Bokslut 2025
Räkenskapsperiod 1 januari 2025 → 31 december 2025
Finansiell hälsa
Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.
Resultaträkning
Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.
| Nettoomsättning | 0 |
|---|---|
| Övrig omsättning | - |
| Omsättning | 0 |
| Lagerförändring | - |
| Rörelsekostnader | -11 900 |
| Rörelseresultat | -11 900 |
| Finansiella intäkter | 34 050 |
| Finansiella kostnader | - |
| Resultat efter finansnetto | 2 022 150 |
| Resultat före skatt | 2 022 150 |
| Skatt | -4 562 |
| Årets resultat | 2 017 588 |
Balansräkning 2025
Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.
| Anläggningstillgångar | |
|---|---|
| Immateriella anl.tillg. | - |
| Materiella anl.tillg. | - |
| Finansiella anl.tillg. | 16 500 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 500 000 |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | - |
| Kundfordringar | - |
| Övriga kortfristiga fordringar | - |
| Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter | - |
| Kassa och bank | 1 707 130 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 707 130 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 18 207 130 |
| Eget kapital | |
|---|---|
| Aktiekapital | 25 000 |
| Reservfond | - |
| Överkursfond | - |
| Bundet eget kapital | 25 000 |
| Balanserat resultat | 16 095 482 |
| Fritt eget kapital | 18 113 070 |
| Summa eget kapital | 18 138 070 |
| Obeskattade reserver | |
| Periodiseringsfonder | - |
| Ackumulerade överavskrivningar | - |
| Summa obeskattade reserver | - |
| Avsättningar | |
| Summa avsättningar | - |
| Långfristiga skulder | |
| Skulder till kreditinstitut | - |
| Övriga långfristiga skulder | - |
| Summa långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | |
| Leverantörsskulder | - |
| Skatteskulder | 66 160 |
| Skulder till koncernföretag | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 900 |
| Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter | - |
| Summa kortfristiga skulder | 69 060 |
| SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER | 18 207 130 |
Nyckeltal
Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.
Vinstdisposition & utdelning
Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.
| Föreslås balanseras i ny räkning | 18 113 070 |
|---|---|
| Total föreslagen disposition | 18 113 070 |
Anläggningstillgångar - kategorinoter
Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.
| Kategori | Anskaffningsvärde | Ack. avskrivning | Årets inköp | Årets avskrivning | Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Andra långfristiga fordringar | 14 500 000 | - | - | - | 14 500 000 |
Förändringar i eget kapital
Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.
| Förändring | Balanserat resultat | Årets resultat | Totalt |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | - | 2 017 588 | 2 017 588 |
| Balanseras i ny räkning | 16 095 482 | -16 095 482 | - |
Noter & detaljer
Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.
| Resultat från andelar i intresseföretag | 11 456 253 |
|---|---|
| Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. | 9 456 253 |
Övriga upplysningar
Berättande texter från årsredovisningen som styrelsen särskilt vill lyfta fram.
Under 2024 sålde bolaget samtliga andelar i PRETAX Holding AB vilket redovisats 2024. Försäljningen uppgick dock till ytterligare 3,85 mkr som återinvesterades i ett intressebolag med 3,85 mkr vilket aldrig kom att redovisas i bokslutet varför de tas med i årsredovisningen för 2025.Under 2025 såldes aktierna i intressebolaget och för motsvarande köpeskilling, drygt 11,4 mkr, köpte bolaget tillbaka innehavet i PRETAX Holding AB. Värdet i PRETAX Holding AB har därefter skrivits ned till motsvarande 2 mkr.Bolaget köpte under året fordringar mot externa bolag.Bolaget innehar två kapitalförsäkringar. Kapitalförsäkringarna har redovisats till anskaffningsvärde i enlighet med K2.