Hoppa till innehåll
Aktivt Aktiebolag

Hofvander & Partners Aktiebolag

Org.nr Reg. 14 februari 2003 Momsreg.nr SE556638310401

Hofvander & Partners Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation som registrerades 2003. Hofvander & Partners Aktiebolag är registrerat för F-skatt, moms och som arbetsgivare. Hofvander & Partners Aktiebolag redovisade 1,4 miljoner kronor i omsättning och 13 223 kronor i resultat efter finansnetto för räkenskapsåret 2025.

Registrerad verksamhet

Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet konsultationer inom marknadsföring, organisationsutveckling, försäljning, mediaproduktion och information och därmed förenlig verksamhet samt förvaltning av fast och lös egendom.

SNI-bransch | SNI 2025
Sektor N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
✓ F-skatt ✓ Moms ✓ Arbetsgivare LEI 636700ID11DWY7A6EI95
Postadress
FREJAVÄGEN 12
181 32 LIDINGÖ
Öppna i Google Maps
Mikroföretag Fristående Etablerat sedan 2003 | 23 år
Omsättningstillväxt
-19,0 %
Omsättning CAGR 4 år
-19,8 %
Resultattillväxt
110,9 %
Anställningstillväxt
0,0 %
Omsättning / anställd
706 900SEK
Eget kapital
16 393 313SEK
Omsättning
1 413 800 SEK
Bokslut 2025
Resultat efter finansnetto
13 223 SEK
Bokslut 2025
Anställda
2
Medelantal | bokslut 2025
Soliditet
91,9 %
Hur stark balansräkningen är

Översikt

Historiska tidsserier från alla importerade årsredovisningar.

Omsättning & resultat
Per räkenskapsår (SEK)
Lönsamhet
Vinstmarginal, ROE & ROA
Stabilitet & likviditet
Soliditet & kassalikviditet
Balansräkningens sammansättning
Tillgångsslag 2025-04-30

Bokslut 2025

Räkenskapsperiod 1 maj 2024 → 30 april 2025

Årsredovisning

Finansiell hälsa

Snabb översikt - betalningsförmåga, lönsamhet och kapitalstyrka jämfört mot branschnormer.

Kassalikviditet Tillfredsställande
117,6 %
Vinstmarginal Inte tillfredsställande
-19,7 %
Soliditet Mycket bra
91,9 %

Resultaträkning

Vad bolaget tjänade och spenderade under året - slutar i årets resultat. Alla belopp i SEK.

Resultaträkning 2025 för Hofvander & Partners Aktiebolag (belopp i SEK)
Nettoomsättning 1 413 800
Övrig omsättning 0
Omsättning 1 413 800
Lagerförändring -
Rörelsekostnader -1 697 072
Rörelseresultat -283 272
Finansiella intäkter 5 024
Finansiella kostnader 1 785
Resultat efter finansnetto 13 223
Resultat före skatt 13 223
Skatt -4 295
Årets resultat 8 928

Balansräkning 2025

Tillgångarna (vänster) och hur de finansierats (höger) - de två sidorna balanserar alltid till samma summa. Alla belopp i SEK.

Tillgångar
Balansräkning - tillgångar 2025 för Hofvander & Partners Aktiebolag (belopp i SEK)
Anläggningstillgångar
Immateriella anl.tillg. -
Materiella anl.tillg. 356 573
Finansiella anl.tillg. 16 979 000
Summa anläggningstillgångar 17 335 573
Omsättningstillgångar
Varulager -
Kundfordringar 0
Övriga kortfristiga fordringar 230 918
Förutbetalda kostnader / upplupna intäkter 30 588
Kassa och bank 699 458
Summa omsättningstillgångar 1 522 075
SUMMA TILLGÅNGAR 18 857 648
Eget kapital & skulder
Balansräkning - eget kapital och skulder 2025 för Hofvander & Partners Aktiebolag (belopp i SEK)
Eget kapital
Aktiekapital 100 000
Reservfond 5 000
Överkursfond -
Bundet eget kapital 105 000
Balanserat resultat 16 279 384
Fritt eget kapital 16 288 313
Summa eget kapital 16 393 313
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 1 170 447
Ackumulerade överavskrivningar -
Summa obeskattade reserver 1 170 447
Avsättningar
Summa avsättningar -
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut -
Övriga långfristiga skulder -
Summa långfristiga skulder -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 57 459
Skatteskulder 167 458
Skulder till koncernföretag -
Övriga kortfristiga skulder 913 298
Upplupna kostnader / förutbetalda intäkter 155 673
Summa kortfristiga skulder 1 293 888
SUMMA EGET KAPITAL & SKULDER 18 857 648

Nyckeltal

Beräknade mått som visar lönsamhet, betalningsförmåga och risknivå.

Vinstmarginal
-19,7 %
Kassalikviditet
117,6 %
Soliditet
91,9 %
Skuldsättningsgrad
0.09
Avkastning eget kapital | ROE
0,1 %
Avkastning totalt kapital | ROA
-1,5 %
EBITDA
-253 558SEK
Personalkostnader
806 847SEK
Personalkostnad / anställd
403 424SEK
Rörelsemarginal
-20,0 %
Nettomarginal
0,6 %
Vinstmarginal före skatt
0,9 %
EBITDA-marginal
-17,9 %
Avkastn. syss. kapital | ROCE
-1,6 %
Skuldandel
13,1 %
Kontantkvot
54,1 %
Rörelsekapital
228 187SEK
Kapitalomsättningshastighet
0.07ggr
Räntetäckningsgrad
-155.9ggr
Omsättning / anställd
706 900SEK
Vinst / anställd
6 612SEK
Effektiv skattesats
32,5 %
Förädlingsvärde
553 289SEK
Förädlingsvärde / anställd
276 644SEK
Personalkostnadsandel
57,1 %
Föreslagen utdelning
300 000SEK
Utdelningsandel
3360,2 %
Altman Z-score
3.56 safe

Vinstdisposition & utdelning

Vad styrelsen föreslår ska göras med årets vinst - utdelas till ägarna eller balanseras i bolaget.

Föreslagen utdelning 300 000
Föreslås balanseras i ny räkning 15 988 313
Total föreslagen disposition 16 288 313

Anläggningstillgångar - kategorinoter

Hur värdet på maskiner, byggnader och inventarier förändrats - anskaffningsvärden, avskrivningar, inköp och försäljningar.

Kategori Anskaffningsvärde Ack. avskrivning Årets inköp Årets avskrivning Bokfört värde
Förbättringsutgifter annans fastighet 594 285 -237 712 - -29 714 356 573
Andra långfristiga värdepappersinnehav 16 959 000 - - - 16 959 000
Andelar i intresseföretag 20 000 - - - 20 000

Förändringar i eget kapital

Hur varje del av eget kapital förändrats under räkenskapsåret. Belopp i SEK.

Förändring Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Årets resultat - 8 928 8 928
Balanseras i ny räkning -72 520 72 520 0
Utdelning 500 000 0 500 000
Justerat ingående eget kapital - - 16 884 384
Övrig rörelse - - 16 393 313

Noter & detaljer

Ytterligare specificerade poster ur årsredovisningen. Belopp i SEK.

Materiella tillgångar - detalj
Förbättringsutgifter på annans fastighet 356 573
Omsättningstillgångar - detalj
Kortfristiga placeringar 561 111
Övriga kortfristiga placeringar 561 111
Resultaträkning - detalj
Resultat från övriga finansiella anl.tillg. 3 960
Nedskrivningar av finansiella anl.tillg. -289 296

Flerårsjämförelse

Senaste 5 år sida vid sida - period, löner, resultaträkning och balansräkning.

Belopp i 1 000 SEK | tkr

Dra tabellen åt sidan för fler år →

Flerårsjämförelse för Hofvander & Partners Aktiebolag - senaste 5 räkenskapsåren (belopp i tusen kronor)
2021-04 sammandrag 2022-04 sammandrag 2023-04 sammandrag 2024-04 jämförelseår 2025-04
Bokslutsperiod
Startdatum 1 maj 2020 1 maj 2021 1 maj 2022 1 maj 2023 1 maj 2024
Slutdatum 30 april 2021 30 april 2022 30 april 2023 30 april 2024 30 april 2025
Löner & utdelning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Löner styrelse och VD - - - - -
Löner övriga - - - - -
Föreslagen utdelning - - - - 300
Utbetald utdelning (kassaflöde) - - - - -
Resultaträkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Nettoomsättning 3 412 2 916 2 778 1 684 1 414
Övrig omsättning - - - 62 0
Omsättning - - - 1 746 1 414
Lagerförändring - - - - -
Rörelsekostnader - - - −1 759 −1 697
Rörelseresultat efter avskrivningar - - - −12 −283
Finansiella intäkter - - - 3 5
Finansiella kostnader - - - −1 −2
Resultat efter finansnetto 1 564 14 390 −467 −121 13
Resultat före skatt - - - 8 13
Skatt på årets resultat - - - −80 −4
Årets resultat - - - −73 9
Balansräkning
Valutakod SEK SEK SEK SEK SEK
Immateriella anläggningstillgångar - - - - -
Materiella anläggningstillgångar - - - 386 357
Finansiella anläggningstillgångar - - - 18 426 16 979
Anläggningstillgångar - - - 18 812 17 336
Varulager - - - - -
Kundfordringar - - - 62 0
Kassa och bank - - - 217 699
Omsättningstillgångar - - - 601 1 522
Summa tillgångar - - - 19 413 18 858
Aktiekapital - - - 100 100
Fritt eget kapital - - - 16 779 16 288
Eget kapital - - - 16 884 16 393
Obeskattade reserver - - - 1 170 1 170
Avsättningar - - - - -
Långfristiga skulder - - - - -
Leverantörsskulder - - - 90 57
Kortfristiga skulder - - - 1 359 1 294
Summa eget kapital och skulder - - - 19 413 18 858

Källa: Bolagsverket. Belopp i tusen kronor.

Befattningshavare

Roller från Bolagsverket

Styrelse

  • O
    Olof Hofvander
    Styrelseledamot

Arbetsställen

Fysiska verksamhetsställen med besöksadress | Källa: SCB:s arbetsställeregister

1 st
FREJAVÄGEN 12 Huvudkontor
FREJAVÄGEN 12
181 32 LIDINGÖ
Lidingö, Stockholm Karta

Företag i samma bransch

SNI 70200 | Konsultverksamhet avseende företags organisation | N | Verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

Namnhistorik

2 tidigare namn

Namn Från
Hofvander & Partners Aktiebolag
14 februari 2003
Sharonsky Media
För den del av verksamheten som avser mediaproduktion och information.
1 december 2002

Vanliga frågor om Hofvander & Partners Aktiebolag

Vad har Hofvander & Partners Aktiebolag för organisationsnummer?
Hofvander & Partners Aktiebolag har organisationsnummer 556638-3104.
Vilken företagsform har Hofvander & Partners Aktiebolag?
Hofvander & Partners Aktiebolag är ett aktivt aktiebolag som registrerades den 14 februari 2003.
Vilken adress har Hofvander & Partners Aktiebolag?
Hofvander & Partners Aktiebolag har den registrerade postadressen FREJAVÄGEN 12, 181 32 LIDINGÖ. Enligt SCB har Hofvander & Partners Aktiebolag ett registrerat arbetsställe.
Hur stor var omsättningen för Hofvander & Partners Aktiebolag?
Hofvander & Partners Aktiebolag omsatte 1,4 miljoner kronor under räkenskapsåret 2025. Uppgiften kommer från den senaste årsredovisningen (Bolagsverket).
Vilket resultat redovisade Hofvander & Partners Aktiebolag?
Hofvander & Partners Aktiebolag redovisade ett resultat efter finansiella poster på 13 223 kronor under räkenskapsåret 2025.
Vilken soliditet hade Hofvander & Partners Aktiebolag?
Soliditeten i Hofvander & Partners Aktiebolag var 91,9 % under räkenskapsåret 2025. Soliditet visar hur stor andel av tillgångarna som finansieras med eget kapital.
Hur många anställda har Hofvander & Partners Aktiebolag?
Hofvander & Partners Aktiebolag hade i medeltal 2 anställda under 2025.
Har Hofvander & Partners Aktiebolag F-skatt?
Ja, Hofvander & Partners Aktiebolag är godkänt för F-skatt.
Vad gör Hofvander & Partners Aktiebolag?
Enligt den registrerade verksamhetsbeskrivningen: Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet konsultationer inom marknadsföring, organisationsutveckling, försäljning, mediaproduktion och information och därmed förenlig verksamhet samt förvaltning av fast och lös egendom.

Källor

Uppgifterna kommer från offentliga register och kan innehålla fördröjningar. Kontrollera alltid mot originalkällan vid viktiga beslut.