Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

H&N Beautycare AB

Org.nr Reg. 18 april 2016 Säte Företagets säte är Sundbyberg Momsreg.nr SE559059374401

H&N Beautycare AB är ett aktivt aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Sundbyberg som registrerades 2016. H&N Beautycare AB är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. H&N Beautycare AB redovisade 4,5 miljoner kronor i omsättning och 815 151 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2026.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall driva skönhetssalonger som innefattar manikyr, pedikyr, ögonfransförlängning samt försäljning av skönhetsprodukter och därmed förenlig verksamhet.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor T | Annan serviceverksamhet
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare
Postadress
BANGATAN 5
c/o GREEN SALON
172 67 SUNDBYBERG
Öppna i Google Maps
Lönsam 4 år i rad Mikroföretag Fristående Kassastinn Etablerat sedan 2016 | 10 år
Omsättningstillväxt
-14,9 %
Omsättning CAGR 5 år
4,2 %
Resultattillväxt
77,6 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
744 652SEK
Eget kapital
748 677SEK
Omsättning
4 467 912 SEK
Bokslut 2026
Resultat efter finansnetto
815 151 SEK
Bokslut 2026
Anställda
6
Medelantal | bokslut 2026
Soliditet
46,6 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2026-04-30

Bokslut 2026

Räkenskapsperiod 1 maj 2025 → 30 april 2026

Årsredovisning Revisionsberättelse

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Bra
184,7 %
Vinstmarginal Mycket bra
18,3 %
Soliditet Mycket bra
46,6 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2026 för H&N Beautycare AB (belopp i SEK)
Nettoomsättning 4 467 912
Övrig omsättning -
Omsättning 4 467 912
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -3 654 622
Rörelseresultat 813 290
Finansiella intäkter 2 310
Finansiella kostnader 449
Resultat efter finansnetto 815 151
Resultat före skatt 815 151
Skatt -173 664
Årets resultat 641 487

Balansräkning 2026

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2026 för H&N Beautycare AB (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 3 594
Finansiella anl.tillg. -
Summa anläggningstillgångar 3 594
Omsättningstillgångar
Varulager 17 809
Kundfordringar 16 413
Övriga kortfristiga fordringar 0
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 53 955
Kassa och bank 1 362 946
Summa omsättningstillgångar 1 604 123
SUMMA TILLGÅNGAR 1 607 717
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2026 för H&N Beautycare AB (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 50 000
Reservfond -
Överkursfond -
Bundet eget kapital 50 000
Balanserat resultat 342 549
Fritt eget kapital 698 677
Summa eget kapital 748 677
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder -
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver -
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Förskott från kunder 9 285
Leverantörsskulder 61 392
Skatteskulder 20 407
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 325 033
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 442 923
Summa kortfristiga skulder 859 040
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 1 607 717

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
18,3 %
Kassalikviditet
184,7 %
Soliditet
46,6 %
Skuldsättningsgrad
1.15
Avkastning eget kapital | ROE
108,9 %
Avkastning totalt kapital | ROA
50,7 %
EBITDA
816 884SEK
Personalkostnader
2 665 619SEK
Personalkostnad / anställd
444 270SEK
Rörelsemarginal
18,2 %
Nettomarginal
14,4 %
Vinstmarginal före skatt
18,2 %
EBITDA-marginal
18,3 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
108,9 %
Skuldandel
53,4 %
Kontantkvot
158,7 %
Rörelsekapital
745 083SEK
Kapitalomsättningshastighet
2.78ggr
Räntetäckningsgrad
1816.5ggr
Omsättning / anställd
744 652SEK
Vinst / anställd
135 858SEK
Effektiv skattesats
21,3 %
Förädlingsvärde
3 482 503SEK
Förädlingsvärde / anställd
580 417SEK
Personalkostnadsandel
59,7 %
Altman Z-score
5.22 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslås balanseras i ny räkning 1 040 164
Total föreslagen disposition 1 040 164

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Inventarier, verktyg och installationer 349 318 -349 318 - -19 943 0

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 641 487 641 487
Balanseras i ny räkning 356 128 -356 128 0
Utdelning 300 000 - 300 000
Justerat ingående eget kapital - - 748 677
Övrig rörelse - - 1 090 164

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Omsättningstillgångar - detalj
Råvaror & förnödenheter 17 809
Kortfristiga placeringar 153 000
Övriga kortfristiga placeringar 153 000
Skulder - detalj
Förskott från kunder 9 285

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för H&N Beautycare AB - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-12 2022-12 2023-12 2025-04 2026-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 januari 2021 1 januari 2022 1 januari 2023 1 januari 2024 1 maj 2025
Slutdatum 31 december 2021 31 december 2022 31 december 2023 30 april 2025 30 april 2026
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning 200 - 343 300 -
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 588 4 380 4 142 5 248 4 468
Övrig omsättning 54 46 0 - -
Omsättning 3 642 4 426 4 142 5 248 4 468
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader −3 916 −3 792 −3 962 −4 788 −3 655
Rörelseresultat efter avskrivningar −274 634 179 460 813
Finansiella intäkter 0 0 0 1 2
Finansiella kostnader −1 −4 −1 −2 0
Resultat efter finansnetto −275 630 179 459 815
Resultat före skatt −175 480 329 459 815
Skatt på årets resultat −23 −113 −71 −103 −174
Årets resultat −151 367 257 356 641
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar 72 0 0 - -
Materiella anläggningstillgångar 94 43 24 24 4
Finansiella anläggningstillgångar - - - - -
Anläggningstillgångar 166 43 24 24 4
Varulager 10 6 14 14 18
Kundfordringar 2 5 0 0 16
Kassa och bank 874 1 254 1 228 1 228 1 363
Omsättningstillgångar 1 006 1 396 1 378 1 378 1 604
Summa tillgångar 1 171 1 438 1 402 1 402 1 608
Aktiekapital 50 50 50 50 50
Fritt eget kapital 261 428 685 685 699
Eget kapital 311 478 735 735 749
Obeskattade reserver 0 150 0 - -
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - 150 0 - -
Leverantörsskulder 13 12 17 17 61
Kortfristiga skulder 861 661 667 667 859
Summa eget kapital och skulder 1 171 1 438 1 402 1 402 1 608

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Enligt årsredovisningen för 2026, fastställd på årsstämman den 21 oktober 2026. Senare ändringar syns först i nästa årsredovisning.

Styrelse

  • T
    Thi Thanh Thuy Hoang
    Styrelseledamot
  • H
    Hung Thinh Nguyen
    Styrelseledamot

Revisorer

  • F
    Fredrik Åborg
    Auktoriserad revisor
  • N
    Nahir Yeniay
    Auktoriserad revisor

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
BANGATAN 5 Huvudkontor
BANGATAN 5
172 67 SUNDBYBERG
Sundbyberg, Stockholm 5-9 anställda Karta

Företag i samma bransch

SNI 96220 | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar | T | Annan serviceverksamhet

Vanliga frågor om H&N Beautycare AB

Vad har H&N Beautycare AB för organisationsnummer?
H&N Beautycare AB har organisationsnummer 559059-3744.
Vilken företagsform har H&N Beautycare AB?
H&N Beautycare AB är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 18 april 2016.
Var ligger H&N Beautycare AB?
H&N Beautycare AB har sitt säte i Sundbyberg. Den registrerade postadressen är BANGATAN 5, 172 67 SUNDBYBERG. Enligt SCB har H&N Beautycare AB ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för H&N Beautycare AB?
H&N Beautycare AB omsatte 4,5 miljoner kronor under räkenskapsåret 2026. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade H&N Beautycare AB?
H&N Beautycare AB redovisade ett resultat efter finansiella poster på 815 151 kronor under räkenskapsåret 2026.
Vilken soliditet hade H&N Beautycare AB?
Soliditeten i H&N Beautycare AB var 46,6 % under räkenskapsåret 2026. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har H&N Beautycare AB?
H&N Beautycare AB hade i medeltal 6 anställda under 2026.
Har H&N Beautycare AB F-skatt?
Ja, H&N Beautycare AB är godkänt för F-skatt.
Vad gör H&N Beautycare AB?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall driva skönhetssalonger som innefattar manikyr, pedikyr, ögonfransförlängning samt försäljning av skönhetsprodukter och därmed förenlig verksamhet.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.