Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Harsa Konferens & Fritid AB

Org.nr Reg. 25 maj 2005 Säte Företagets säte är Ljusdals kommun Momsreg.nr SE556681161701

Harsa Konferens & Fritid AB är ett aktivt aktiebolag inom hotellverksamhet med restaurangrörelse med säte i Ljusdals kommun som registrerades 2005. Harsa Konferens & Fritid AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Harsa Konferens & Fritid AB redovisade 8,7 miljoner kronor i omsättning och −361 438 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall bedriva bed and breakfast, vandrarhem, stugby, restaurang samt fritids- och konferensverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor I | Hotell- och restaurangverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Harsa Konferens & Fritid AB logotyp
Postadress
HARSAGÅRDEN 1
827 53 JÄRVSÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2005 | 21 år
Omsättningstillväxt
-7,6 %
Omsättning CAGR 4 år
-4,3 %
Resultattillväxt
-89,4 %
Anställningstillväxt
-14,3 %
Omsättning / anställd
1 452 366SEK
Eget kapital
3 117 899SEK
Omsättning
8 714 196 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
-361 438 SEK
Bokslut 2026
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
73,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Mycket bra
292,5 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-4,1 %
Soliditet Mycket bra
73,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för Harsa Konferens & Fritid AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 8 631 818
Övrig omsättning 82 378
Omsättning 8 714 196
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -9 106 831
Rörelseresultat -392 635
Finansiella intäkter 32 434
Finansiella kostnader 1 237
Resultat efter finansnetto -361 438
Resultat före skatt 13 562
Skatt -10 512
Årets resultat 3 050

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för Harsa Konferens & Fritid AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 1 469 031
Finansiella anl.tillg. 490 000
Summa anläggningstillgångar 1 959 031
Omsättningstillgångar
Varulager 509 433
Kundfordringar 97 315
Övriga kortfristiga fordringar 287 830
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 13 865
Kassa och bank 2 536 583
Summa omsättningstillgångar 3 445 026
SUMMA TILLGÅNGAR 5 404 057
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för Harsa Konferens & Fritid AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 100 000
Balanserat resultat 3 014 849
Fritt eget kapital 3 017 899
Summa eget kapital 3 117 899
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 475 000
Ackumulerade överavskrivningar 604 770
Summa obeskattade reserver 1 079 770
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder 202 900
Summa långfristiga skulder 202 900
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 121 860
Skatteskulder -
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 204 635
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 676 993
Summa kortfristiga skulder 1 003 488
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 5 404 057

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-4,1 %
Kassalikviditet
292,5 %
Soliditet
73,6 %
Skuldsättningsgrad
0.36
Avkastning eget kapital | ROE
-9,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-6,7 %
EBITDA
-106 983SEK
Personalkostnader
3 842 992SEK
Personalkostnad / anställd
640 499SEK
Rörelsemarginal
-4,5 %
Nettomarginal
0,0 %
Vinstmarginal före skatt
0,2 %
EBITDA-marginal
-1,2 %
Bruttomarginal
95,2 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-8,2 %
Skuldandel
42,3 %
Kontantkvot
252,8 %
Rörelsekapital
2 441 538SEK
Kapitalomsättningshastighet
1.61ggr
Räntetäckningsgrad
-291.2ggr
Omsättning / anställd
1 452 366SEK
Vinst / anställd
-60 240SEK
Effektiv skattesats
77,5 %
Förädlingsvärde
3 736 009SEK
Förädlingsvärde / anställd
622 668SEK
Personalkostnadsandel
44,1 %
Bruttovinst
8 293 042SEK
Altman Z-score
2.74 grey

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 3 017 899
Total föreslagen disposition 3 017 899

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 4 327 691 -2 858 660 460 350 -250 973 1 469 031
Andra långfristiga fordringar 470 000 - - - 470 000
Andra långfristiga värdepappersinnehav 20 000 - - - 20 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 3 050 3 050
Balanseras i ny räkning 10 076 -10 076 0
Utdelning 200 000 0 200 000
Justerat ingående eget kapital - - 3 314 849
Övrig rörelse - - 3 117 899

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 119 807

Ställda säkerheter & kredit

Pantbrev, företagsinteckningar och beviljade checkkrediter.

Företagsinteckningar 100 000

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Harsa Konferens & Fritid AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2022-04 2023-04 2024-04 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024 1 maj 2025
Slutdatum 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - 200 500 200 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 10 167 11 574 10 943 9 299 8 632
Övrig omsättning 223 355 303 128 82
Omsättning 10 390 11 930 11 247 9 427 8 714
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −8 815 −10 935 −10 481 −9 663 −9 107
Rörelseresultat efter avskrivningar 1 576 994 766 −236 −393
Finansiella intäkter - 0 65 46 32
Finansiella kostnader −98 0 −3 0 −1
Resultat efter finansnetto 1 478 994 828 −191 −361
Resultat före skatt 1 152 685 663 19 14
Skatt på årets resultat −241 −143 −147 −9 −11
Årets resultat 911 543 516 10 3
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar 4 528 1 465 1 197 1 407 1 469
Finansiella anläggningstillgångar 20 20 705 645 490
Anläggningstillgångar 4 548 1 485 1 902 2 052 1 959
Varulager 397 382 421 478 509
Kundfordringar 192 24 29 61 97
Kassa och bank 3 765 5 116 4 614 3 823 2 537
Omsättningstillgångar 4 406 5 552 5 178 4 606 3 445
Summa tillgångar 8 954 7 038 7 081 6 657 5 404
Aktiekapital 100 100 100 100 100
Fritt eget kapital 2 846 3 389 3 705 3 215 3 018
Eget kapital 2 946 3 489 3 805 3 315 3 118
Obeskattade reserver 1 190 1 499 1 665 1 455 1 080
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder 10 8 100 506 203
Leverantörsskulder 372 396 237 652 122
Kortfristiga skulder 4 808 2 042 1 512 1 382 1 003
Summa eget kapital och skulder 8 954 7 038 7 081 6 657 5 404

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 28 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • A
    Anders Snar
    Styrelseledamot

Revisorer

  • S
    Susanne Lundholm
    Auktoriserad revisor
  • M
    Mats Blennå
    Godkänd revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
HARSAGÅRDEN 1 Huvudkontor
HARSAGÅRDEN 1
827 53 JÄRVSÖ
Ljusdal, Gävleborg 20-49 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 55101 | Hotellverksamhet med restaurangrörelse | I | Hotell- och restaurangverksamhet

Vanliga frågor om Harsa Konferens & Fritid AB

Vad har Harsa Konferens & Fritid AB för organisationsnummer?
Harsa Konferens & Fritid AB har organisationsnummer 556681-1617.
Vilken företagsform har Harsa Konferens & Fritid AB?
Harsa Konferens & Fritid AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 25 maj 2005.
Var ligger Harsa Konferens & Fritid AB?
Harsa Konferens & Fritid AB har sitt säte i Ljusdals kommun. Den registrerade postadressen är HARSAGÅRDEN 1, 827 53 JÄRVSÖ. Enligt SCB har Harsa Konferens & Fritid AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Harsa Konferens & Fritid AB?
Harsa Konferens & Fritid AB omsatte 8,7 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Harsa Konferens & Fritid AB?
Harsa Konferens & Fritid AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på −361 438 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade Harsa Konferens & Fritid AB?
Soliditeten i Harsa Konferens & Fritid AB var 73,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Harsa Konferens & Fritid AB?
Harsa Konferens & Fritid AB hade i medeltal 6 anställda under 2026.
Har Harsa Konferens & Fritid AB F-skatt?
Ja, Harsa Konferens & Fritid AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör Harsa Konferens & Fritid AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall bedriva bed and breakfast, vandrarhem, stugby, restaurang samt fritids- och konferensverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.