2 miljoner kronor i omsättning och 138 747 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Byggnadsverksamhet och snickeri.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor F | Byggverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Hantverksportalen i Mälardalen AB logotyp
Postadress
VÄDERKVARNSGATAN 42 D LGH 1101
c/o Roger Hellström
753 26 UPPSALA
Öppna i Google Maps
Lönsam 3 år i rad Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
-1,4 %
Omsättning CAGR 4 år
3,0 %
Resultattillväxt
-41,8 %
Anställningstillväxt
50,0 %
Omsättning / anställd
1 414 557SEK
Eget kapital
377 119SEK
Omsättning
4 243 670 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
138 747 SEK
Bokslut 2026
Anställda
3
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
51,8 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-08-31

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 september 2025 → 31 augusti 2026

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
196,1 %
Vinstmarginal Svag
3,3 %
Soliditet Mycket bra
51,8 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Hantverksportalen i Mälardalen AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 4 243 670
Övrig omsättning -
Omsättning 4 243 670
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -4 104 679
Rörelseresultat 138 991
Finansiella intäkter 488
Finansiella kostnader 732
Resultat efter finansnetto 138 747
Resultat före skatt 138 747
Skatt -30 553
Årets resultat 108 194

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Hantverksportalen i Mälardalen AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 39 600
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 39 600
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 484 557
Övriga kortfristiga fordringar 27 688
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 92 283
Kassa och bank 84 156
Summa omsättningstillgångar 688 684
SUMMA TILLGÅNGAR 728 284
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Hantverksportalen i Mälardalen AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 218 925
Fritt eget kapital 327 119
Summa eget kapital 377 119
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 71 592
Skatteskulder 74 681
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 82 719
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 122 173
Summa kortfristiga skulder 351 165
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 728 284

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
3,3 %
Kassalikviditet
196,1 %
Soliditet
51,8 %
Skuldsättningsgrad
0.93
Avkastning eget kapital | ROE
36,8 %
Avkastning totalt kapital | ROA
19,2 %
EBITDA
149 791SEK
Personalkostnader
1 610 550SEK
Personalkostnad / anställd
536 850SEK
Rörelsemarginal
3,3 %
Nettomarginal
2,5 %
Vinstmarginal före skatt
3,3 %
EBITDA-marginal
3,5 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
37,0 %
Skuldandel
48,2 %
Kontantkvot
24,0 %
Rörelsekapital
337 519SEK
Kapitalomsättningshastighet
5.83ggr
Räntetäckningsgrad
190.5ggr
Omsättning / anställd
1 414 557SEK
Vinst / anställd
46 249SEK
Effektiv skattesats
22,0 %
Förädlingsvärde
1 760 341SEK
Förädlingsvärde / anställd
586 780SEK
Personalkostnadsandel
38,0 %
Föreslagen utdelning
20 000SEK
Utdelningsandel
18,5 %
Altman Z-score
7.45 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 20 000
Föreslås balanseras i ny räkning 307 119
Total föreslagen disposition 327 119

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Maskiner och andra tekniska anläggningar 54 000 -14 400 - -3 600 39 600

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat
Årets resultat - 108 194
Balanseras i ny räkning 187 789 -187 789
Utdelning 50 000 -

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Maskiner & andra tekniska anläggningar 39 600
Skulder - detalj
Förskott från kunder 0
Resultatdisposition - detalj
Föreslagen utdelning (annan) 20 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Hantverksportalen i Mälardalen AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-08 2023-08 2024-08 2025-08 2026-08
Bokslutsperiod
Startdatum 1 september 2021 1 september 2022 1 september 2023 1 september 2024 1 september 2025
Slutdatum 31 augusti 2022 31 augusti 2023 31 augusti 2024 31 augusti 2025 31 augusti 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - 50 20
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 753 2 532 2 426 4 303 4 244
Övrig omsättning 13 0 - - -
Omsättning 3 766 2 532 2 426 4 303 4 244
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −3 460 −2 584 −2 343 −4 063 −4 105
Rörelseresultat efter avskrivningar 306 −53 83 240 139
Finansiella intäkter 0 1 3 1 0
Finansiella kostnader −2 −2 −6 −3 −1
Resultat efter finansnetto 305 −54 80 239 139
Resultat före skatt 305 −54 80 239 139
Skatt på årets resultat −8 0 −9 −51 −31
Årets resultat 297 −54 71 188 108
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 25 25 25 50 40
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 25 25 25 50 40
Varulager - - - - -
Kundfordringar 201 320 151 400 485
Kassa och bank 182 209 99 303 84
Omsättningstillgångar 411 576 290 740 689
Summa tillgångar 436 601 315 790 728
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 63 10 81 269 327
Eget kapital 113 60 131 319 377
Obeskattade reserver - - - - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder 93 315 127 211 72
Kortfristiga skulder 323 541 184 471 351
Summa eget kapital och skulder 436 601 315 790 728

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 25 september 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Exekutiva befattningar

  • R
    Robin Hellström
    Verkställande direktör

Styrelse

  • R
    Robin Hellström
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
VÄDERKVARNSGATAN 42 D LGH 1101 Huvudkontor
VÄDERKVARNSGATAN 42 D LGH 1101
753 26 UPPSALA
Uppsala, Uppsala 1-4 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 43320 | Byggnadssnickeriarbeten | F | Byggverksamhet

Vanliga frågor om Hantverksportalen i Mälardalen AB

Vad har Hantverksportalen i Mälardalen AB för organisationsnummer?
Hantverksportalen i Mälardalen AB har organisationsnummer 559068-0731.
Vilken företagsform har Hantverksportalen i Mälardalen AB?
Hantverksportalen i Mälardalen AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 30 juni 2016.
Vilken adress har Hantverksportalen i Mälardalen AB?
Hantverksportalen i Mälardalen AB har den registrerade postadressen VÄDERKVARNSGATAN 42 D LGH 1101, 753 26 UPPSALA. Enligt SCB har Hantverksportalen i Mälardalen AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Hantverksportalen i Mälardalen AB?
Hantverksportalen i Mälardalen AB omsatte 4,2 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Hantverksportalen i Mälardalen AB?
Hantverksportalen i Mälardalen AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 138 747 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Hantverksportalen i Mälardalen AB?
Soliditeten i Hantverksportalen i Mälardalen AB var 51,8 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Hantverksportalen i Mälardalen AB?
Hantverksportalen i Mälardalen AB hade i medeltal 3 anställda under 2026.
Har Hantverksportalen i Mälardalen AB F-skatt?
Ja, Hantverksportalen i Mälardalen AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Hantverksportalen i Mälardalen AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Byggnadsverksamhet och snickeri.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.